Obrzęki ograniczone do niewielkich powierzchni skóry są najczęściej pochodzenia zapalnego. Szczególną ich odmianą są obrzęki o podłożu alergicznym.
Jednym z pierwszych objawów obrzęków pochodzenia kardiologicznego, jest utrudnione wkładanie stopy do obuwia. Następnie obrzęk dotyczy kostek, podudzi, ud, narządów płciowych. Typowym zjawiskiem jest symetryczność zmian na kończynach. U pacjentów leżących obrzęki pojawiają się na kości krzyżowej.
Któż z nas choć raz w życiu nie doznał tego objawu, budzącego, zwłaszcza u ludzi młodych tak wiele emocji! Zanim przedstawię poszczególne objawy, warto na początek wymienić sytuacje niechorobowe, w których każde serce ma prawo do niemiarowej, przyspieszonej pracy.
Niedokrwistość, inaczej anemia, jest stanem, w którym dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny poniżej normy zależnej od wieku i płci.
Objaw kaszlu znamy wszyscy bardzo dobrze. W warunkach zdrowia mówimy raczej o odruchu kaszlu, dzięki któremu możemy pozbyć się z dróg oddechowych ciał obcych, zarówno tych większych jak i zupełnie drobnych, wchodzących np. w skład kurzu.
Bóle w klatce piersiowej są jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów. Zastanów się, ile razy siedząc w fotelu doznałeś kłucia za mostkiem i pomyślałeś mam zawał? Bóle w klatce piersiowej są częstą oznaką choroby serca, ale pamiętaj, że w jego okolicy (przed, za, obok) są również inne narządy, które mają prawo boleć.
Popularnie mianem gorączki określamy wszystkie stany organizmu, w których dochodzi do podwyższenia ciepłoty ciała powyżej normy fizjologicznej - czyli około 37oC. W ścisłym tego słowa znaczeniu za gorączkę uważa się ciepłotę przekraczającą 37.9oC, natomiast stan powyżej 41oC jest określany jako gorączka nadmierna.
Określenia "stres" używa się w różnych znaczeniach. Autor pierwszej koncepcji stresu H. Selye określił go jako niespecyficzną reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu wymagania.
Każdemu z nas przydarzają się trudne sytuacje. Nie omijają nas konflikty i stres. Nie potrafimy sobie z nimi dać rady, korzystamy z rad psychologów, zaufanych przyjaciół. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją nieświadome sposoby radzenia sobie ze stresem i unikania dyskomfortu psychicznego. Mają one wpływ na stan psychiczny człowieka, ale nie prowadzą do wyeliminowania rzeczywistych powodów stresu.
Pośpiech, poczucie zagrożenia pracy, konflikty w domu sprawiają, że żyjemy w nieustannym stresie. I przez to stajemy się podatni na różne choroby. Oto kilka sposobów, które skutecznie pomogą ci pokonać stres.
Kiedy zbliża się czas egzaminów do szkół średnich i na studia, atmosfera w wielu domach staje się nerwowa i bardzo napięta. Jak można sobie poradzić z tym ogromnym - przede wszystkim dla naszych dzieci - stresem?
Czy istnieją osoby bardziej narażone na stres?
Nasza osobowość jest więc odpowiedzialna za postrzeganie stresu. Biorąc pod uwagę sposób zachowania i reagowania otaczających nas ludzi możemy podzielić na dwie kategorie.
Jedni powiedzą: pochodzimy od zwierząt, inni określą to dosadniej - jesteśmy zwierzętami. Nasze mechanizmy obrony i ataku są podobne do tych, którymi dysponują inne zwierzęta. Cel nadrzędny świata zwierząt jest dwojaki - z jednej strony nie dać się zjeść i przetrwać (filozofia ofiary), z drugiej - zabić i dzięki temu przetrwać (filozofia zabójcy).
Okres przed - i okołoświąteczny często jest dodatkowym źródłem stresu. Wynika to przede wszystkim z większego obciążenia obowiązkami, takimi jak zakupy, kartki świąteczne, porządki i tym podobne.
Dla wielu osób sytuacja stresogenna pobudza do "podjadania". Można to zaobserwować na przykład na oficjalnych spotkaniach, gdzie uczestnicy częstują się serwowanymi paluszkami lub cukierkami.
Podobnie w wypadku egzaminu czy zbliżającego się terminu oddania prac można u wielu osób zaobserwować wzmożony apetyt.
Stres to każde (większe i mniejsze, fizyczne i psychiczne) zagrożenie dla organizmu. Stres jest dziś pojęciem powszechnym, jednak nie jest to wytwór naszych "cywilizowanych" czasów.
Zapracowani i zabiegani mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. Wciąż mamy coś do zrobienia, czasami przez cały dzień nie mamy czasu na spokojne zjedzenie posiłku. Najgorzej jest wtedy, kiedy rezygnujemy choćby z jednego wolnego dnia w tygodniu. Kto mógłby to wytrzymać? Coraz więcej ludzi wytrzymuje, ale.... wielkim kosztem.
Najczęstszym nałogiem, któremu ulegamy jest palenie. Propagowany zdrowy styl życia oraz ogólnie przyjęta moda na niepalenie niewątpliwie zmniejsza liczbę osób sięgających codziennie po papierosa.
Nikotyna ma niepowtarzalne działanie. Gdy palacz jest zmęczony działa pobudzająco, natomiast nerwowi ludzie zapalenie papierosa uważają za najlepszy środek uspokajający. Oczywiście odczucia palaczy są indywidualne, ale zazwyczaj, niestety pozytywne.
Tytoń i dym tytoniowy zawierają kilka tysięcy substancji chemicznych, z których większość została zidentyfikowana jako związki toksyczne, a ponad 60 to związki o działaniu rakotwórczym.
Mark Twain mawiał: "rzucanie palenia to najprostsza rzecz na świecie, dobrze wiem, bo robiłem to tysiąc razy". Wiele osób, które usiłują zaprzestać palenia nie zdaje sobie sprawy z tego, że stali się niewolnikiem uzależnienia.
Marihuana jest przez niektórych uważana za rodzaj używki, o szkodliwości dla zdrowia porównywalnej z paleniem tytoniu czy piciem alkoholu. W konsekwencji pojawiają się postulaty legalizacji coraz bardziej popularnej "trawki". Dyskusja, czy taka decyzja byłaby uzasadniona zagościła ostatni na łamy poważnej prasy medycznej.
Nie ma nic chorobliwego w zaangażowanej i intensywnej pracy. Pracoholizm nie może być rozpoznawany tylko na podstawie stwierdzenia, że ktoś dużo pracuje. Uzależnienie od pracy to globalna postawa życiowa, która pochłania nałogowcowi czas, energię i uwagę.
Jako pierwsi, lecznicze właściwości żeń-szenia odkryli, przed ponad czterema tysiącami lat, Chińczycy. Traktowali go najpierw jako odżywkę i źródło siły oraz afrodyzjak, później odkryli również inne zalety korzenia i zaczęli stosować go w leczeniu anemii, cukrzycy, zaburzeń snu i nerwic.