Nikt nie lubi jedzenia, które brzydko wygląda. Tymczasem zdarza się, że nawet świeżo przygotowane placki ziemniaczane ciemnieją podczas smażenia. Jak temu zapobiegać? Ta metoda sprawdza się za każdym razem.
Kotlety schabowe to hit polskiej kuchni. Jemy je często i też zazwyczaj smażymy więcej, na zapas. Niestety, na drugi dzień nie są tak smaczne. Można to jednak naprawić, stosując ten prosty trik. Wczorajsze kotlety odzyskają chrupkość.
Kotlet ze schabu bez kości, obtoczony w bułce tartej i smażony na oleju? Nic bardziej mylnego! Jeśli przygotowujesz schabowego w ten sposób, popełniasz aż trzy błędy! Słynna restauratorka Ewa Wachowicz mówi, co zrobić, by zafundować swojemu podniebieniu prawdziwą ucztę.
Wielu Polaków nie wyobraża sobie obiadu bez ziemniaków. Te często pojawiają się na talerzu np. obok schabowego i surówek. Aby warzywo nie straciło walorów smakowych, dobrze wiedzieć, jak je ugotować. Ten trik zapobiegnie rozpadaniu się bulw, a dodatkowo wzbogaci ich smak.
Pieczywo "prosto z pieca" dostępne w większych sieciach handlowych to produkt, który przyciąga klientów swoją niską ceną i apetycznym wyglądem. Można je kupić od rana do późnego wieczora, ale co tak naprawdę się w nim kryje? Wyjaśniamy.
Jesienią wszelkie szkodniki szukają schronienia w naszych domach. Teraz musimy się obawiać nie tylko karaluchów czy moli spożywczych, odwiedzają nas coraz to nowe szkodniki.
Niby nie ma nic prostszego niż gotowanie jajek, a jednak nawet tak codzienną czynność możemy sobie ułatwić sprytnym patentem. Ten trik dobrze znają nasze babcie, a teraz mogą go wypróbować wszyscy zainteresowani.
W trakcie gotowania zdarza się, że musimy sięgnąć po pokrywę. Dzięki niej szybciej ugotujemy wodę, a także będziemy mieć pewność, że nasze dania na pewno będą udane. Jednak gdzie ją odłożyć, gdy chcemy zamieszać potrawę?
Jesienią chętnie wybieramy się do lasów. Zachęca do tego nie tylko możliwość obcowania z naturą, ale także wysyp grzybów. Amatorzy leśnych wędrówek rozpoczynają poszukiwania podgrzybków czy prawdziwków. Jest jednak pewien grzyb, który jest jadalny, choć mało znany.
Dentyści zalecają, żeby wymieniać szczoteczkę do zębów co trzy miesiące. Zużyta najczęściej ląduje w koszu. Następnym razem się powstrzymaj i wypróbuj poniższy patent. Znacznie ułatwi konsumpcję.
Na spodach garnków i patelni, zwłaszcza tych używanych na kuchenkach gazowych, pojawia się osad, który w kontakcie z wysoką temperaturą wnika w powierzchnię aluminium. Jeżeli dna naczyń nie są regularnie czyszczone, doprowadzenie ich do pierwotnego stanu graniczy z cudem.
Sezon na dynie rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni. Polacy pokochali ten smak i pożywne zupy kremy, placki czy ciasta. Okazuje się jednak, że dynia nie zawsze nadaje się do jedzenia. Oto jak uniknąć poważnych i nieprzyjemnych skutków zdrowotnych.
Jest zmorą kuchennych szafek i spiżarni. Choć jest mniej znany niż mole spożywcze, może spowodować duże szkody. Mącznik młynarek to chrząszcz, którego trudno się pozbyć. Są jednak pewne sposoby, pozwalające usunąć tego szkodnika z domu.
Polscy miłośnicy zbierania grzybów mają powód do radości. W lasach pojawiły się rydze, które uważane są za jedne z najsmaczniejszych i najbardziej cenionych gatunków grzybów. Informują o tym leśnicy z Baligrodu.
Przesądy, wierzenia ludowe i przysłowia podają często zaskakujące wskazówki dotyczące różnych aspektów życia. Niektóre tradycje są dobrze znane i cieszą się ogromną popularnością, jednak wiele z nich zostało niemal całkowicie zapomnianych. Jeden dotyczy pewnej wrześniowej daty.
Grzybiarze mają swój raj na ziemi. To "borowikowe wyspy". Jak trafić na skupisko tych aromatycznych grzybów? Czasem warto patrzeć w górę. Ekspertka wyjaśnia dlaczego.
Wieprzowina to mięso, które wyjątkowo często gości na polskich stołach. Można przyrządzić je na wiele różnych sposobów, jednak żeby było miękkie i jednocześnie, kruche, trzeba trzymać się ściśle określonych zasad, albo... zastosować pewien patent.
Zdrowe, pyszne, pełne antyoksydantów. Mają zaledwie 12 kalorii w 100 gramach. Poznaj mikroliście, alternatywę dla sałaty i kiełek. Warto jeść je możliwie jak najczęściej, bowiem nie dość, że są syte, to do tego odmładzają organizm.
Liście laurowe to bardzo popularna przyprawa, którą wykorzystujemy zwłaszcza do zup, gulaszy czy sosów. Okazuje się jednak, że wiele osób wierzy w niemal magiczne działanie liści, które mają przynosić nam prorocze sny lub zastrzyk gotówki.
Po wypiciu kawy czy też mocnej herbaty w środku kubka pojawia się nieestetyczny nalot, z którym to często nie radzą sobie nawet zmywarki. Jeśli chcesz przywrócić kubkom dawny wygląd, wykorzystaj poniższy patent.
Umiesz znaleźć różnicę między miodem sztucznym a miodem surowym? Producenci często chcą zataić tę informację. Prawdziwy miód rozpoznasz po konsystencji, smaku i aromacie. Pomocny jest również test zapałki. Jak go wykonać?
Słodkie napoje zapachem często przyciągają insekty. Pewnie nieraz zdarzyło ci się zauważyć, że w szklance pojawiła się mała muszka. Czy można wypić napój po wyłowieniu nieproszonego gościa, czy lepiej natychmiast go wylać? Ekspertka wskazała jedyną słuszną odpowiedź.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. W lasach unosi się ich wyjątkowy zapach, a wśród drzew można znaleźć coraz więcej brązowych kapeluszy. Zanim znajdą się w sosie lub zupie, musimy odpowiednio je przygotować. Ten prosty trik sprawi, że szybko oczyścisz grzyby z piasku.
Nie ma to, jak domowe przetwory. Te zrobione we własnej kuchni dają nie tylko ogromną satysfakcję, ale także pewny skład. Słoiki pełne warzyw czy owoców umilą okresy, w których brakuje nam świeżych składników. Jak jednak przechowywać przetwory, gdy nie mamy piwnicy lub spiżarni?