FitnessRóżeniec górski na stres i depresję. Właściwości arktycznego korzenia

Różeniec górski na stres i depresję. Właściwości arktycznego korzenia

Różeniec górski, złoty korzeń czy arktyczny korzeń to roślina, którą wyróżnia długa lista prozdrowotnych właściwości. Jak różeniec górski wpływa na organizm? Dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o arktyczny korzeń?

Różeniec górski na stres i depresję. Właściwości arktycznego korzenia
Źródło zdjęć: © iStock.com | rezkrr

04.11.2018 19:05

Kilka słów o różeńcu górskim

Różeniec górski jest rośliną, która występuje na obszarze okołobiegunowym, czyli w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. W Polsce różeniec górski można znaleźć jedynie w Sudetach i Karpatach na terenach parków narodowych. Różeniec górski rośnie w bujnych kępach. Charakteryzuje się grubą łodygą, która po roztarciu pachnie podobnie do kwiatów róży.

Liście różeńca są pokryte grubą warstwą wosku, mają sinozielony kolor, który jesienią zmienia się na żółty i czerwony. Różeniec górski jest wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego można mieć pewność, że znaleziona roślina tych zanieczyszczeń będzie pozbawiona. Różeniec pochodzący z uprawy wykazuje mniej właściwości leczniczych niż roślina dojrzewająca dziko.

Czas wegetacji różeńca górskiego trwa ok. 5-6 lat. Naukowo potwierdzono, że w różeńcu górskim zawarta jest rozwina, rozaryna, rozyna i salidrozyd.

Różeniec górski na stres

Zawarte w różeńcu pochodne kwasu cynamonowego zwiększają odporność na stres. Dlatego też dieta wzbogacona o różeniec górski pomaga utrzymać zdrowie psychicznie lub ułatwia powrót do równowagi psychicznej.

Różeniec górski obniża poziom kortyzolu w organizmie i reguluje poziom substancji chemicznych w mózgu, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Różeniec wpływa na neuroprzekaźniki, w tym serotoninę i noradrenalinę.

Różeniec górski na układ sercowo-naczyniowy

Ochrona przed stresem jednocześnie stanowi skuteczną ochronę przed uszkodzeniami serca. Przewlekły stres bowiem może spowodować szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Różeniec górski wykazuje również właściwości zapobiegające występowaniu arytmii serca. Ponadto zmniejsza miejscowe niedokrwienie i reguluje ciśnienie krwi.

Różeniec górski zwalcza depresję

Różeniec górski okazuje się być również skutecznym lekiem na łagodne i umiarkowane stany depresyjne. Zaleca się go również wtedy, kiedy osoba chorująca nie toleruje leków syntetycznych.

Skuteczność różeńca górskiego porównuje się nierzadko z efektami leczenia tradycyjnymi antydepresantami. Za stosowaniem różeńca przemawia fakt, że nie wywołuje skutków ubocznych.

Różeniec górski wspiera funkcjonowanie układu nerwowego

Ekstrakty z różeńca górskiego polecane są osobom, które czeka intensywny wysiłek umysłowy. Dzięki składnikom rośliny, poprawia się pamięć i koncentracja, co korzystnie wpływa na proces uczenia się.

Największy wpływ różeńca górskiego uwidacznia się w funkcjonowaniu pamięci krótkotrwałej oraz zdolnościach kojarzenia. Istotną zaletą różeńca jest niwelowanie uczucia zmęczenia psychicznego podczas umysłowego wysiłku.

Różeniec górski i aktywność fizyczna

Różeniec górski to roślina, która pozytywnie wpływa na tkankę mięśniową. Dlatego sportowcy powinni włączyć różeniec do swojej diety. Różeniec górski wpływa na wzrost procesów anabolicznych, a także efektywne wykorzystanie komórkowych rezerw.

Ponadto stosowanie ekstraktów z różeńca górskiego zmniejsza poziom zapalnego białka C-reaktywnego oraz kreatyniny kinazy, która jest wskaźnikiem uszkodzenia mięśni.

Komentarze (0)