UrodaOchrona włosów przed słońcem – proste sposoby na pielęgnację latem

Ochrona włosów przed słońcem – proste sposoby na pielęgnację latem

Ochrona włosów przed słońcem – proste sposoby na pielęgnację latem
Źródło zdjęć: © iStock.com | iStock
07.06.2018 15:50, aktualizacja: 02.07.2018 15:48

Ochrona włosów przed słońcem to podstawa pielęgnacji włosów latem. Choć promienie słoneczne mogą być przyjemne dla ciała, nasze włosy potrzebują wsparcia, by zbyt wysokie temperatury nie uszkodziły ich struktury.

Ochrona włosów przed słońcem – dlaczego jest taka ważna?

Choć słońce i piękna pogoda kojarzą się z wymarzonymi warunkami na wakacje, nasze włosy potrzebują wtedy szczególnej troski. Wszystko przez promienie słoneczne, które sprawia, że osłonka włosa zbudowana z łusek rozszczelnia się i i szkodliwe promieniowanie UV dostają się bezpośrednio do kory włosa. Niszczą składające się na nią białka, co z kolei powoduje zwiększenie wypadania włosów, ich łamliwości, przesuszenie oraz może doprowadzić do wypłowienia koloru (promienie UV utleniają zawartą we włosach melaninę – nasz piękny, głęboki kolor może zamienić się w nieco mniej atrakcyjny odcień beżowego).

Ochrona włosów przed słońcem – podstawowe czynności

By skutecznie ochronić włosy przed słońcem i cieszyć się idealną fryzurą nawet w gorące dni, wystarczy zastosować 10 prostych kroków.

  1. Kosmetyki z filtrami UV, składnikami nawilżającymi, odżywczymi i regenerującymi to podstawa pielęgnacji. Kiedy myjemy włosy zarówno przed wyjściem z domu, jak i po powrocie (czy też po kąpieli w basenie, morzu) warto zastosować delikatne szampony i odżywki (bez SLS i SLES). Dodatkowo, głowę myjemy ciepłą, a spłukujemy zimną wodą. W upalne dni, zaleca się mycie włosów nawet dwa razy dziennie.
  2. Witaminy – w skład stosowanych przez nas kosmetyków powinny wchodzić głównie składniki zawierające witaminy A, witaminy B, witaminy E, witaminy F i witaminy H. Najpowszechniejsze są kolagen morski i olejek makadamia.
  3. Weź ze sobą mgiełkę – po każdej kąpieli warto zastosować odżywczą i ochronną mgiełkę do włosów.
  4. Kapelusz ochroni włosy przed słońcem – by ochrona włosów przed słońcem była skuteczna, nie można zapominać o nakryciach głowy. Kapelusze, kaszkietówki, chusty – świetnie się do tego nadadzą.
  5. Bądź delikatna – bezpośrednio po wyjściu z wody nie wykręcamy włosów – może to doprowadzić do ich połamania, zniszczenia i wypadania. Lepiej delikatnie przetrzeć je ręcznikiem.
  6. Unikaj suszenia włosów na słońcu – warto ukryć się w cieniu i pozwolić włosom wchłonąć odżywcze składniki z zastosowanej mgiełki.
  7. Właściwa fryzura wspomoże ochronę włosów przed słońcem – jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami długich włosów, pamiętajmy, by zawsze je wiązać. Luźny kok albo warkocz będą najlepszym wyborem – upięte włosy są mniej podatne na czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr) oraz na mechaniczne uszkodzenia (przesuszenie, łamliwość) .
  8. Ochrona włosów po kąpieli – wychodząc spod prysznica, nie zapominajmy o nałożeniu nawilżającej maseczki, olejowaniu włosów i peelingu skóry głowy.
  9. NIe zapomnij o końcówkach – na same końcówki włosów można nakładać też silikonowe serum (lepiej unikać stosowania go na całą długość – mogą być wtedy dodatkowo obciążone).
  10. Zrezygnuj z koloryzacji – jeśli nie jest to absolutnie niezbędne, farbowanie włosów warto przełożyć na chłodniejszą porę roku. Ochrona włosów przed słońcem ma na celu również zapobiegać wypłowieniu koloru włosów – chemiczne farby mogą je dodatkowo osłabić, a i tak promienie słońca szybko zniwelują efekt świeżej koloryzacji.

Ochrona włosów przed słońcem nie wymaga wiele wysiłku, a może nam oszczędzić wielu problemów związanych ze zniszczonymi i przesuszonymi włosami.