Sprzedała udziały w swojej firmie, żeby zaangażować się w pomoc osobom niedosłyszącym, rozpoczęła pracę na oddziale psychiatrycznym i podjęła studia psychologiczne, by móc wspierać młodzież w kryzysie zdrowia psychicznego. – Pieniądze nie są wartością, która by mnie napędzała. Napędzają mnie wyzwania, współpraca z innymi, relacje – mówi Joanna Bugaj.
Zdobyła liczne nagrody i stypendia, w tym prestiżowe wyróżnienie "Future Science Future Star" i miejsce na liście "100 Kobiet Roku 2021" magazynu "Forbes". 31-letnia dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jest na dobrej drodze, by wywołać rewolucję, opracowując lek dla pacjentów z chorobą Alzheimera i Huntingtona.
Patricia Kazadi zniknęła na dwa lata. Jej nieobecność spowodowana była chorobą, o której dzisiaj chce mówić głośno, aby uświadamiać inne kobiety. - Na anomalie należy reagować. Szczerze mówiąc po tylu latach cierpienia odczuwam ogromny żal. Czy wiesz, że kobiety w Polsce czekają średnio na odpowiednią diagnozę 7-12 lat? To jest dramat - powiedziała Patricia Kazadi w rozmowie z WP Kobieta.
Jej karierę porównują do początków Justina Biebera czy Eda Sheerana. Podobnie jak oni zasłynęła na YouTube'ie, a jej utwór "Siedź tu cicho" zyskał ogromną popularność. Dzisiaj 26-latka ma setki tysięcy fanów, którzy cenią jej talent i naturalność. To właśnie oni nominowali wokalistkę w plebiscycie redakcji WP Kobieta w kategorii #Wszechmocne w popkulturze.
Tajemnicą sukcesu Olgi Ślusarczyk są wyraziste kolory, printy i szycie na wymiar. Kobiety pokochały jej kreacje, autentyczny, mocny przekaz i psychologię kolorów. Projektantka mówi o sobie — MUU kreatorka, mistrzyni ostatniej prostej, a jej historia tylko utwierdza w tym przekonaniu. W rozmowie z WP Kobieta wspomina, jak diagnoza i słowa lekarza obudziły w niej zadziorną naturę. Usłyszała wtedy: Pani to raczej już nie rozwój i nie szansa, tylko chylimy się ku końcowi. Udowodniła, że się da. Stworzyła silną markę i społeczność wspierających się kobiet.
Zosia Zochniak jest rewolucjonistką rynku odzieży używanej w Polsce. Wraz ze swoim zespołem odważyła się w galeriach handlowych otworzyć butiki z odzieżą z drugiego obiegu i edukować na temat świadomych wyborów konsumenckich. Portal UbraniaDoOddania.pl, który założyła przekazał ponad 1,1 mln zł na wsparcie organizacji pozarządowych. W rozmowie z nami mówi o buncie, rozwoju i początkach działalności: "Miałam bardzo złą relację z branżą odzieżową. Byłam taką krzykaczką, która mówiła – zniknijcie".
Agnieszka Stefaniuk jest absolwentką romanistyki, założycielką Klubu Silna jak Mama, autorką poradnika dla rodziców "Jak to ogarnąć?", programu mentoringowego, wykładów, webinarów i mamą siódemki dzieci. - Duża rodzina jest jak elektrownia, która świetnie ładuje do dalszego działania – zapewnia w rozmowie z Wirtualną Polską. I dodaje, że najbardziej cieszą ją komentarze w stylu: "kurczę, ale u was musi być wesoło!".
Irena Wielocha jest najpopularniejszą seniorką w polskiej internetowej społeczności. Sama siebie nie postrzega jednak w ten sposób. Zmiana, którą przeszła, gdy zbliżała się do 60. roku życia, sprawiła, że starość i młodość zaczęła postrzegać w zupełnie inny sposób. Początki metamorfozy nie były łatwe, ale pani Irenie przyświecał jeden cel - zadbanie o swoje zdrowie.
Kobiety zaczęły stawiać pierwsze kroki w nauce stosunkowo niedawno. I choć mają do nadrobienia co najmniej kilkaset lat, coraz więcej z nich odważnie wkracza na ścieżkę naukowej kariery. Jak się okazuje - z niemałymi sukcesami. Jedną z nich jest Ewelina Kamińska, polska naukowczyni, która w rozmowie z WP Kobieta opowiedziała, z czym mierzą się kobiety próbujące swoich sił w tak zmaskulinizowanej dziedzinie, jaką są nauki ścisłe.
- Potrzeba wolności przekładała się także na ciało, które lubię odsłaniać. Nie widzę w tym nic złego - mówi Ewa Skibińska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która ostatnio zaangażowała się w akcję #topfreedompl. W rozmowie w ramach cyklu "Między nami" redakcji WP Kobieta opowiedziała m.in. o swoim stosunku do cielesności i społecznych oczekiwań, wyzwaniach, jakie sobie stawia i przyglądaniu się porażkom.
O wspólne dziecko razem z mężem Grzegorzem Hyżym walczyli latami. Dziś ich 10-miesięczny synek jest uśmiechniętym, radosnym dzieckiem. - Poczuliśmy taką ogromną bliskość, więź, spokój. Wszystko mogliśmy zrobić dokładnie tak, jak sobie to wymyśliliśmy - mówi Agnieszka w rozmowie z WP Kobieta o czasie, który spędziła tylko z mężem i nowo narodzonym Leonem.
Jest najbardziej utytułowaną polską biegaczką ultra. Kilkanaście dni temu wróciła ze złotym medalem z Mistrzostw Europy w biegach 24-godzinnych, gdzie pokonała dystans 256 kilometrów i 250 metrów. Podobnych sukcesów ma na swoim koncie o wiele więcej - wśród nich rekord świata kobiet w biegu 48-godzinnym i wygraną w piekielnym ultramaratonie Badwater w USA. W rozmowie z Wirtualną Polską opowiedziała o blaskach i cieniach sportu, któremu wiele poświęciła.
Przekaz płynący z mediów jest jednoznaczny: menopauza to koszmarny czas wiecznych nerwów, uderzeń gorąca i przybierania na wadze, a przejście przez niego złagodzić może wyłącznie polecana w reklamie tabletka. W książce "Przypływ" dr Alicja Długołęcka, pedagożka i edukatorka seksualna oraz jej rozmówczynie obalają ten mit. - Sporo jest stereotypów dotyczących seksualności dojrzałych kobiet. Jeżeli będziemy się im poddawać, wytniemy seksualność ze swojego życia i zostaniemy z frustracją, tęsknotą, bardzo często poczuciem zawodu - zauważa autorka w rozmowie z Wirtualną Polską.
O jej nieograniczonej kreatywności krążą legendy, a dzięki przystępnemu sprzedawaniu patentów na wykańczanie wnętrz pokochały ją tysiące Polaków. Jej droga do miejsca, w którym jest dziś, nie była lekka.
Gdyby nie pani Agata, młody mężczyzna prawdopodobnie skoczyłby z mostu. Kierowczyni autobusu wykazała się dużym refleksem, odwagą i dobrym sercem. Choć nim zjawiły się służby, młodzieniec oddalił się od kobiety, można powiedzieć, że to właśnie tej mieszkance Wrocławia zawdzięcza życie.
- Badania pokazują, że to właśnie kobiety, które stoją na czele firm przynoszą 50 proc. więcej zysku niż mężczyźni - powiedziała Joanna Przetakiewicz na Forum Ekonomicznym w Karpaczu podczas panelu redakcji WP Kobieta "Zwrot w stronę niezależności finansowej kobiet jako wyzwanie w czasach kryzysu".
- Czułam się bardzo samotna, przygnębiona. Nie mogłam znaleźć żadnej radości w ciągu dnia. Było mi bardzo przykro, że tak ważna część w tej układance, czyli mama, jest w rozsypce - powiedziała Tatiana Okupnik w rozmowie w ramach cyklu "Między nami" redakcji WP Kobieta. Artystka przełamała społeczne tabu i opowiedziała o depresji i komplikacjach poporodowych.
Chcemy wspierać kobiety, mówić o ich sukcesach, dawać im głos - nie tylko znanym kobietom sukcesu z obszaru popkultury, ale też wybitnym naukowczyniom czy artystkom, o których dokonaniach mówi się zdecydowanie zbyt rzadko i za cicho.
Norah Button właśnie obroniła pracę magisterską. Jej niewątpliwy sukces przeszedłby bez większego echa, gdyby nie fakt, że zdobywczyni dyplomu ma 83 lata. Historia Norah udowadnia, że wiek to tylko liczba i w wielu kwestiach nie stanowi żadnego ograniczenia.
Maja Kotala jeszcze kilka lat temu podbijała światowe wybiegi jako modelka. W 2018 roku zdecydowała się jednak przeprowadzić do Kenii, gdzie założyła szkołę projektowania ubioru Sewing Together, dzięki której wspiera tamtejsze kobiety w nauce nie tylko szycia, ale także niezależności. - Nic nie daje takiej siły i motywacji do działania, jak widok tych kobiet, które zaczynają wierzyć w siebie i w swoje możliwości - przyznaje Maja Kotala w rozmowie z Wirtualną Polską.
Akcja #JestemWszechmocna powstała dla kobiet i o kobietach. W ten sposób chciałyśmy zachęcić was do mówienia o swoich mocnych stronach, doświadczeniach, sukcesach, o tym, co uważacie za swoją siłę. Zadałyśmy wam jedno, z pozoru łatwe pytanie: "Jaka jest twoja moc?". Okazało się, że odpowiedź była nie lada wyzwaniem.
Życie Margaret zmieniło się diametralnie, gdy poznała producenta i tekściarza Piotra Kozieradzkiego. Dwa lata temu para zdecydowała się na ślub. Gwiazda podkreśla, że przewartościowała swoje życie i teraz jest szczęśliwa. Czy planuje powiększenie rodziny?
Kiedy jej chłopak wyszedł z domu z torbą ubrań, przestraszyła się. Myślała, że to koniec. Wpadła w szał, rzucała przedmiotami w ścianę, krzyczała, płacząc przez kilka godzin tak, że słyszał ją cały blok. Z pomocą przyszli przyjaciel i mama. Być może swoją obecnością uratowali jej życie. W ramach akcji #JestemWszechmocna rozmawiam z Aleksandrą Hangel, dziennikarką Wirtualnej Polski, która od wielu lat leczy się z głębokiej depresji.