FitnessPlatforma wibracyjna - jak na niej ćwiczyć?

Platforma wibracyjna - jak na niej ćwiczyć?

Platforma wibracyjna - jak na niej ćwiczyć?
Źródło zdjęć: © 123RF | platforma
26.11.2018 15:27, aktualizacja: 07.01.2019 15:02

Platforma wibracyjna zdobywa coraz większą popularność. Zwiększa intensywność treningu, przez co może on ulec znacznemu skróceniu. Wadą takich ćwiczeń jest jednak fakt, że tkanka mięśniowa spalana jest tylko w minimalnym stopniu.

Platforma wibracyjna – jak ćwiczyć?

Podczas treningu z wykorzystaniem platformy wibracyjnej urządzenie wykonuje za trenującego większość pracy, zmuszając mięśnie do równomiernych skurczów. Dzięki temu trening staje się efektywniejszy nawet o 50 proc., a polega głównie na wykonywaniu podstawowych ćwiczeń w postaci pompek, brzuszków czy przysiadów z wybranymi częściami ciała, które opieramy o powierzchnię wibracyjną.

Tego typu aktywność poleca się szczególnie tym, którzy rozpoczynają treningi lub wracają do nich po kontuzji, przez co nie mają wystarczającej siły czy wytrzymałości, aby wytrzymać dłużej w jednej pozycji. Z tego powodu podczas pierwszych zajęć niezastąpiona będzie asekuracja trenera, który pomoże wybrać odpowiednią intensywność drgań platformy oraz dobierze właściwe ćwiczenia do naszych możliwości. Ważny jest również fakt, że trening wykonywany z wykorzystaniem platformy wibracyjnej nie wymaga użycia dodatkowych przyrządów.

Platforma wibracyjna – ile kalorii spalimy

Należy pamiętać, że trening na platformie wibracyjnej najlepsze efekty przyniesie tym z nas, którym zależy na szybkim wzmocnieniu mięśni oraz ich rozciągnięciu. Dlatego plan treningowy powinniśmy dopasować indywidualnie do danej partii, tak aby w konkretnym obszarze działał jak najlepiej np. klatka piersiowa, brzuch czy mięśnie nóg.

Nie mniej istotny jest również fakt, według którego wibracje generowane przez platformę pogłębią pracę mięśni głębokich, ale nie pozwolą na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej. Po 20 minutach treningu z platformą wibracyjną organizm jest w stanie spalić nie więcej niż ok. 100 kcal, ze względu na to, że nie jest to typowe cardio, a bardziej sposób na szybszy przyrost mięśni.

Co więcej podczas tego typu wysiłku organizm wykorzystuje energię, którą czerpie z ostatniego posiłku, dlatego nie jest polecany tym, którym zależy na szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony regularnie wykonywane ćwiczenia z użyciem platformy wibracyjnej przyspieszą metabolizm i ograniczą odkładanie się kolejnych kilogramów tłuszczu w przyszłości.

Platforma wibracyjna – przykładowe ćwiczenia

Pierwszym przykładowym ćwiczeniem z wykorzystaniem tego typu urządzenia jest tradycyjny przysiad, który wykonujemy, stając całą powierzchnią stóp na platformie wibracyjnej i wykonując 20 półprzysiadów/squatów. Następnie możemy wykonać wykrok w ten sposób, aby jedną nogę oprzeć na platformie i w takiej pozycji wytrzymujemy ok. 20 sekund, żeby później zmienić nogę.

Kolejne ćwiczenie rozpoczynamy, stając na platformie z lekko ugiętymi nogami w kolanach, dłońmi trzymając się uchwytów. Teraz możemy zacząć unosić palce w taki sposób, aby pięty delikatnie dotykały podłoża pod platformą. Wykonujemy 20 powtórzeń ćwiczenia w tej formie.

Ostatnim ćwiczeniem będzie wykonanie 10 pompek w klasycznej pozycji z rękami opartymi na platformie wibracyjnej. Dzięki temu wzmocnimy zarówno mięśnie pleców, klatki piersiowej, ramion, jak i brzucha.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także