Jęczmień na oku. Jak pozbyć się problemu domowymi sposobami?
Jęczmień na oku to bolesna przypadłość, która może przydarzyć się praktycznie każdemu. Ta mała, ale uciążliwa gulka na powiece potrafi utrzymać się na skórze nawet do kilku dni. Na szczęście jęczmień na oku można szybko i skutecznie zniwelować, jeśli odpowiednio wcześniej zadbamy o higienę i pielęgnację oczu.
12.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:08
Jęczmień na oku nie wymaga specjalnego leczenia ani trudnych zabiegów. Wystarczą domowe sposoby na to, aby w pełni pozbyć się tej bolesnej przypadłości. Jeśli często odczuwasz dyskomfort w okolicach powiek, koniecznie sprawdź, dlaczego jęczmień na oku czasem się przydarza i skorzystaj z kilku wskazówek.
Jęczmień na oku – dlaczego się pojawia?
Główną przyczyną pojawienia się jęczmienia na oku jest bakteryjne zakażenie gruczołów powiek – najczęściej gronkowcem złocistym albo paciorkowcami. Wystarczy zatrzeć oczy brudnymi rękami, aby nabawić się jęczmienia. Istnieją także inne możliwości pojawienia się bolesnej grudki:
- brak higieny oczu;
- źle dobrane kosmetyki do oczu;
- niedokładny demakijaż;
- noszenie soczewek kontaktowych;
- narażenie oczu na kontakt z dymem papierosowym albo szkodliwymi substancjami;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- trądzik różowaty;
- cukrzyca;
- alergia.
Jęczmień na oku – ile utrzymuje się obrzęk?
Jęczmień na oku pojawia się początkowo jako mały obrzęk, a w końcu guzek. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oka oraz uporczywy ból. Ten proces trwa od 7 do 10 dni, po czym jęczmień pęka. Przychodzi wówczas czas na wygojenie, co może potrwać kolejne kilka dni, ale jeśli jęczmień na oku utrzymuje się powyżej 2 tygodni, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Jęczmień na oku – jak przebiega leczenie i jakie są domowe sposoby?
Jęczmień na oku nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia, ale w niektórych przypadkach obrzęk może się przerodzić w poważniejszy stan zapalny całej powieki. Wtedy też konieczna będzie konsultacja medyczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku klasycznego jęczmienia na oku, bardzo często wystarczą domowe sposoby na jego zniwelowanie. Jedną z najpopularniejszych metod jest pocieranie jęczmienia złotem – wystarczy zdezynfekować, np. obrączkę i delikatnie pocierać zmianę kilka razy dziennie do zniknięcia grudki. Równie pomocny może okazać się okład z zielonej herbaty. Ciepłą torebkę po zaparzeniu przyłóż na kilka minut do jęczmienia i czekaj na pierwsze rezultaty. Możesz także wykorzystać rumianek, nagietek albo świetlik.