Dieta niskotłuszczowa – zasady i przykładowy jadłospis

Prawidłowo zbilansowana dieta niskotłuszczowa polecana jest tym, którzy zmagają się wysokim poziomem cholesterolu oraz dodatkowymi kilogramami. Poznaj przykładowe przepisy zgodne z jej zasadami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dieta niskotłuszczowa nie tylko ułatwi walkę z dodatkowymi kilogramami, ale również pozwoli obniżyć cholesterol i przeciwdziałać nowotworom.
Dieta niskotłuszczowa nie tylko ułatwi walkę z dodatkowymi kilogramami, ale również pozwoli obniżyć cholesterol i przeciwdziałać nowotworom. (123RF)
WP

Dieta niskotłuszczowa – podstawowe zasady

Dieta niskotłuszczowa uważana jest za najskuteczniejszą pod względem skuteczności walki z nadwagą. Jednak zanim zaczniemy ją stosować, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać, aby tego typu odżywianie było również bezpieczne. Pierwszą regułą jest jedzenie pięciu posiłków w mniej więcej 3-godzinnych odstępach. Druga zasada odnosi się do produktów, które powinniśmy spożywać w największych ilościach: owoców i warzyw, chudego nabiału, złożonych węglowodanów oraz mięsa z jak najniższą zawartością tłuszczu.

Dieta niskotłuszczowa – czego nie można

Kolejne zasady podczas stosowania diety niskotłuszczowej, odnoszą się do procesów, z których musimy zrezygnować podczas stosowania tego sposobu odżywiania. Jedną z reguł, których należy przestrzegać, jest unikanie smażenia na patelni, a co za tym idzie dodawania do dań (w tym gotowanych warzyw i zup) tak lubianej przez większość z nas zasmażki. Oprócz tego zmuszeni jesteśmy odstawić wszelkie fast-foody oraz margarynę, smalec i masło. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jedynym możliwym tłuszczem, jaki możemy spożywać, jest oliwa z oliwek, tłuszcz z morskich ryb raz olej rzepakowy. Niedozwolone jest również smażenie w głębokim tłuszczu. Ostatnią zasadą jest ograniczenie do minimum użycia soli.

Dieta niskotłuszczowa – przykładowe śniadanie

Zaczynając dzień z dietą niskotłuszczową, możemy pozwolić sobie na śniadanie składające się z jednej kromki razowego chleba posmarowanej dżemem oraz drugiej, na którą położymy chudy ser, ogórek i szczypiorek. Całość popijamy szklanką chudego mleka i w ten sposób otrzymujemy niskotłuszczowy posiłek o zawartości ok. 200 kcal.

WP

Dieta niskotłuszczowa – przykładowy obiad

W przypadku obiadu zbilansowanego zgodnie z dietą niskotłuszczową możemy zdecydować się na krokiety, do których dodamy kapustę i pieczarki. Aby przygotować ciasto potrzebne będą: 1/4 szklanki mąki oraz taka sama ilość chudego mleka oraz odrobina wody. Następnie całość smażymy na patelni teflonowej bez dodatku oleju. W międzyczasie możemy ugotować 20 dag kiszonej kapusty, łącząc ją z zeszkloną cebulą i 5. pieczarkami. Całość przyprawiamy minimalną ilością soli oraz ulubionymi ziołami i wypełniamy usmażone naleśniki, składając je jak paszteciki. W ten sposób przygotowane krokiety podgrzewamy w piekarniku, wcześniej zawijając je w aluminiową folię. W ten sposób przygotowany obiad zawiera ok. 350 kcal.

Dieta niskotłuszczowa – przykładowa kolacja

Zgodnie z zasadami diety niskotłuszczowej możemy przygotować na kolację sałatkę z jajkami. Będziemy potrzebować do tego kromkę chleba, którą pokroimy w kostkę oraz 2 jaja ugotowane wcześniej na twardo i sałatę. Wszystkie składniki mieszamy i łączymy ze sobą przy pomocy kilku kropel oliwy i 2 łyżkami jogurtu. W ten sposób przygotowana kolacja to tylko ok. 300 kcal.

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP