Jeśli lubicie sok grejpfrutowy, pora zrobić zapasy, póki jeszcze stoi na półkach. Spieszcie się, bo lada moment będzie to towar deficytowy. Wiemy dlaczego.
Amy Saunders zmagała się z trądzikiem, odkąd skończyła 11 lat. Leki jedynie maskowały ten problem. Pomogła dopiero zmiana diety. Kiedy blogerka zrezygnowała z cukru, stan skóry poprawił się.
Spożywa w ciągu dnia 3 tysiące kalorii. Równa się to dokładnie 200 łyżeczkom cukru. Brytyjka otwarcie przyznaje, że jest uzależniona. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak energetyki wpływają na nasz organizm.
Różne rodzaje owoców i warzyw mogą zawierać nawet dwa razy więcej składników odżywczych. Okazuje się, że niektóre odmiany są znacznie lepsze dla naszego zdrowia niż inne. Wzięliśmy pod lupę winogrona, czosnek, cebulę, kapustę i pomarańcze. Zobaczcie, czym się różnią w zależności od koloru.
Powodów do niezgody przy świątecznym stole są tysiące, a jednym z nich jest nazewnictwo zup: dyskusja o tym, czym się różni barszcz biały od żuru, rozpala serca Polaków. Niektórzy przypominają, że mamy jeszcze zalewajkę. Tylko jak je rozróżnić?
W przedświątecznej gorączce często sięgamy po gotowe wypieki. Kupujemy w biegu, przywiązując większą uwagę do wyglądu niż składu ciast. Na półkach czyhają na nas jednak E-niespodzianki. Sprawdziliśmy, czy każde ciasto jest nafaszerowane "E" i "świeci w ciemności".
Nie wszystkie warzywa i owoce od razu po przyniesieniu do domu muszą trafić do lodówki. Część z nich idealnie czuje się w koszu lub w spiżarni bez dostępu światła. Jak zatem przechowywać jedzenie, tak aby się nie zepsuło? Podpowiadamy tajniki właściwego trzymania żywności.
Jajka na śniadanie, to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla swojego organizmu o poranku. Tyle że jeśli jajko, to na czymś trzeba je usmażyć. I szybko zdrowe jajko tonie w niezdrowym tłuszczu. Jak to zmienić?
"Tajemnica białego nalotu odkryta" – głosi tytuł jednego z artykułów w brytyjskich mediach. To jakże wielkie, wiekopomne odkrycie stało się wiralem w sieci. Mieszkańcy Wysp właśnie dowiedzieli się, dlaczego jagody pokryte są białym nalotem.
W sieci właśnie pojawił się przepis na zdrowe i niekaloryczne frytki. Słupki nie są jednak z ziemniaków, ani nie mają złocistego koloru. Są zielone, w panierce i smakują owocowo. Bo nowe frytki przygotowane są z awokado.
Przynosisz ze sklepu świeżą, chrupiącą sałatę, a już po 24 godzinach w lodówce jej liście zaczynają więdnąć? Wiemy, jak sobie z tym poradzić. Wystarczy do tego kawałek papierowego ręcznika, który większości kojarzy się jedynie ze sprzątaniem.
Słone, słodkie, smażone na głębokim tłuszczu i pyszne. Tobie też tak kojarzy się kultowy "chińczyk"? Okazuje się, że nie ma on nic wspólnego z chińskim jedzeniem. To jedynie zachodnia podróbka tego, co tak naprawdę jedzą w Chinach.
Kiedy wchodzę z Kubą Rośkiem do piwnego pubu, barmani zaczynają skandować jego nazwisko. Nic dziwnego, w Warszawie bywa "zaledwie" raz w miesiącu, zdążyli się już stęsknić. Kuba jest - dość ironicznie, ale ciepło - nazywany przez przyjaciół piwnym profesorem.
W Ameryce Południowej lucuma jest znana i ceniona od wieków. Nic dziwnego, miąższ tego owocu to skarbnica witamin i składników mineralnych. Z zewnątrz przypomina ugotowane żółtko jaja, jednak do nas dociera częściej w formie proszku lub granulatu. Dlaczego warto włączyć ją do diety?
Nie ma nic lepszego o poranku niż szklanka świeżego, pełnego witamin soku. Najwyższy czas zapomnieć o sklepowych odpowiednikach i spróbować przygotowywać je w domowych warunkach. Wybraliśmy najlepsze wyciskarki w różnych cenach, dzięki którym sok będzie najwyższej możliwej jakości.
Choć wydawać by się mogło to absurdalne, to Hindusi znaleźli nowy sposób na gotowanie. Zamiast w oleju przekąski smażą w piasku. Czy tak można?
Naleśniki bez mleka i jaj? To możliwe! Do przygotowania idealnego wegańskiego naleśnika w zasadzie wystarczą… dwa składniki. Ale bardziej urozmaicone przepisy również warto wziąć pod uwagę.
11 marca będzie pierwszą niedzielą, w którą większość sklepów będzie zamknięta. Zakupy należy zatem przemyśleć wcześniej, tak aby mieć co do garnka włożyć. Podpowiadamy produkty, o których nie możesz zapomnieć.
Proteiny, czyli białko to podstawowy budulec organizmu. Buduje mięśnie, wspomaga w ich regeneracji, a także jest niezbędne do produkcji hormonów i enzymów. Aby dostarczyć odpowiednią ilość protein do organizmu, wcale nie trzeba jeść samego mięsa. Przedstawiamy ciekawe alternatywy.
Lekarze i dietetycy grożą nam palcem, że owoców wieczorem jeść nie należy. Okazuje się, że to nieprawda - niektóre z nich mogą być wręcz wskazane przy zaburzeniach snu.
Choć znana twarz naczelnej restauratorki Rzeczpospolitej pomaga w zyskaniu klienteli, to warszawskich wielbicieli stołowania się na mieście bardziej przekonuje pan Matsuki – Japończyk, który podaje im gorącą herbatę, kiedy stoją na mrozie w kolejce do jego lokalu. Dlatego czekają, nawet przy -15 stopniach.
Niezależnie czy często przyjmujesz gości, czy lubisz raczyć się kawą w samotności, przyda ci się ekspres do kawy. Jeśli nie chcesz wydać fortuny, możesz zdecydować się na wersję kapsułkową lub manualną. Obie mają swoje zalety.
Zapomniane jarzyny powoli wracają na polskie stoły. Wśród nich jest także wężymord, inaczej zwany skorzonerą. Kryje w sobie mnóstwo cennych substancji. Ma też delikatny smak, nadaje się do gotowania, pieczenia i smażenia.
Ma ciemny kolor, ostry smak i intensywny zapach. Jest uważany za jeden z najbardziej wartościowych rodzajów miodu. Uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia pamięć i zapobiega anemii. Dlaczego jeszcze warto jeść miód gryczany?