FitnessPowitanie Słońca krok po kroku. Jak zrobić tę pozycję hathajogi?

Powitanie Słońca krok po kroku. Jak zrobić tę pozycję hathajogi?

Powitanie Słońca krok po kroku. Jak zrobić tę pozycję hathajogi?
Źródło zdjęć: © iStock.com
04.12.2018 11:38

Powitanie Słońca (surjanamaskara) jest jednym z podstawowych ćwiczeń jogi. Ćwiczenie to jest sekwencją 12 pozycji wykonywanych w jednym płynnym ruchu. Powitanie Słońca usprawnia ciało i poprawia samopoczucie od samego poranka. Jak się przygotować do wykonania Powitania Słońca? Poznaj pozycje składające się na Powitanie Słońca.

Czym jest Powitanie Słońca?

Powitanie Słońca to inaczej surjanamaskara. Ta egzotyczna nazwa pochodzi od sanskryckiego imienia surja, czyli bóstwa wedyjskiego, będącego personalizacją Słońca. Powitanie Słońca jest zestawem 12 pozycji ciała wraz z przypisanymi im technikami medytacji.

Powitanie Słońca w tradycjach hinduizmu wykonuje się o wschodzie słońca, jest także jednym z podstawowych ćwiczeń w hathajodze. Powitanie Słońca jest uznawane za najważniejszą i dynamiczną sekwencję pozycji asan w jodze.

Powitanie Słońca - jak się przygotować?

Powitanie Słońca najlepiej wykonywać rano, z twarzą zwróconą w kierunku wschodzącego słońca. Ciało po kilku godzinach snu jest najczęściej zastane i mało elastyczne, ale umysł jest wypoczęty, jasny i odświeżony. Przed rozpoczęciem Powitania Słońca należy się odpowiednio przygotować. Zanim zacznie się wykonywać pozycje, zaleca się opróżnić pęcherz i jelita. W przeciwnym razie wykonanie niektórych figur będzie uciążliwe i mało komfortowe.

Powitanie Słońca wykonuje się boso, najlepiej w bawełnianym i wygodnym stroju sportowym. Przed wykonaniem Powitania Słońca nie powinno się jeść posiłków. Jeśli skusiłaś się na śniadanie, to poczekaj z ćwiczeniem jogi przynajmniej dwie godziny. Podczas ćwiczeń należy skupić się na oddechu, wykonywanym tylko przez nos. Na początku każdej pozycji bierze się wdech, natomiast przy każdym skręcie ciała czy skłonie powietrze się wydycha.

Powitanie Słońca - pozycje

Powitanie Słońca to 12 pozycji, które wykonuje się płynnie jedno po drugim. Cykl wykonywanych kolejno po sobie figur prezentuje się następująco:

  • Tadasana, czyli Pozycja Góry - to pozycja otwierająca większość sekwencji stojących w jodze. W pozycji wyjściowej należy się wyprostować i równomiernie rozłożyć ciężar ciała na wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie stóp.
  • Urdhva Hastasana - w tej pozycji należy unieść wysoko w górę wyprostowane ręce.
  • Uttanasana - w tej pozycji należy się pochylić do przodu, zginając staw biodrowy.
  • Ardha Uttanasana - w tej pozycji prostuje się łokcie i unosi się tułów, odsuwając go powoli od ud.
  • Kumbhakasana, czyli Pozycja Deski - w tej pozycji należy uklęknąć na podłodze i rozłożyć dłonie na szerokość barków. Pozycję można przyrównać do znanego ćwiczenia plank.
  • Chaturanga Dandasana, czyli Pozycja Kija - do tej pozycji schodzi się z deski, uginając ręce w łokciach. Dla ułatwienia można się położyć na brzuchu.
  • Urdhva Mukha Svanasana, czyli Pies z Głową w Górę - w tej pozycji należy się położyć na brzuchu, obciągnąć palce stóp i unieść biodra ku górze.
  • Adho Mukha Svanasana, czyli Pies z Głową w Dół - wychodząc od poprzedniej pozycji, dłonie należy ułożyć na podłodze, podwinąć palce stóp, unieść biodra do góry i przechylić je lekko w tył.
  • Uttanasana - to pozycja powrotna do pozycji wyjściowej. Wykonuje się ją tak, jak zostało to opisane wyżej.
  • Urdhva Hastasana - to również pozycja powrotna.
  • Pranamasana - to pozycja końcowa, która jest jednoczesnym pożegnaniem się ze słońcem.
Źródło artykułu:WP Kobieta