Katarzyna Wągrowska od dłuższego czasu wprowadza swoich czytelników w świat ograniczania odpadów. Poprzez media społecznościowe, a także różne inicjatywy, chce pokazać, że jest wiele osób, które nie boją się zero waste i są gotowe pomóc reszcie w zrozumieniu, dlaczego proekologiczne działania są tak ważne.
Choć problem dotyka co trzecią Polkę powyżej 18. roku życia, wciąż nie mówi się o nim głośno.
Dociera do odległych zakątków świata, aby oddać głos tym, których nikt nie słyszy, albo nie chce słuchać. – Gdy poznaję historię wyzyskiwanych, ciężko pracujących dzieci, nie potrafię nie płakać. Od sześciu lat cierpię na bezsenność – przyznaje Marzena Figiel-Strzała, podróżniczka, reporterka i dziennikarka, założycielka fundacji Dzieci Świata nominowana w plebiscycie Wirtualnej Polski #Wszechmocne.
Yin i yang tworzą idealną harmonię. Plus i minus przyciągają się jak magnes. Idąc drogą dedukcji i podpatrując grę przeciwieństw, jeans zdecydował się na romans z elegancją. Co z tego wyszło Małgorzacie Rozenek-Majdan? Sama zobacz.
Rachunki ciągle rosną, a nasza zielona planeta ma się coraz gorzej. Jak możemy jej pomóc, a jednocześnie nieco podreperować domowy budżet? Wystarczy wcielić w życie te kilka pomysłów na mądre oszczędności.
Małgorzata Foremniak jest mamą trójki dzieci - biologicznej córki Aleksandry i dwójki adoptowanych: Mileny i Patryka. Aktorka zdecydowała się na adopcję razem z drugim mężem, Waldemarem Dzikim. Po latach ujawniła prawdę, jak wyglądały kulisy jej macierzyństwa.
"Oferta" szefa CM Medyk w Rzeszowie wywołała oburzenie To tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o traktowanie pielęgniarek w szpitalach. - Nie po to studiowałam, żeby nosić za kimś rękawiczki i worek na śmieci - podkreśla Natalia, która pracuje w zawodzie od trzech lat.
"Święty Graal w leczeniu choroby Alzheimera", "Nadzieja dla chorych na alzheimera" – takie nagłówki pojawiły się po opublikowaniu wyników badań dotyczących związku otrzymanego przez dr Annę Zawadzką. Badaczka zaleca jednak cierpliwość, mówiąc: - Póki co, to jedynie atrakcyjny kandydat na lek, który powinien przejść dalsze badania.
Ewa Chodakowska dodała dłuższy wpis na Instagramie, w którym podzieliła się z internautami przemyśleniami dotyczącymi pięcia się po kolejnych szczeblach kariery oraz związanego z tym hejtu. Trenerka ma też kilka spostrzeżeń, jak walczyć z kąśliwymi uwagami, które trafiają do sieci.
Skórzana kurtka to klasyk. W tym sezonie warto jednak trochę zaszaleć. Magdalena Boczarska zamiast czarnej ramoneski, założyła brązową marynarkę z wszytymi poduszkami. To look rodem z lat 80., który świetnie wyszczupla talię.
Ewa Curie do końca życia żyła w cieniu sławnych rodziców oraz siostry. Jako jedyna z rodziny nie odebrała nagrody Nobla, bowiem bardziej niż do nauki, ciągnęło ją do sztuki. Opinia innych zupełnie jej nie interesowała. To właśnie tego nauczyła się zresztą od matki.
- Posłuchajcie, co mówi Konfederacja. Włosy na głowie się jeżą. Nie mogę uwierzyć, że o kobiecie mówi się jako o dobytku. Za chwilę będziemy inwentarzem obok krów i kur. I kobiety na nich chcą głosować... - powiedziała Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Patrycją Ceglińską-Włodarczyk.
Na scenie prezentuje się jako barwna postać w charakterystycznej różowej peruce. W utworach nawiązuje do własnych, często trudnych przeżyć. W rozmowie z WP Kobieta tłumaczy, dlaczego chce otwarcie mówić o walce, którą podejmuje codziennie. - Przeraża mnie skala tego, jak bardzo ludzie potrzebują pomocy - mówi.
Potrafi rozbawić do łez, naśladując typy osób, z którymi kiedyś każdy miał styczność. Pokazywanie świata w krzywym zwierciadle to dla "Tej typiary" odskocznia od codzienności. Barbara Cichocka-Mruk jest nominowana w plebiscycie #Wszechmocne 2023.
- W przypadku zawodu ilustratora mam wrażenie, że w grę wchodzi nie tylko romantyzacja, ale też infantylizacja - powiedziała ilustratorka Gosia Herba nominowana w plebiscycie #Wszechmocne 2023.
Poznajcie nominowane w 9 kategoriach. To wyjątkowe kobiety, o których działaniach chcemy powiedzieć głośniej. Jednak to wy zdecydujecie, kto zasługuje na statuetkę w danej dziedzinie.
Ruszyła druga edycja plebiscytu #Wszechmocne stworzonego dla kobiet i o kobietach. Finałowa gala odbędzie się w październiku, ale już teraz publikujemy jurorki, które zasiądą w kapitule.
– Podczas ataku szczytowego prowadzi nas przede wszystkim głowa. Najważniejsze, żeby się nie poddać, dojść do celu. A później trzeba jeszcze wrócić. Broad Peak to nie jest góra, że się przypina narty i zjeżdża – mówi Anna Tybor, która zjechała na nartach ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.) na granicy Chin i Pakistanu. Żadna kobieta nie zrobiła tego przed nią.
Nazywa rzeczy po imieniu. Czasem dostaje za to po głowie, ale jeszcze częściej słyszy "wreszcie ktoś powiedział to na głos". Marta Lech-Maciejewska opowiada o "małych rzeczach", historiach pisanych na jedwabiu i stereotypowym "kobiecie nie wypada".
Wydawano je za mąż bez ich woli, dorzucano krowę, by szybciej się ich pozbyć. Później wypełniały "obowiązek małżeński", rodziły co roku. Harowały w polu od świtu do zmierzchu. Klepały biedę, chodziły boso. By pozbyć się kolejnej ciąży, wkładały do dróg rodnych końskie łajno. Tak wyglądał los kobiet na polskiej wsi zaledwie 100 lat temu.
- Jest takie powiedzenie wśród żołnierzy i wolontariuszy, ludzi, którzy obcują z wojną, że "Nie boi się człowiek martwy lub głupi". Uważam, że uczucie strachu może nas ochronić. Ono jest sygnałem, by uważać na siebie - mówi Bianka Zalewska, korespondentka wojenna, uhonorowana nagrodą International Women of Courage.
- Do wszystkich kobiet: nigdy nie dajcie sobie wmówić, że wasz czas już minął - zaapelowała na oscarowej gali 60-letnia Michelle Yeoh, odbierając statuetkę za pierwszoplanową rolę w filmie "Wszystko wszędzie naraz". Jej sukces i towarzyszące mu słowa dają nadzieję na trwałą zmianę dla tych aktorek, o których jeszcze kilka lat temu mówiło się "niewidoczne".
Foruzan Khabib ma 18 lat. Od czterech mieszka w Polsce. Choć jej rodzice są Afgańczykami, urodziła się w Rosji. W rozmowie z Wirtualną Polską opowiada o życiu w różnych krajach, dlaczego marzy o polskim obywatelstwie. Wspomina też moment, kiedy dowiedziała się o wojnie w Ukrainie.
W centrum życia mieszkańców Szopienic znajdowała się huta. Miała być ich karmicielką, ale okazała się trucicielką. Sprawa "śląskiego Czarnobyla" wyszła na jaw, dzięki niezłomnej postawie lekarki - Jolanty Wadowskiej-Król, która na przekór władzom PRL-u postanowiła walczyć o zdrowie szopienickich dzieci.