UrodaKrosty na nogach po goleniu – jak się ich pozbyć?

Krosty na nogach po goleniu – jak się ich pozbyć?

Krosty na nogach po goleniu – jak się ich pozbyć?
Źródło zdjęć: © 123RF
18.07.2018 23:34, aktualizacja: 02.11.2018 11:20

Golenie nóg maszynką to jedna z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Wiąże się jednak z ryzykiem powstawania nieestetycznych zacięć i niewielkich krostek, które szpecą gładkie nogi. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.

Krosty na nogach po goleniu – czym są?

Krosty powstające na nogach po goleniu lub depilacji to najczęściej efekt wrastania włosków. Dzieje się tak zarówno, gdy włosy usuwane są wraz cebulką, jak i równane z powierzchnią skóry.

W przypadku depilacji woskiem czy laserem może chodzić o fakt, że odrastające włosy na nogach są bardzo słabe i cienkie, dlatego nie są w stanie przebić się przez warstwę skóry. Z kolei przy goleniu nóg maszynką nieprzychylne wyrastaniem włosków mogą okazać się zbyt ciasne ubrania czy innego rodzaju naciski. Duże znaczenie ma również ostrość maszynki do golenia.

Wszystko, czego potrzebujesz do skutecznej i komfortowej depilacji znajdziesz na WP radarOkazji.

Tym samym tworzą się na nogach krosty, które nierzadko stają się miejscowym stanem zapalnym. Może dojść również od zapalenia mieszków włosowych, czyli niewielkich zmian na skórze, wypełnionych ropą. Ważne, aby nie ich nie rozdrapywać, a w zamian zgłosić się do dermatologa.

Wizyty u specjalisty wymagać mogą także innego rodzaju czerwone plamki na nogach, zwłaszcza te, które swędzą. Ich drapanie czy wyciskanie może przynieść nieprzyjemny efekt w postaci ogólnej infekcji.

Krosty po goleniu na nogach – zapobieganie

Jak mówi stara mądrość ludowa, lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku krost na nogach po goleniu profilaktyka może wymagać co prawda samodyscypliny i przyswajania nowych nawyków, ale czynności wykonywane w jej ramach, przed, w trakcie i po goleniu nóg, są niezwykle skuteczne.

Warto zatem pamiętać, aby:
• przy goleniu nóg pod prysznicem, nie robić tego od razu – po upływie kilku minut skóra i włoski zmiękną, co pozwoli zapobiec podrażnieniom, a co za tym idzie pojawianiu się krost na nogach,
• nie golić nóg używając mydła – wysusza ono bowiem skórę, o wiele lepsze są pianki do golenia, odżywki do włosów, an nawet golenie bez użycia jakichkolwiek kosmetyków,
• pierwsze pociągnięcie po nodze maszynka było ukierunkowane wraz ze wzrostem włosa, kolejne natomiast mogą być pod włos,
• używać ostrych maszynek, czyli średnio do piątego użycia, najlepiej, żeby ich ostrza wyposażone były w nawilżające paski glicerynowe lub aloesowe.

Dobrym sposobem na uniknięcie krost na nogach po goleniu jest regularne stosowanie złuszczających peelingów do ciała, jak również mocno nawilżających balsamów bogatych w mocznik i oliwę z oliwek.

Jak się pozbyć krost na nogach po goleniu?

Jeśli profilaktyka nie zda egzaminu i krosty na nogach po goleniu się pojawią, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich może być zastosowanie dermokosmetyków, które zawierają substancje takie jak kwas mlekowy, kwas salicylowy, czy kwas glikolowy. Dzięki nim uda się zmiękczyć naskórek i pozwolić włosom wyjść na powierzchnię skóry.

Drugi sposób to stosowanie peelingów drobnoziarnistych. Powinny posiadać substancje nawilżające oraz lekką strukturę. Idealny może okazać się peeling kawowy z miodem, olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.

Z kolei zapalenie mieszków włosowych należy skonsultować z lekarzem, który najpewniej zaleci aspirynę i nacieranie skóry liśćmi aloesu.