Zarówno całodobowy dom opieki, jak i jego dzienna filia są projektami, które muszą być sprawnie zarządzane. To są "przedsiębiorstwa" nastawione nie na zysk, ale na pomoc dla seniorów. Maria Leszczyńska, dzięki swojemu ekonomicznemu wykształceniu i wielkiej wrażliwości społecznej, przewodzi zarówno Stowarzyszeniu, jak i wykorzystuje wszelkie możliwe furtki, by znaleźć fundusze dla swoich podopiecznych i pracowników domów opieki.
Marta Konopko założyła firmę, mając niewiele ponad 20 lat. Produkuje woreczki na warzywa, owoce i pieczywo, wielorazowe produkty do demakijażu czy tekstylia kuchenne. Zaczynała z mamą i z babcią. Szyły na starej maszynie Singer, a zamówienia zapisywały z zeszycie. Dziś to, co wyprodukują, sprzedaje się w sklepie w trzy godziny. A to wszystko w duchu zero waste.
Konstancja Dołęga-Dołęgowska zajmuje się produkcją słynnych krówek z Milanówka, które są sławne nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Od 30 lat jest mistrzynią w swoim fachu i wyprzedziła trendy, wprowadzając na rynek personalizację cukierków. - Wsiąkłam w ten biznes jako 20-latka - mówi w rozmowie z WP Kobieta.
Olga Kozierowska porzuciła korporację, by założyć Sukces Pisany Szminką. Dzisiaj wspiera kobiety w ich działaniach biznesowych i w rozwoju zawodowym. - Jesteśmy wszechmocne, natomiast wciąż pozostajemy siłaczkami - mówi w rozmowie z WP Kobieta.
Czy kobieta powinna otrzymywać na siebie alimenty od byłego męża, jeśli rozwód był z jego winy? W badaniu sondażowym wykonanym na zlecenie Wirtualnej Polski przez panel Ariadna, aż 67 proc. kobiet uważa, że tak, ale 45 proc. z nich deklaruje, że tylko do czasu, kiedy kobieta stanie się niezależna finansowo.
– Nie czuję się kurą domową – zapewnia Agata, która opiekuje się trójką dzieci i synem męża z pierwszego małżeństwa. Ale otoczenie widzi to inaczej. – Zdarza mi się słyszeć, że popełniam błąd, bo nie myślę o karierze. Czy naprawdę muszę? – pyta. Statystyki wskazują, że niepracujących Polek przybywa, a ich motywacje do pozostania w domu często spotykają się z niezrozumieniem.
Kiedy najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagały, Justyna znalazła ukojenie dzięki poduszce z naturalnym wypełnieniem. - Moja babcia szyła poduszki wypełnione gryką. Doradziła mi, żebym dosypała do niej gorczycy, która ma działanie przeciwzapalne. Bardzo mi pomogła w zasypianiu - powiedziała Justyna Borska w rozmowie z WP Kobieta.
Skończyły 40 lat i pozwoliły sobie na odrobinę szaleństwa. Agnieszka kupiła konia, Iza została gwiazdą TikToka, a Aga wzięła udział w Runmageddonie. Psycholog Zuzanna Butryn zauważa, że często na tym etapie życia budzi się w nas wewnętrzne dziecko i to nie ma nic wspólnego z tzw. kryzysem wieku średniego.
Monika i Łukasz postawili wszystko na jedną kartę. Wynajęli osiedlowy garaż na Mokotowie i ruszyli z własną knajpą. - Jesteśmy zamknięci w 30m2 i odpowiada nam to. Ludzie nauczyli się "jeść przez aplikację" - powiedziała Monika Kowalczyk w rozmowie z WP Kobieta.
W ramach akcji #Wszechmocne. Spełnione i niezależne. Dołącz do nas - postanowiliśmy zapytać eksperta, jakie błędy popełniają Polki w podejściu do niezależności finansowej. Psycholożka i terapeutka Joanna Heidtman skomentowała też opisane przez czytelniczki historie. Beaty, która zainwestowała wszystkie oszczędności w otwarcie drogerii, a dziś musi mierzyć się z poczuciem porażki i wstydu przed mężem, gdy interes nie wypalił i martwi się, czy uratuje swoją rodzinę. 34-letniej Beaty, która wychowywała dziecko, nie mając pracy zarobkowej, a po 5 latach usłyszała od męża, że odchodzi do innej i pyta, co mogła zrobić lepiej, by uniknąć sytuacji, że zostaje z niczym. Czy 40-letniej Kingi, która dorabiała w firmie partnera, jednak wstydziła się zapytać go, czy dostanie umowę i po 3 latach została z wiedzą, że zmarnowała kilka lat zawodowego życia.
Decydując się na wspólne życie z drugą osobą, podejmujemy wiele decyzji. Jedną z nich jest często wywołująca wiele kłótni odpowiedź na pytanie, czy nasze finanse pozostaną nadal "osobiste". A może oszczędności i pieniądze, które zarabiamy, powinny zasilić wspólny budżet?
Katarzyna Dziubałka chciała mieć więcej czasu dla siebie na podróżowanie i spełnianie swoich marzeń. Postanowiła zrezygnować z etatu na rzecz własnej firmy. - Wszystkie przychody, które wygenerowałam, to efekt tego, co zainwestowałam w siebie. I to zostanie ze mną do końca życia - powiedziała w rozmowie z WP Kobieta.
Przez trzy lata mojej pracy w Wirtualnej Polsce i WP Kobieta usłyszałam setki historii, w których kobiety opowiadały o swoich problemach. Wiele z nich dotyczyło pracy, rodziny, relacji z przyjaciółmi czy komplikacji zdrowotnych. Znaczna ich część wynikała jednak z jednego problemu, o którym się mówi zdecydowanie za rzadko. A mianowicie braku niezależności finansowej.
Niezależność finansowa kobiet to temat zbyt często pomijany, co jest dużym błędem, bo co piąta Polka nie ma dziś własnych dochodów. Redakcja WP Kobieta pragnie przekonać panie, żeby w 2021 r. postawiły na swój rozwój zawodowy. Dowodem na to, że warto zaryzykować i w pełni wykorzystać swój potencjał, jest Magdalena Wiereska, znana jako Mama na budowie. Magda porzuciła intratną pracę w banku na rzecz własnej działalności. Gdy zamiast spodziewanego awansu dostała zaledwie kilkaset złotych premii, a nadmiar obowiązków zaburzał jej życie zawodowe i rodzinne, powiedziała – dość!. Zaczynając od wynajmu jednego mieszkania, w ciągu kilku lat dorobiła się miana specjalisty na rynku nieruchomości i obecnie zarządza 20 lokalami. Nie przeszkodziło jej to w urodzeniu trójki dzieci, które często towarzyszą jej choćby na zakupach w marketach budowlanych. Jej przesłanie dla innych kobiet brzmi: "Ogarniamy dom, ogarniamy dzieci, czemu miałybyśmy nie ogarniać biznesu?".
Na pytanie: "Czy jesteś niezależna finansowo?" zadane przez redakcję WP Kobieta grupie ponad tysiąca respondentek, co piąta kobieta odpowiedziała przecząco. Dlatego inicjując akcję #Wszechmocne. Spełnione i niezależne, chcemy zachęcić wszystkie panie, by postawiły na własny biznes, rozwój zawodowy, poszerzanie kompetencji i finansowe uniezależnienie od partnera.
Gdy zapytacie, czego życzyć kobiecie 8 marca 2021 r., odpowiemy: niezależności finansowej. Co piąta Polka żyje w całkowitej zależności finansowej od partnera. Najwyższy czas na zmiany. WP Kobieta zachęca panie, by postawiły na własny biznes. Będziemy edukować, radzić, rozmawiać z ekspertami, prowadzić webinary z topowymi coachami. To nasz rok. Rok pełen wyzwań.
Alicja Bańkowska przez kilka lat pracowała w firmie partnera bez zatrudnienia. Prowadziła mu księgowość, przygotowywała prezentacje i budżety projektów. Po rozstaniu została bez wiary w siebie, bez pracy, bez miłości. Z depresją i z niczym.
Panny z odzysku – rozwódki w średnim wieku, godzące obowiązki zawodowe i macierzyńskie. Chcą kochać i być kochane. Bywa jednak, że wpadają do tzw. kategorii "sexy milf" albo "przyjaciółka na seks". Choć szukają czegoś innego, godzą się na relacje bez zobowiązań i obietnic na przyszłość. Jak wyjść z tej uczuciowej stagnacji i poczucia, że nic lepszego ich nie spotka?
Natalia Kapłon z Szamotuł z powodzeniem łączy obowiązki mamy niespełna rocznego dziecka z pracą na etacie i rolą społeczniczki aktywizującej kobiety w każdym wieku. - Rozmowa z mamą natchnęła mnie, by do współpracy zaprosić modelki po 50. To był strzał w dziesiątkę – mówi w rozmowie z WP Kobieta.
Anna wprowadziła się do mieszkania partnera po roku trwania związku. Oboje zgodnie stwierdzili, że nie ma sensu, aby dłużej płaciła wysoki czynsz za najem swojego dotychczasowego lokum, zwłaszcza, że planowali wspólną przyszłość. Mieszkanie ukochanego wymagało remontu, który prawie w całości pokryła z własnej kieszeni. Teraz, po jego zdradzie, wyprowadziła się i została z niczym. Bo formalnie jako para nie istnieli, a pieniądze przepadły.
Chiński sąd w trakcie rozprawy rozwodowej przyznał kobiecie nie tylko miesięczne alimenty wynoszące ok. 300 dolarów, ale także jednorazową rekompensatę w wysokości ok. 7 tys. dolarów. - Być może przypadek z Chin przywróci do debaty publicznej temat nieodpłatnej pracy w domu - mówi Karolina Fijołek-Głowacka z Instytutu Spraw Obywatelskich.
Czy to koniec traktowania żon jako darmowej pomocy domowej w Chinach? Sąd wydał w tej sprawie przełomowy wyrok.
Pandemia dotknęła wielu Polaków. Niektórzy stracili pracę, pieniądze, bliskich. Inni wpadli w depresję. Jak w tej sytuacji może pomóc zyskujący na popularności trend wylogowywania się z mediów społecznościowych? Daj sobie 3 miesiące i przekonaj się, co się stanie.
Zuzia i Magda Rzymanek cztery lata temu postanowiły rozkręcić biznes. Siostry w kuchni u mamy toczyły sery z orzechów nerkowca. Przyprawiały, smakowały, testowały. Wtedy tygodniowo robiły roślinne sery z paru kilogramów orzechów, teraz w tygodniu przerabiają pół tony nerkowców, a ich produkcja rozrosła się tak, że będą inwestowały w fabrykę.