FitnessNavy Seals – zasady treningu i przykładowe ćwiczenia

Navy Seals – zasady treningu i przykładowe ćwiczenia

Navy Seals – zasady treningu i przykładowe ćwiczenia
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
29.11.2018 14:41, aktualizacja: 26.01.2019 16:03

Trening elitarnej jednostki specjalnej Navy Seals należy do najbardziej wymagających i najskuteczniejszych. Dzięki niemu pozbędziesz się dodatkowych kilogramów oraz zbudujesz masę mięśniową, nabierając dodatkowo ogólnej sprawności.

Navy Seals – główne zasady treningu

Metody treningowe słynnej jednostki komandosów stworzone zostały w taki sposób, aby kandydaci byli przygotowani zarówno siłowo, sprawnościowo oraz kondycyjnie do działania w najtrudniejszych możliwych warunkach. Co ciekawe, pomimo rozwoju technologii i dostępu Amerykańskiej Armii do najnowszych badań naukowych, trening Navy Seals wciąż oparty jest w głównej mierze na ćwiczeniach wykorzystujących ciężar własnego ciała.

O efektach tej metody świadczyć może film dostępny w internecie, na którym rekruci pokonują specjalny tor przeszkód, który jest na tyle trudny, że wielu żołnierzy nie są w stanie go ukończyć. Kiedy jednak widzimy koniec filmu, na którym prezentowani są rekruci, którzy przeszli szkolenie Navy Seals, ich wyniki są nawet pięciokrotnie lepsze niż na początku. Jeśli chodzi o sam trening, składa się on z 6-8 wybranych ćwiczeń, między którymi powinno się odpocząć ok. 1 minuty.

Navy Seals – efekty

Ćwiczenia wykonywane przez komandosów z jednostki Navy Seals pozwala zbudować masę mięśniową poprzez wyizolowanie mięśni, co przekłada się na zwiększenie intensywności poszczególnych ćwiczeń.

Ponadto wykorzystując w treningu obciążenie własnego ciała, uwolniony zostaje hormon IGF-1, który poprzez zwiększenie mikrouszkodzeń mięśni poprawia przyswajalność protein. Dzięki temu mięśnie nabierają objętości oraz wzrasta ich siła.

Kolejną korzyścią z wykonywania planu treningowego Navy Seals jest przyspieszenie metabolizmu do nawet kilkunastu godzin po zakończeniu ćwiczeń, co przekłada się na spalenie do nawet 44 proc. tłuszczu więcej w stosunku do tradycyjnego treningu siłowego.

Możliwe jest również zwiększenie skuteczności tego typu ćwiczeń poprzez skrócenie przerw pomiędzy seriami, co prowadzi do poprawy wydolności tlenowej, czyli rozwoju systemu krążenia. Jeśli jest to nasz priorytet, powinniśmy wykonywać interwały w 6 seriach trwających po 15 minut przez dwa tygodnie.

Ćwiczenia Navy Seals – pompki stojąc na rękach

Aby wykonać pompki w stylu Navy Seals, należy stanąć naprzeciwko ściany, opierając dłonie w odległości ok. 50 cm od niej. Następnie stajemy rękach w ten sposób, aby stopy oprzeć o powierzchnię ściany i powoli opuszczamy się, aby zatrzymać się na chwilę przed kontaktem z ziemią.

W następnej kolejności mocno wypychamy ciało, wracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy w trzech seriach. Prawidłowo wykonana pompka w staniu na rękach pozwoli wzmocnić tricepsy i mięśnie naramienne.

Ćwiczenia Navy Seals – przysiady boczne

Navy Seals podczas swoich treningów wykonują wiele różnego rodzaju przysiadów. Jednym z nich jest przysiad boczny, który wykonujemy, stając w lekkim rozkroku i wykonując duży krok w bok.

W tym momencie nogę wykroczną zginamy, obniżając pozycję, a zakroczną trzymamy cały czas wyprostowaną. Przysiad powtarzamy 20 razy w ten sposób, aby obciążeniu uległa każda noga. Prawidłowo wykonany przysiad boczny pozwoli nam znacznie poprawić sportowe osiągi oraz zmniejszyć ryzyko ewentualnych kontuzji pachwiny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także