Blisko ludziPrzemoc seksualna w amerykańskim wojsku. Molestowana żołnierka ofiarą morderstwa

Przemoc seksualna w amerykańskim wojsku. Molestowana żołnierka ofiarą morderstwa

Zniknięcie i zamordowanie żołnierki Vanessy Guillén wywołało falę protestów przeciwko przemocy seksualnej w amerykańskim wojsku. 20-latka była prześladowana i dręczona. Jej rozczłonkowane ciało znaleziono po kilku miesiącach. Jeden z podejrzanych nie żyje, inni nie przyznają się do winy.

Vanessa Guillen, mural w Austin. Teksas, USA.
Vanessa Guillen, mural w Austin. Teksas, USA.
Źródło zdjęć: © Getty Images

15.07.2020 11:06

20-letnia Vanessa Guillén zniknęła z bazy wojskowej w Fort Hood 22 kwietnia 2020 roku. Po ponad dwóch miesiącach poszukiwań jej szczątki zostały odnalezione. Podejrzany o zabójstwo żołnierz, Aaron David Robinson popełnił samobójstwo 1 lipca. Jego dziewczyna Cecily Aguilar została aresztowana i oskarżona o manipulowanie dowodami. Rodzina kobiety o tym, co stało się z Vanessą, dowiedziała się z mediów. Wydarzenie wywołało falę protestów w amerykańskim stanie Teksas.

Przemoc seksualna w amerykańskiej armii. Zniknięcie i zamordowanie Vanessy Guillén

Amerykański Departament Sprawiedliwości o śmierć Vanessy Guillén oskarżył żołnierza, z którym odbywała służbę. Współwinna morderstwu jest prawdopodobnie również jego dziewczyna, która pomagała w zacieraniu śladów. Powodem, dla którego popełniono przestępstwo, miała być obawa przed zeznaniami Vanessy przeciwko molestującym ją żołnierzom.

Niedługo przed uprowadzeniem, Vanessa powiedziała rodzinie i przyjaciołom, że jest molestowana seksualnie przez dwóch różnych żołnierzy wyższych rangą, w tym Robinsona. Niestety, z obawy o własne życie i karierę, nigdy oficjalnie nie zgłosiła się po pomoc. Gdy wreszcie miała to zrobić, Robinson zgwałcił ją i zamordował.

Protesty w Teksasie. #IAmVanessaGuillenS

Liczba napaści seksualnych w amerykańskim wojsku w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrosła. Z wyliczeń Departamentu Obrony USA wynika, że tylko 1 na 3 osoby zgłasza napaść na tle seksualnym. Są to zazwyczaj kobiety między 17 a 24 rokiem życia. W ubiegłym roku kobiety pracujące w armii złożyły 6236 zgłoszeń dotyczących napaści na tle seksualnym.

Sprawa Vanessy Guillén i rosnąca liczba ofiar przemocy wywołały falę protestów w Teksasie. Hashtag #IAmVanessaGuillen rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych - pojawiają się pod nim historie molestowanych w armii kobiet i słowa wsparcia. Sprawę nagłaśniają kongresmeni, w tym Sylvia Garcia, która domaga się wyjaśnienia skali nieprawidłowości w bazie wojskowej Fort Hood. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawa Vanessy Guillén to niejedyne morderstwo popełnione w bazie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)