Trwa ładowanie...

Depilatory laserowe do domowego użytku - wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Depilacja laserowa należy do najczęstszych zabiegów depilacji. Od niedawna można wykonywać ją w warunkach domowych. Jak wybrać dobry depilator domowy IPL?

Depilatory laserowe do domowego użytku - wszystko, co trzeba o nich wiedziećŹródło: iStock.com, fot: Tatyana Berkovich
d1zig3j
d1zig3j

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa uchodzi za jeden z najtrwalszych sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Wiązki światła emitowane przez laser wnikają głęboko w strukturę skóry i niszczą zarodek włosa, przy czym nie uszkadzają one jednocześnie okolicznych tkanek. Dzięki temu po serii zabiegów depilacji laserowej włosy w ogóle nie odrastają lub odrastają bardzo cienkie i słabe. Jeszcze kilka lat temu depilacja laserowa była zarezerwowana wyłącznie dla kobiet zamożnych, których stać było na serię zabiegów w profesjonalnym salonie kosmetycznym (koszt jednej serii to ok. 200-300 zł). Od niedawna na rynku dostępne są urządzenia IPL (Intense Pulse Light), które nazywane są również depilatorami laserowymi domowego użytku.

Depilator IPL — jak działa?

Depilatory IPL przypominają urządzenia wykorzystywane w salonach kosmetycznych i charakteryzują się podobną zasadą funkcjonowania. Wytwarzają one impuls świetlny, który unicestwia część wzrostową włosków. Depilatory laserowe domowego użytku mają znacznie mniejszą moc niż depilatory w salonach kosmetycznych. Wyposażone są zwykle w pięciostopniową regulację mocy. Polecane są one do usuwania owłosienia z: pach, ramion, twarzy, rąk, nóg i okolic bikini.

Domowe depilatory laserowe emitują promieniowanie laserowe o zróżnicowanej długości fal. Niszczą one włoski w fazie wzrostu, co oznacza, że należy wykonać co najmniej kilka zabiegów, by pozbyć się ich raz na zawsze. W czasie jednego zabiegu depilacji laserowej niektóre włoski niszczone są wraz z cebulkami, a inne kurczą się do rozmiarów pierwotnych. Dlatego, wówczas, gdy po wykonanym zabiegu włoski odrastają, należy powtórzyć depilację laserową. Co istotne, depilator IPL nie jest skuteczny w przypadku bardzo jasnych lub siwych włosków.

Depilator laserowy — wskazania przed zabiegiem

Przed domowym zabiegiem depilacji laserowej niewskazane jest:

 • Wykonywanie peelingów chemicznych i mechanicznych.
 • Opalanie się w solarium lub na słońcu.
 • Stosowanie leków z pochodnymi witaminy A.
 • Usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą: pęsety, wosku lub plastrów.
 • Picie ziół fotouczulających (m.in. rumianku i nagietka).

Depilator laserowy — wskazania po zabiegu

Po domowym zabiegu depilatorem IPL należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne — mowa tu przede wszystkim o korzystaniu z solarium i zażywaniu kąpieli słonecznych podczas letnich upałów. Oprócz tego należy unikać kosmetyków na bazie alkoholu, peelingów i innych preparatów o właściwościach złuszczających.

Depilator IPL — przeciwwskazania do stosowania

Wśród podstawowych przeciwwskazań do wykorzystywania domowych depilatorów laserowych należy wymienić:

 • Ciemną skórę, ponieważ grozi to poparzeniem.
 • Bardzo jasne lub siwe włosy.
 • Ciążę.
 • Epilepsję i cukrzycę.
 • Nadwrażliwość na światło.
 • Tendencję do powstawania blizn i przebarwień.
 • Bielactwo, łuszczycę i trądzik.

Przeczytaj więcej na temat depilacji:

d1zig3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zig3j