Trwa ładowanie...

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Czy można ćwiczyć codziennie?

Jak często ćwiczyć? Czy można ćwiczyć codziennie? To pytania, które zadaje sobie wielu odwiedzających siłownię. Najważniejsza zasada mówi, że inną częstotliwość treningu powinniśmy zastosować, jeśli chcemy zrzucić dodatkowe kilogramy, poprawić kondycję, a inne, jeśli naszym problemem są bóle kręgosłupa czy chęć poprawy samopoczucia.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Czy można ćwiczyć codziennie?Źródło: Shutterstock.com
d652ves
d652ves

Ile razy w tygodniu ćwiczyć dla zdrowia?

Najważniejszą zasadą w przypadku treningu poprawiającego zdrowie jest wykonywanie pięciu sesji treningowych trwających ok. 30 minut. Co więcej, nie mniej ważny jest fakt, według którego łączny czas treningów w tygodniu powinien wynosić co najmniej 150 minut.

W ten sposób za najskuteczniejsze uważane jest wykonywanie od 3 do 5 treningów w tygodniu. Jeśli jednak nie mamy aż tyle czasu, nie powinniśmy się zniechęcać, bo nawet jedna sesja treningowa jest znacznie lepsza dla naszego organizmu niż jej całkowity brak.

Oprócz tego możemy również zmieniać intensywność ćwiczeń w ten sposób, że np. przez 75 minut będziemy wykonywać wymagające ćwiczenia fitness, żeby pozostały czas przeznaczyć na rozciąganie i spokojniejsze ćwiczenia siłowe.

d652ves

Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby schudnąć?

Pozbycie się dodatkowych kilogramów to jeden z najczęściej wymienianych powodów kupienia karnetu na siłownię. Oprócz regularnej aktywności fizycznej nie można jednak zapominać, że aby schudnąć nasz bilans kaloryczny musi być ujemny. Organizm powinien więc więcej kalorii spalać niż przyjmować.

Dlatego najskuteczniejsze w tym przypadku będzie wykorzystanie prawidłowo dobranych ćwiczeń połączonych ze zbilansowaną dietą. Tego typu trening powinien w swojej specyfikacji spalać jak największą ilość kalorii np. poprzez interwały.

Inną metodą zwiększającą skuteczność treningu jest stosowanie ćwiczeń o większej różnorodności oraz treningu cardio, czyli np. bieganie czy pływanie.

Tego typu ćwiczenia połączone z treningiem siłowym pozwolą spalić większą ilość kalorii oraz przyspieszyć metabolizm. Jeśli natomiast chodzi o częstotliwość wykonywania ćwiczeń, nie istnieje jedna prawidłowa zasada, dlatego ważniejsze jest dopasowanie godzin treningu indywidualnie do rozkładu dnia, tak aby nie kolidował on z innymi obowiązkami.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha to partie, na których skupia się większość trenujących dla zachowania zdrowego wyglądu. Mięśnie brzucha składają się z dużej ilości wolnokurczliwych włókien w przeciwieństwie do np. mięśni czworogłowych, dlatego trenowany brzuch jest w stanie wytrzymać o wiele więcej powtórzeń.

d652ves

Z tego powodu wiele osób wykonuje codzienne treningi mięśni brzucha, zapominając, że one również potrzebują regeneracji. Znacznie lepsze w tym przypadku będzie jednak robienie przynajmniej jednego dnia przerwy, do nawet dwóch pomiędzy kolejnymi treningami. Pozwoli to prawidłowo zregenerować tkanki oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

Oprócz tego należy pamiętać, że brzuch składa się z trzech mięśni: prostego, skośnych i poprzecznego i aby uzyskać jak najlepszy efekt, powinno się przećwiczyć każdy z nich.

d652ves
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d652ves