Ewa nie była szczególnie wierząca. Po przyjęciu bierzmowania przeżyła wewnętrzną przemianę. Uczęszczała do katolickiego liceum i postanowiła, że zostanie siostrą zakonną. Nie spodziewała się tego, co zastała w klasztorze.
Edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka pięciu książek, w tym "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku". - Nie jestem typową instagramerką, która pokazuje wnętrza z pięknie ułożonymi słoikami - mówi Sylwia Majcher, nominowana w plebiscycie #Wszechmocne w kategorii Dla planety.
O śmierci Ireny Dziedzic ksiądz Andrzej Luter, związany ze środowiskiem dziennikarskim, poinformował 12 stycznia 2019 roku, dwa dni przed pogrzebem. Dawna gwiazda telewizji nie żyła już jednak od listopada 2018 roku. Na niewielkim cmentarzu w podwarszawskich Laskach żegnała ją garstka osób.
"To była obława na hasło aborcja" – powiedziała pani Joanna, która w zeszłym roku miała spotkać się ze skrajnym zachowaniem policji w związku z zażyciem przez nią tabletek wczesnoporonnych. Choć oskarżyła funkcjonariuszy o nadużycia, żadne postępowanie nie zostało wszczęte. Uzasadnienie sądu daje do myślenia.
Maria Rudzińska jest lekarką. Chciała jak najszybciej rozpocząć specjalizację. W tym celu wyjechała do Niemiec. W udzielonym wywiadzie opowiedziała, gdzie mieszka, jak wygląda życie w Niemczech i jak ją traktują w szpitalu.
Na rynku pojawiła się właśnie nowa książka z prywatnymi wspomnieniami najsłynniejszej byłej prezydentowej. W wywiadzie rzece pt. "Pierwsza dama" Jolanta Kwaśniewska opowiedziała m.in. o nagłej śmierci swojej mamy, czyli chwili, która wstrząsnęła ją na tyle, że przeżywa ją do tej pory.
Miała 14 lat, gdy stworzyła fundację Girls Future Ready wspierającą młode dziewczyny w zdobywaniu kompetencji zawodowych. - Kiedy spotykałam się z moimi koleżankami Polkami, widziałam, jakie miałam szczęście, że mogłam skorzystać z systemów edukacji za granicą - mówi Zofia Kierner w wywiadzie dla WP Kobieta. Jest nominowana w plebiscycie #Wszechmocne w kategorii biznes.
Odczarowuje mit, że sztuka jest dostępna dla elit i trzeba do niej podchodzić szalenie poważnie. - Ludzie są zaskoczeni, że ktoś mówi o sztuce w taki sposób, który pomaga utożsamić się z nią odbiorcy z XXI wieku - powiedziała Sonia Kisza w rozmowie z WP Kobieta.
- Żywność, wodę i wszelkie potrzebne rzeczy dostarczamy tam, skąd tylko dostaniemy sygnał na zapotrzebowanie. Zajmujemy się też ewakuacją - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Marzena Maj, prezeska Fundacji Rodziny Maj, która zorganizowała pomoc dla powodzian drogą powietrzną.
Zrobiła karierę w zawrotnym tempie: 15 lat temu broniła dyplomu na gdańskim ASP, a dziś jest najsłynniejszą żyjącą polską malarką. Jej obrazy, czyli charakterystyczne portrety w stylu surrealistycznym, na aukcjach są sprzedawane za rekordowe kwoty. W latach 2023 i 2024 dorzuciła do swojego konta spektakularne sukcesy.
To już trzecia edycja wyjątkowego plebiscytu #Wszechmocne. W tym roku pojawiła się jedna nowa kategoria #Wszechmocne dla społeczeństwa. Już teraz możecie wybrać kobiety, które swoimi działaniami przyczyniły się do budowania lepszego świata.
– Z ust ojców często pada pytanie, czy "wszystko jest dobrze". Lekarze najczęściej odpowiadają, że gdyby było dobrze, to dziecko nie byłoby na intensywnej terapii. Ja wolę użyć innych słów – opowiada położna Joanna Ligocka, która pracuje wcześniakami.
Już 24 października poznamy kolejne laureatki plebiscytu #Wszechmocne. W 10 kategoriach to redakcja WP Kobieta nominuje niesamowite kobiety za ich osiągnięcia na przestrzeni ostatniego roku. Jedną z kategorii - #Wszechmocne wśród kobiet - oddajemy wam, naszym Czytelniczkom i Czytelnikom. Zgłoś swoją kandydatkę już dziś!
Wielu operatorów pracuje po kilkanaście godzin na dobę, bez urlopów, bez L4 jak są chorzy. Godzą się na to, więc pracodawcy takie zachowania wymuszają na innych. To się nie zmieni, póki nie zmieni się mentalność ludzi. Dlatego wyjechałam z Polski – mówi Aleksandra Gogolewska, która pracuje na 64- metrowym żurawiu wieżowym.
Już w październiku po raz trzeci nagrodzimy wyjątkowe kobiety w aż 10 kategoriach. 29 sierpnia poznamy nominowane w poszczególnych dziedzinach.
Jako kobiety zdecydowanie zbyt rzadko patrzymy na siebie oczami naszych bliskich. Często to oni wierzą w nas bardziej niż my same, dopingują i wspierają na każdym kroku. W tym roku stworzyliśmy niezwykły spot z udziałem wyjątkowych kobiet oraz ich bliskich. Do udziału zaprosiliśmy laureatki i jurorki poprzednich edycji plebiscytu #Wszechmocne: Marzenę Figiel-Strzałę, Agnieszkę Kobus-Zawojską, Patricię Kazadi i Urszulę Krzyżańską. Zobaczcie poruszające wideo!
- To nie jest tak, że odczuwam strach za każdym razem, bo wykończyłabym się psychicznie i fizycznie w pierwszym roku pracy - mówi Hanna Flara, autorka książki "Kuratorka sądowa. Patologia, przemoc i dramaty w polskich domach".
Do pierwszego odcinka programu "Teraz ja! Metamorfozy WP Kobieta" zaprosiliśmy trzy uczestniczki wyłonione ze zgłoszeń. Lidia, Iwona i Agnieszka w końcu postanowiły zrobić coś dla siebie. Zobaczcie efekty!
Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. mówiło się, że to kobiety zdecydowały o ostatecznych wynikach. Mobilizacja, chęć zmian i nadzieja na lepsze jutro sprawiły, że panie tłumnie ruszyły do urn. Olga Legosz, inicjatorka kampanii "Sama wybierz samorząd" ma nadzieję, że 7 kwietnia frekwencja będzie równie wysoka.
Kasia Kozuń od dwóch lat jeździ taksówką. Nocne zmiany bierze dla pięcioletniego synka, którego wychowuje samodzielnie. To pierwsza praca, która dała im finansową stabilizację i jednocześnie stała się jej pasją.
- Proszę cię, napisz koniecznie, że bez klientów nie byłoby niczego. Działam dla nich i dzięki nim się nie poddaję. Najważniejsze jest jedno - kocham tych ludzi i kocham swoją pracę - mówi Grażyna Kotolińska, która od 34 lat prowadzi kiosk na os. Hutniczym w krakowskiej Nowej Hucie.
– Coraz więcej z nich zaczyna wierzyć, że mogą same wybudować własny dom. Jeśli ja jako samotna matka sobie poradziłam, to może każdy. Nikt nie wie, ile ma w sobie siły, dopóki bycie silnym nie stanie się jedynym wyjściem – mówi WP Marzena, która samodzielnie zorganizowała i poprowadziła budowę własnego domu.
- Sportowiec musi być bardzo skupiony, ale też w pewnym stopniu - nie wiem, czy mogę powiedzieć - samolubny czy egoistyczny. Musisz podejmować decyzje, które lepiej wpływają na twoje przygotowanie niż na to, jak chciałabyś swoje życie przeżyć - mówi Katarzyna Niewiadoma w programie "Pasja jest kobietą".
– Są opowieści, które trzeba łapać na bieżąco, bo potem może być za późno. Kobiety podczas strajków odegrały kluczową rolę, bez nich nie byłoby Solidarności. Historia o nich zapomniała – mówi Marta Dzido, pisarka, reżyserka i dokumentalistka, autorka książki "Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone".