Przedtreningówka - zasada działania, efekty i skutki uboczne
24.11.2018 16:39, aktual.: 25.11.2018 19:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Suplementy nazywane przedtreningówkami czy boosterami zwiększają potencjał naszego organizmu, chroniąc go przed nadmiernym zmęczeniem. Poznaj zalety stosowania przedtreningówek, zasady ich działania i skutki uboczne związane z przyjmowaniem boosterów.
Przedtreningówka – zasada działania
Przedtreningówka nazywana również boosterem to suplement, który polecany jest zarówno początkującym, jak i zaawansowanym ćwiczącym, aby ułatwić zmobilizowanie się do planowanego treningu. Jest to najczęściej połączenie wielu składników, które posiadają działanie zarówno pobudzające, jak i regenerujące mięśnie.
Oprócz tego w składzie większości topowych przedtreningówek znajdziemy cytrulinę i argininę, które ułatwiają uwalnianie w mięśniach tlenku azotu (NO).
Kolejną substancją, którą znajdziemy w boosterach jest popularna beta-alanina, co sprawia, że nasze mięśnie będą bardziej wytrzymałe, a proces syntezy karnozy białka ulegnie przyspieszeniu. Do tego należy dodać preparaty nootropowe, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi neuronami. Przykładem mogą być w tym przypadku cholina, tyrozyna, glicyna czy fosfatydyloseryna.
Warto mieć również świadomość, że standardowa przedtreningówka zawiera w sobie wiele substancji pobudzających i pozytywnie wpływających na wzrost energii w postaci yerba mate, guarany czy bezwodnej kofeiny.
Przedtreningówka – efekty
Zastosowanie przedtrengówki w czasie poprzedzającym ćwiczenia sprawi, że przepływ krwi zwiększa się oraz ustabilizowaniu ulegnie cały układ krążenia. Co więcej w przypadku produktów, które zawierają w swoim składzie substancje takie jak: kreatyna, beta-alanina czy tauryna, możemy spodziewać się przede wszystkim mniejszego odczuwania zmęczenia.
Ponadto, szczególnie dzięki obecności kreatyny, zwiększy się również odczuwanie energii, a nasze mięśnie nabiorą większej siły, co przełoży się na większą skuteczność treningu. Nie należy zapominać, że popularne boostery przedtrenigowe oddziałują na organizm również po zakończeniu ćwiczeń, zmniejszając skutki zmęczenia oraz przyspieszając regenerację poszczególnych mięśni.
Przedtreningówka – skutki uboczne
Przedtreningówki działają natychmiastowo, jednak podobnie jak inne suplementy diety mogą narazić ćwiczącego na liczne skutki uboczne. Należy więc liczyć się z tym, że korzystając z boosterów, narażeni jesteśmy m.in. na: bóle głowy, skurcze, znaczny spadek energii i motywacji, senność, drżenie kończyn, pojawiające się przed oczami ''mroczki'' czy zawroty głowy i wzmożone pragnienie następnego dnia przypominające skutki kaca.
Dlatego, jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów bardzo możliwe, że jesteśmy uczuleni na jeden ze składników obecnych w przedtreningówce, którą stosujemy. Innym powodem wystąpienia nieprzyjemnych skutków stosowania przedtrenigówek jest korzystanie ze zbyt mocnego produktu, przez co na nasze ciało oddziałuje kilka różnych substancji pobudzających, co na wiele osób wpływa negatywnie.