FitnessRegularne picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Często mówi się o negatywnych skutkach nadużywania alkoholu. A co, gdy pijemy umiarkowane ilości wyskokowych trunków, np. lampkę wina do obiadu? Wydaje ci się, że nie ma w tym nic złego?

Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi
Źródło zdjęć: © 123RF

29.08.2013 | aktual.: 11.09.2018 14:12

Okazuje się, że nawet tak niewielka ilość alkoholu może mieć dramatyczne skutki dla organizmu kobiety. Szczególnie jeżeli jesteś młodą osobą i jeszcze nie rodziłaś.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie przebadali ponad 100 tysięcy kobiet w wieku od 25 do 44 lat. Poproszono je, żeby podały, ile alkoholu spożywają w ciągu dnia. Naukowcy pytali je też, kiedy zaczęły miesiączkować i w jakim wieku (jeśli w ogóle) urodziły pierwsze dziecko. Następnie sprawdzano, które z nich kiedykolwiek leczyły się na raka piersi.

Analiza zebranych danych dostarczyła zaskakujących informacji. Okazało się, że kobiety, które piły zaledwie jednostkę alkoholu dziennie, czyli np. lampkę wina czy 250 ml piwa, były aż o 34 procent bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Ryzyko wzrasta zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta zaczyna pić w młodym wieku. Najbardziej narażone są nastolatki i kobiety po 20 roku życia. Zwłaszcza jeżeli jeszcze nie rodziły. Naukowcy już dawno temu stwierdzili bowiem, że ciąża i urodzenie dziecka zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na tego typu nowotwór.

Jaki jest związek pomiędzy piciem a rakiem piersi? Okazało się, że alkohol wytwarza w organizmie acetaldehyd, który powoduje mutacje komórkowe, często prowadzące do powstania guzów. Dodatkowo w efekcie podnosi się poziom estrogenów we krwi, co również zwiększa ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of the National Cancer Institute. – Dane pokazują, jaki wpływ na organizm ma picie alkoholu w młodym wieku – tłumaczą badacze. – Zmniejszenie spożycia substancji wyskokowych w tym czasie może przynieść fantastyczne efekty w walce z rakiem piersi.

Czy zatem w pewnym wieku można już bez obaw spożywać małe ilości alkoholu? Naukowcy rekomendują, żeby kobiety przez całe życie uważały na to, ile piją. Nadal bowiem do końca nie wiadomo, jak w dłuższej perspektywie alkohol działa na organizm. Tymczasem rak piersi występuje bardzo często i aż jedna na osiem kobiet na niego zachoruje. Dlatego warto obniżać ryzyko do minimum.

Tym bardziej, że ostatnie dane wskazują na duży wpływ stylu życia na rozwój raka. Nie tylko alkohol, ale też palenie, otyłość czy brak ruchu mogą wywołać chorobę. Tymczasem prowadząc zdrowy tryb życia możesz nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu różnych dolegliwości, ale też dłużej cieszyć się świetnym wyglądem i dobrą kondycją fizyczną.

Tekst: na podst. Dailymail.co.uk/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

zdrowienowotwór piersialkohol
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)