Upał to podstępny przeciwnik. Kiedy ty cieszysz się słońcem i piękną pogodą, on powoli odbiera ci siły i wreszcie kładzie cię na łopatki. A jeśli w dodatku nie skryłeś się w cieniu, możesz wyjść z tego starcia i osłabiony, i poparzony. Wrogów oraz sojuszników w nierównej walce ze słońcem i gorącem możesz znaleźć w swojej kuchni.
Słodki dżem truskawkowy lub wiśniowy bez odrobiny cukru? To możliwe. Wystarczy dodać... sól. Janginizowane owoce smakują wyśmienicie.
Nie tylko pyszny, ale i wyjątkowo zdrowy.
Na ich widok ślinka cieknie, a po pierwszym kęsie przenosimy się w słodką krainę rozpusty. Zamiast kupować, można je przygotować własnoręcznie. Przepis poleca Ewa Kluczyńska, autorka bloga "My Way Sweets".
Bylica pospolita to jedna z roślin, którą niesłusznie uważamy za nieciekawy chwast. W naszym kraju rośnie praktycznie wszędzie - na nieużytkach, w rowach, zaroślach, sadach, zapuszczonych ogrodach. W wielu kuchniach świata można spotkać się z jej dodatkiem do potraw, ale w polskich przepisach jej raczej nie znajdziemy. A szkoda, bo to nie tylko aromatyczna, ale i wartościowa roślina. Powinna wrócić do łask - np. w postaci naparów i herbatek, które szczególnie polecane są kobietom.
Sushi, czyli elegancki przysmak z Japonii, podbija podniebienia ludzi na całym świecie. Jego konsumpcji towarzyszą specjalne rytuały w restauracjach i ma nawet własne święto obchodzone 18 czerwca. Ale smakiem ryżu, nori i kawałka świeżej ryby można cieszyć się też w ramach "jedzenia ulicznego". Z taką ideą swój biznes prowadzą założyciele HandRoll Grab&Go. Filip Kniej opowiada nam o sekretach rolek.
Ognisko i pieczone ziemniaczki to duet, który jeszcze do niedawna nieodłącznie kojarzył się z przyjemnym sposobem na spędzenie ciepłych popołudni i wieczorów. Dziś zwyczaj ten wyparł grill, a i obostrzenia względem rozpalania ognia w plenerze zrobiły swoje. Przysmak ten można jednak zrobić łatwo w domowym zaciszu.
Donuty, czyli amerykańskie pączki, to jedne z ulubionych słodkich smakołyków zza Oceanem. Z drugiej strony dużą popularnością cieszy się sushi. Użytkownicy Instragama postanowili połączyć obie te potrawy. Efekt jest zaskakujący!
Smakowanie chwili, celebrowanie życia, dzielenie się z innymi. Hiszpanie nie są powściągliwi kiedy mówią o własnej kulturze, zwłaszcza jeśli mowa o kulturze tapas. Te niewielkie przekąski podawane do schłodzonego piwa czy wina cieszą się dziś ogromną popularnością, a tapas-bar znajdziemy na każdej szerokości geograficznej.
Warto nieco zmodyfikować tradycyjne menu kibica, by z uśmiechem na ustach kibicować naszym.
Małe, fikuśne, wilgotne i niesamowicie aromatyczne ciasteczka z wiórków kokosowych, które wielu osobom przywołują wspomnienia dzieciństwa. Ich przygotowanie jest naprawdę proste i zajmuje niewiele czasu.
Moda i jedzenie – dwa ważne aspekty naszego życia – od zawsze się przenikały i wiązały z przyjemnością. Już ekscentryczna Elsa Schiaparelli w 1937 roku przygotowała dla księżnej Windsoru, Wallis Simpson, suknię w homarowy wzór. O ile nie posiadamy informacji, jak królewski dwór przyjął oryginalną kreację księżnej, o tyle motyw jedzenia na tkaninach wygląda smakowicie i od dziesięcioleci na stałe gości w naszym modowym menu. Homarowy wzór jak najbardziej pasuje do mody z najwyższej półki, ale dlaczego największe modowe marki zaczęły ostatnio promować fast food?
Z ostrą papryczką, zapiekane w formie pod pierzynką z sera i prażonym boczkiem.
Chrupiące i nietypowe w smaku. Diana Kowalczyk, autorka "Mientablog", proponuje placuszki we włoskim stylu.
Od połowy kwietnia do mniej więcej początków lipca trwa sezon na szparagi. Warto wprowadzić je do codziennego menu, ponieważ szparagi to doskonałe źródło witamin B, C, K, kwasu foliowego, żelaza czy potasu.
Pierogi to jedna z ulubionych, „mącznych” potraw Polaków. Ich przygotowanie wymaga czasu i cierpliwości, ale smak wynagradza ten trud. Potwierdza to Diana Kowalczyk, autorka „Mientablog”, polecając przepis na pierogi z nietypowym, bardzo wiosennym farszem.
Na polskich stołach nadal rządzą ziemniaki i makarony pod różnymi postaciami, ale do łask wracają także kasze, nasiona i ziarna. Nie muszą być jedynie dodatkiem „z rozsądku”, a mogą stanowić bazę do smacznego i sycącego dania. I dowodzi tego Dominika Wójciak - zwyciężczyni III edycji programu „MasterChef”. Przy okazji warsztatów kulinarnych i premiery najnowszej książki Dominiki „Ziarno”, porozmawiałyśmy o tym, jak wykorzystać w kuchni te produkty, aby podać wartościowe, proste w przygotowaniu i pyszne potrawy.
Uczta dla oczu i podniebienia. Te ciasta to hit na Instagramie.
Choć w tym dniu powinny dominować przeżycia duchowe, a nie cielesne, pierwszokomunijny stół i to co się na nim znajdzie mają ogromne znaczenie. Zwieńczenie posiłku stanowi deser, a dokładniej - tort, który powinien cieszyć nie tylko podniebienie, ale także oczy. O tym specjalnym wypieku rozmawiamy z mistrzem świata w cukiernictwie Mieczysławem Chojnowskim.
Ten słodki napój zarezerwowany jest na specjalne okazje. Doskonale rozgrzewa i zaspokaja ochotę na coś słodkiego. Z dodatkiem aromatycznej papryczki chili oraz kuszącego cynamonu rozbudzi nasze zmysły. Z tym przepisem gorąca czekolada wyjdzie idealnie.