Krety wyskoczą z ogrodu jeden po drugim. Wystarczy posadzić
Prace w ogrodzie nabierają tempa. Warto już teraz zwrócić uwagę, gdzie w rabatach pozostały luki, które można wypełnić mniej wymagającymi roślinami. W ten sposób zrobisz lepszy użytek z dostępnej przestrzeni oraz ochronisz się przed szkodnikami.
20.05.2024 15:52
O ile same rabaty bez trudu zapełnisz pożytecznymi uprawami, o tyle wolne miejsca często pozostają pod krzewami czy drzewkami owocowymi. Zwykle nie mamy pomysłu, co tam posadzić, ponieważ na wzrost innych roślin negatywnie działa rzucany przez drzewa cień. Istnieją jednak gatunki, które w takich warunkach będą się czuły dobrze. Jednym z nich jest niezwykle pożyteczny – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – czosnek.
Zobacz także
Kret w ogrodzie to problem. Uwaga, są pod ochronę
Obecność kretów i nornic w ogrodzie czy na działce to prawdziwa katastrofa. Owszem, są pożyteczne, ponieważ zjadają larwy owadów oraz dżdżownice i ślimaki. Czynią jednak zdecydowanie więcej szkód. Drążą w ziemi długie korytarze, niszcząc w ten sposób korzenie roślin uprawnych i ozdobnych. Z kolei ich kopce szybko rujnują troskliwie wypielęgnowaną murawę. Krety znajdują się pod ochroną, dlatego możemy je zwalczać jedynie w sposób humanitarny, starając się je odstraszyć i zniechęcić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się kreta? Posadź czosnek
Aby pozbyć się kreta, wystarczy posadzić w ogrodzie rośliny, których zapachu nie toleruje. Jedną z nich jest czosnek, zarówno pospolity, jak i niedźwiedzi czy ozdobny. Dzięki temu za jednym zamachem pozbędziesz się kreta, a także zyskasz smakowity dodatek do potraw. Jeśli kret jest wyjątkowo uparty, możesz poczekać, aż czosnek wyrośnie, rozgnieść kilka ząbków, wymieszać z olejem rycynowym i taki specyfik wrzucić do kopca. Świeży zapach czosnku będzie tak drażniący, że kret już nigdy nie wróci.
Rośliny, których zapach odstrasza krety. Kilka gatunków
Czosnek to niejedyne rozwiązanie. Zapach popularnych ziół równie skutecznie wypłoszy niechcianego lokatora. Jednym z nich jest bazylia, którą opłaca się hodować w ogrodzie, aby zawsze mieć pod ręką i dodawać świeże liście do potraw. Mięta również nada się nie tylko na ziołowe herbatki – krety i nornice nie znoszą jej zapachu. Pomocne w odstraszaniu szkodników są też inne rośliny, np. wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, rącznik pospolity czy czarna porzeczka. To skuteczny i naturalny sposób ochrony ogrodu, który nie wymaga krzywdzenia tych niezwykłych (choć kłopotliwych!) stworzeń.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!