Prawie 60% Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu we krwi. By go obniżyć powinnyśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę. Badania wskazują, że modyfikacje w jadłospisie mogą spowodować obniżenie poziomu "złego" cholesterolu nawet o 30%! Potocznie cholesterolem określamy obecne w osoczu krwi lipoproteiny, czyli cząsteczki cholesterolu połączone z białkami. Najbardziej popularne są 2 rodzaje lipoprotein LDL i HDL.
Choroba rozwija się długo i podstępnie. Ubytek kości następuje powoli i zazwyczaj nie daje on żadnych sygnałów ostrzegających przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Często pierwszym symptomem jest dopiero złamanie kości podczas na pozór niegroźnego wypadku.
W publicznych przychodniach i szpitalach wciąż jest problem z dostępem do usług medycznych. Na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka tygodni, a pacjenci nie są zadowoleni z lekarzy. Problem ten mogą rozwiązać prywatne ubezpieczenia zdrowotne.
Zauważyłaś, że po lecie na plecach, dekolcie i ramionach pojawiło się więcej pieprzyków? Być może niezbyt dokładnie chroniłaś ciało przed słońcem, które w tym roku nas nie oszczędzało. Na skutek opalania mogło dojść do powstania nowych zmian na skórze. Silne słońce może wywierać też negatywny wpływ na te znamiona, które już masz. Dlatego warto je raz w roku skontrolować.
Miażdżyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób naszej cywilizacji. Rozwija się długo i podstępnie i nie bez przyczyny nazywana jest „cichym zabójcą”.
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2030 r. będzie już 380 milionów ludzi chorych na cukrzycę. To 10 razy więcej, niż Polska ma mieszkańców. Jeszcze do niedawna cukrzyca typu 2 była niemalże wyłącznie przypadłością ludzi starzejących się. Dziś coraz częściej dotknięte są nią małe dzieci. To dla nich szczególnie trudna sytuacja, bo stygmatyzuje, staje się źródłem kompleksów.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w krajach rozwiniętych. Jest też nowotworem najlepiej poznanym. Wiadomo, że wcześnie wykryty daje dużą szansę na wyleczenie. Wiemy już, że mammografia jest niezbędnym badaniem w profilaktyce antynowotworowej. Niekiedy jednak zamiast na mammografię otrzymujemy skierowanie na USG. Czym różnią się te badania?
Dzisiaj medycyna zna już skuteczne sposoby na zapobieganie ciąży. Antykoncepcja hormonalna pozwala prawie w 100 procentach kontrolować płodność. Mimo to wciąż jednak, szczególnie w Polsce, wiele pań dopuszcza jedynie metody naturalne. Jednym na stosowanie innych nie pozwala konserwatywny światopogląd, inne nie mogą stosować hormonów ze względu na stan zdrowia.
To, jakie produkty spożywcze znajdują się codziennie w naszym menu wpływa w znacznym stopniu na kondycję umysłową i sprawność intelektualną. Mózg stale odbiera, przeważa i zachowuje miliony informacji. Aby robić to sprawie potrzebuje przede wszystkim stałego dowozu energii, jak również wielu składników, które go budują i zapewniają odpowiednie przekaźnictwo nerwowe.
Opracowany w Szwecji test ma oszczędzić kobietom zarówno daremnych prób naturalnego porodu, jak i niepotrzebnych zabiegów chirurgicznych - informuje serwis "BBC News/Health".
Jest kolor, który niezależnie od zmieniających się pór roku i trendów utrzymuje się na topie.
Publiczne toalety, to bardzo ważny temat jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Korzystamy z takich miejsc np. w: podróży, w pracy, w szkole, na zakupach, w kinie, w restauracjach, dyskotekach, itp. W takim pomieszczeniu znajduje się siedlisko wielu niebezpiecznych bakterii.
Myszy i szczury to gryzonie, które mimo tego, że ich nie widać w zasadzie żyją wśród nas. Często zdarza się, że zamieszkują piwnice czy nawet klatki schodowe, zdarza się również, że przedostają się do naszych mieszkań. Potrafią zniszczyć elementy konstrukcji budynków, przegryźć przewody elektryczne bądź meble, zanieczyścić odchodami produkty spożywcze, a także roznosić groźne wirusy oraz bakterie.
Każdy z nas pragnie, aby nasz dom był czysty i bezpieczny. Wiemy o tym, że najwięcej bakterii znajduje się w kuchni i w łazience, ale czy są jeszcze miejsca gdzie ich liczba może być również duża? Oczywiście, że tak – miliony bakterii znajduje się na dywanach, które mamy w pokojach, sypialniach i innych pomieszczeniach.
Posiadając w domu zwierzęta musimy pamiętać, że prócz tego, że są to nasze kochane pupile, to w dodatku mogą roznosić groźne dla naszego zdrowia zarazki. Nasze domowe zwierzaki takie jak koty, psy, szczury, papugi itp. są często nosicielami niebezpiecznych bakterii i pasożytów.
Nigdy nie uda Ci sprawić, że w twoim otoczeniu nie będzie żadnych zarazków. Nie ma takiej potrzeby, nie wszystkie bakterie są złe. A nawet jeśli w naszym otoczeniu znajdują się „złe” bakterie, wystarczy jedynie zmniejszyć ryzyko infekcji tam, gdzie zarazki mogą się rozprzestrzeniać. Czynności, które wykonujesz na co dzień sprawiają, że pozbywasz się części bakterii nawet nieświadomie, jeśli będziesz miała świadomość czynności, które zabijają zarazki będziesz mogła wypowiedzieć im wojnę.
W twoim domu jest wiele niebezpiecznych miejsc, w których mnożą się bakterie, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, które z tych miejsc są naprawdę groźne dla zdrowia, do takich miejsc należy prysznic. Stoisz pod prysznicem i nawet nie wiesz, że oprócz wody spływa na Ciebie deszcz zarazków.
Nasze ubrania, ręczniki i pościel mogą być idealnym miejscem do życia dla zarazków. Jak bakterie dostają się na tkaniny? Naukowcy dowiedli, że mogą być one przenoszone z tkaniny na tkaninę, ale i z tkaniny na ręce, badacze udowodnili też, że liczba bakterii przeniesionych z tkaniny na ręce wzrasta ponad pięciokrotnie przy pocieraniu. Postępujemy więc bardzo nierozsądnie pocierając zabrudzony materiał.
Jeśli nie mamy dzieci, które są na etapie raczkowania podłogi stanowią raczej niskie ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, nie oznacza to jednak, że do ich sprzątania możemy przykładać się mniej. Aby utrzymać podłogi w należytej czystości i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków zrezygnujmy z dywanów w kuchni i w łazience.
Klimatyzacja pomaga nam przetrwać upały, wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Klimatyzatory chłodzą powietrze w centrach handlowych, w biurach, w których pracujemy, w samochodach i w mieszkaniach. Legionella to bardzo niebezpieczna bakteria. Czy w związku z obawą o nasze zdrowie powinniśmy całkowicie zrezygnować z używania klimatyzatorów?
Na pewno nie raz słyszałaś to powiedzenie, na pewno nie raz pożyczyłaś grzebień czy pomadkę od koleżanki, na pewno też nie raz nie potrafiłaś odmówić, gdy ktoś prosił Cię o pożyczenie jakieś osobistej rzeczy. Jeśli choć raz nie zastosowałaś się do treści tego przysłowia postąpiłaś bardzo nierozsądnie.
Twoje miejsca intymne wymagają szczególnej troski. Do najczęściej występujących chorób intymnych należy obok drożdżycy oraz rzęsistka bakteryjne zapalenie pochwy, któremu winne są oczywiście zarazki. Bakteryjnemu zapaleniu pochwy towarzyszą przykre symptomy, takie jak pieczenie, świąd oraz zmiany wyglądu i konsystencji wydzieliny pochwowej, a także jej zapachu. Nietrudno się domyślić, jak uciążliwe są te objawy.
Przez ręce są przenoszone różne mikroorganizmy: bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki. Praktyka częstego mycia rąk jest u nas ciągle jeszcze niedoceniana, chociaż powszechnie wiadomo, że większość zakażeń przenoszonych jest tą drogą. Mycie rąk jest najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania szerzeniu się chorób zakaźnych.