Nowalijki, które wiosną pojawiają się w sprzedaży, kuszą świeżym, kolorowym wyglądem i zachęcają do wzbogacania swojej diety w witaminy. Oto przykłady najlepszych wiosennych przekąsek, które możesz zabrać ze sobą do pracy.
Ten deser osłodzi Wam każdy - nie tylko wiosenny wieczór. Czekolada, wiśnie i likier jajeczny - Wasze podniebienie oszaleje z zachwytu.
Jajko jest kulinarnym tematem przewodnim Świąt Wielkiej Nocy - w koszulkach, faszerowane, czy jako dodatek do sałatek. W tym przepisie poznacie je w słodkiej i egzotycznej odsłonie.
Co powiecie na lekką czekoladową-pomarańczową ucztę? Musicie dać się skusić - pomarańcze są znakomitym źródłem witaminy C oraz beta-karotenu, natomiast czekolada to doskonałe lekarstwo na chandrę.
Połączenie rabarbaru i truskawek przywołuje wakacyjne wspomnienia z dzieciństwa. W tym lekkim deserze, w towarzystwie czekoladowo-orzechowego musli i jogurtu poznacie te owoce z nieco innej kulinarnej strony.
Dopiero pokrojone w plastry, tradycyjne ciasto marmurkowe, ujawnia swoją podwójną naturę.
Czarny bez, kokos, pistacje - to magiczne połączenie smaków zabierze Was w egzotyczną kulinarną podróż do najskrytszych zakamarków Waszej wyobraźni.
Wszyscy doskonale znają wspaniały smak i konsystencję serka mascarpone - nadaje on deserom niepowtarzalny smak. W tym deserze został połączony ze szlachetną czekoladą i słodkimi truskawkami.
Ciasto marchewkowe to ostatnio bardzo popularny deser w polskich domach. Jego niepowtarzalny słono-słodki smak sprawi, że pokochają je nawet ci, którzy nie przepadają za ciastami.
Podaruj sobie odrobinę luksusu - ta czekoladowa panna cotta to lekki deser z nutą egzotyki.
Czy potraficie wyobrazić sobie Wielkanoc bez kuchni pachnącej słodkimi wypiekami? Serniki, mazurki... A co powiecie na coś bardziej wyszukanego? Koniecznie sprawdźcie tę propozycję połączenia czekolady z egzotycznymi owocami.
Do Wielkanocy zostało jeszcze parę tygodni - w sam raz, aby spróbować upiec pachnącą drożdżami chałkę, która będzie pyszną ozdobą stołu. Dzięki ilustracjom, zrobisz ciasto bez problemu.
Najczęściej folia aluminiowa stosowana jest do pieczenia, smażenia i przechowywania żywności. Chętnie zawijamy nią kanapki na drugie śniadanie. Ale okazuje się, że można ją wykorzystać na wiele innych sposobów. Jakich?
Zielony koktajl oczyści twój organizm, usunie toksyny i nadmiar śluzu z organizmu, odmłodzi, wyreguluje pracę przewodu pokarmowego, usunie zmęczenie i odchudzi.
Polacy wybierają mięso kurczaka jako mniej kaloryczną i zdrowszą wersję schabowego. Dr Małgorzata Kozłowska-Andrzejewska tłumaczy, jak rozpoznać, czy mięso jest świeże. Najwięcej tłuszczu znajduje się w jego skórze, więc jeśli dbamy o linię, pozbywamy się jej przed smażeniem.
Wiele jest odmian sałat - niektóre są Polakom zupełnie obce, mimo że można je dostać praktycznie przez cały rok. Ich spożywanie dobroczynnie wpływa na organizm. Zawierają witaminy i sole mineralne. Po które warto sięgnąć?
Bałagan w lodówce może być przyczyną rodzinnej awantury. Według badań przeprowadzonych przez Kantar Media niewłaściwe poukładanie żywności (a co za tym idzie – niemożność znalezienia poszukiwanego produktu w szafce lub lodówce) większość z nas (66 proc.) irytuje. Wiele osób (61 proc.) uważa, że wstawianie pustych opakowań lub kartonów z powrotem do lodówki lub szafki oraz niewyrzucanie przeterminowanych produktów do śmieci mogą wywołać konflikt. Najbardziej drażliwi pod tym względem okazali się Włosi. Polacy zajęli zaszczytne drugie miejsce.
Na pewno odwiedzając nieznane kraje, spotkałaś się z dziwną żywnością, która wyglądała podejrzanie. Okazuje się, że niektóre produkty są w pewnej postaci niejadalne.
Kawior, szafran, ostrygi, trufle... Lista luksusowych, a co za tym idzie, bardzo kosztownych produktów spożywczych jest oczywiście znacznie dłuższa. Skąd ich cena? Czy płacimy jedynie za to, że są trudno dostępne, rzadkie lub mają dobry marketing? Czy może w środku tych ekskluzywnych towarów kryje się coś za co zapłacić warto? Pod względem wartości odżywczych luksusowe smakołyki prześwietla dla naszych Czytelników specjalistka ds. żywienia człowieka Barbara Dąbrowska-Górska, z poradni dietetycznej barbaradabrowska.pl.
Jacek Bilczyński, Fit & Lifestyle Coach, prezentuje, jak samodzielnie przygotować dietetyczne spaghetti. Do jego przygotowania wystarczy kilka składników. Zdrowy i pyszny obiad przyrządzisz w mniej niż 30 minut.
Pączki z czekoladą, marmoladą, budyniem, ozdobione lukrem lub cukrem pudrem. Do tego faworki oraz oponki i mamy zestaw najpopularniejszych przysmaków na dzień, w którym tradycja przyzwala na nieograniczoną konsumpcję łakoci. Jak wierzyli nasi dziadkowie, ten zwyczaj sprawi, że nie opuści nas szczęście. Mimo wszystko, warto jednak zachować umiar i skosztować wybranych smakołyków, aby faktycznie cieszyć się ich smakiem i nie uskarżać na problemy z przejedzeniem.
Jedna kromka popularnej „deseczki” to tylko 19-35 kcal, podczas gdy tradycyjna pajda chleba ma ich co najmniej 90. Pamiętajmy jednak, by niskokaloryczność nie przesłoniła nam oczu – to, że chrupkie pieczywo ma mniej kalorii nie oznacza, że możemy je jeść bez ograniczeń.
Polacy jedzą za dużo wysokoprzetworzonych produktów rybnych – alarmują eksperci. Dlaczego tak je lubimy? Mają stosunkowo niską cenę, a w dodatku w reklamach są przedstawiane jako nie tylko smaczne, ale i zdrowie. Tymczasem wiele z nich to tak naprawdę artykuły „rybopochodne” albo „rybopodobne” o bardzo niskiej jakości i prawie bez wartości odżywczych.