Trwa ładowanie...

Dieta niskotłuszczowa - zasady i przykładowy jadłospis

Prawidłowo zbilansowana dieta niskotłuszczowa polecana jest tym, którzy zmagają się wysokim poziomem cholesterolu oraz dodatkowymi kilogramami. Poznaj przykładowe przepisy na diecie niskotłuszczowej.
Share
Dieta niskotłuszczowa nie tylko ułatwi walkę z dodatkowymi kilogramami, ale również pozwoli obniżyć cholesterol i przeciwdziałać nowotworom.
Dieta niskotłuszczowa nie tylko ułatwi walkę z dodatkowymi kilogramami, ale również pozwoli obniżyć cholesterol i przeciwdziałać nowotworom. Źródło: 123RF
d1p06k7

Dieta niskotłuszczowa – podstawowe zasady

Dieta niskotłuszczowa uważana jest za najskuteczniejszą pod względem skuteczności walki z nadwagą. Jednak zanim zaczniemy ją stosować, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać, aby tego typu odżywianie było również bezpieczne.

Pierwszą regułą jest jedzenie pięciu posiłków w mniej więcej 3-godzinnych odstępach. Druga zasada odnosi się do produktów, które powinniśmy spożywać w największych ilościach: owoców i warzyw, chudego nabiału, złożonych węglowodanów oraz mięsa z jak najniższą zawartością tłuszczu.

d1p06k7

Dieta niskotłuszczowa – czego nie można?

Kolejne zasady podczas stosowania diety niskotłuszczowej odnoszą się do procesów, z których musimy zrezygnować podczas stosowania tego sposobu odżywiania. Jedną z reguł, których należy przestrzegać, jest unikanie smażenia na patelni, a co za tym idzie dodawania do dań (w tym gotowanych warzyw i zup) tak lubianej przez większość z nas zasmażki.

Oprócz tego zmuszeni jesteśmy odstawić wszelkie fast-foody oraz margarynę, smalec i masło. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jedynym możliwym tłuszczem, jaki możemy spożywać, jest oliwa z oliwek, tłuszcz z morskich ryb oraz olej rzepakowy.

Niedozwolone jest również smażenie w głębokim tłuszczu. Ostatnią zasadą na diecie niskotłuszczowej jest ograniczenie do minimum użycia soli.

d1p06k7

Dieta niskotłuszczowa – przykładowe śniadanie

Zaczynając dzień z dietą niskotłuszczową, możemy pozwolić sobie na śniadanie składające się z jednej kromki razowego chleba posmarowanej dżemem oraz drugiej, na którą położymy chudy ser, ogórek i szczypiorek. Całość popijamy szklanką chudego mleka i w ten sposób otrzymujemy niskotłuszczowy posiłek o zawartości ok. 200 kcal.

Dieta niskotłuszczowa – przykładowy obiad

W przypadku obiadu zbilansowanego zgodnie z dietą niskotłuszczową możemy zdecydować się na krokiety, do których dodamy kapustę i pieczarki. Aby przygotować ciasto, potrzebne będą: 1/4 szklanki mąki oraz taka sama ilość chudego mleka oraz odrobina wody.

d1p06k7

Następnie całość smażymy na patelni teflonowej bez dodatku oleju. W międzyczasie możemy ugotować 20 dag kiszonej kapusty, łącząc ją z zeszkloną cebulą i 5. pieczarkami. Całość przyprawiamy minimalną ilością soli oraz ulubionymi ziołami i wypełniamy usmażone naleśniki, składając je jak paszteciki.

W ten sposób przygotowane krokiety podgrzewamy w piekarniku, wcześniej zawijając je w aluminiową folię. W ten sposób przygotowany obiad zawiera ok. 350 kcal.

Dieta niskotłuszczowa – przykładowa kolacja

Zgodnie z zasadami diety niskotłuszczowej możemy przygotować na kolację sałatkę z jajkami. Będziemy potrzebować do tego kromkę chleba, którą pokroimy w kostkę, 2 jaja ugotowane wcześniej na twardo i sałatę.

Wszystkie składniki mieszamy i łączymy ze sobą przy pomocy kilku kropel oliwy i 2 łyżkami jogurtu. W ten sposób przygotowana kolacja to tylko ok. 300 kcal.

d1p06k7

Podziel się opinią

Share
d1p06k7
d1p06k7