FitnessPower pump. Zasady i zalety treningu ze sztangą

Power pump. Zasady i zalety treningu ze sztangą

Power pump to zyskujące na popularności połączenie intensywnego wysiłku fizycznego, ćwiczeń siłowych i fitnessu. Wiele kobiet rezygnuje z tradycyjnego aerobiku czy zumby na rzecz treningów siłowych, w których wykorzystuje się hantle, sztangi czy gryfy. Jakie są zasady treningu power pump? Jakie ćwiczenia najczęściej wykonuje się podczas zajęć power pump?

Power pump. Zasady i zalety treningu ze sztangą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czym jest power pump?

Power pump to trening wytrzymałościowo-siłowy wykonywany z użyciem specjalnej sztangi. Zajęcia z power pump odbywają się w grupie, jednak zestaw ćwiczeń jest dobierany indywidualnie przez trenera personalnego zgodnie z możliwościami i kondycją osoby ćwiczącej.

Trening power pump wykonuje się w rytm muzyki na macie do ćwiczeń lub stepie. Dobór muzyki do treningu power pump jest niezwykle istotny, ponieważ wyznacza ona tempo i rytm treningu.

Pomysł ćwiczeń power pump pojawił się w latach 90. ubiegłego stulecia w Nowej Zelandii. Twórcą treningu power pump jest Phillip Mills, nowozelandzki lekkoatleta. Rezultaty osiągane wśród kobiet, które zdecydowały się na treningi power pump, spowodowały, że ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem powoli zaczęły zyskiwać popularność na całym świecie.

Podczas zajęć power pump instruktor pokazuje uczestnikom ćwiczenia z użyciem sztangi, a uczestnicy wykonują je, wcześniej dostosowując obciążenie do swoich możliwości.

Power pump - zasady treningu

W ćwiczeniach składających się na trening power pump wykorzystuje się technikę “the rep effect”, która polega na wykorzystaniu niewielkich obciążeń przy zwiększonej liczbie powtórzeń. W treningach power pump wykonuje się zazwyczaj od 70 do 100 powtórzeń jednego ćwiczenia, które angażuje do pracy konkretną partię ciała. Każda faza treningowa kończy się zestawem ćwiczeń rozciągających.

Power pump - najczęściej wykonywane ćwiczenia

Trening power pump składa się z ćwiczeń ogólnorozwojowych, które w kolejnych fazach angażują niemal wszystkie partie mięśniowe. Należy jednak zauważyć, że ćwiczenia power pump nie rozbudowują masy mięśniowej, a wykonuje się je, aby poprawić swoją kondycję.

Wśród ćwiczeń, które wykonuje się podczas zajęć power pump wymienia się:

To ćwiczenia, które najczęściej wykonuje się podczas treningu power pump. Jednak każdy zestaw ćwiczeń treningowych jest inny i zależy od pomysłowości instruktora.

Power pump - zalety treningu

Największą zaletą treningu power pump jest to, że pomimo iż ćwiczenia wykonuje się w grupie, to każdy uczestnik zajęć ma możliwość dostosowania trudności danej aktywności do swoich indywidualnych potrzeb. Grupa dodatkowo motywuje do wykonywania kolejnych powtórzeń, a obecny przy treningu instruktor czuwa nad poprawnością wykonywanych ruchów.

Trening power pump korzystnie wpływa na sylwetkę, ponieważ spala się tkanka tłuszczowa, a na ramionach, brzuchu i nogach można zauważyć lekko zarysowane mięśnie. Ćwiczenia power pump ujędrniają i modelują również pośladki i łydki. Ponadto trening power pump korzystnie wpływa na kondycję, wytrzymałość i sprawność ruchową.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)