Czas na dietę oczyszczającą. Taką, która nie stresuje. Przywraca za to radość i siły witalne. Nie zwlekaj!
Festiwal symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem i jest to jedyny dzień, w którym granice między kastami stają się mniej widoczne.
Często boli Cię kręgosłup. Podejrzewasz, że to może być wypadanie dysku. Rozważasz wizytę u kręgarza? Najpierw przeczytaj nasz tekst.
Już w tym roku dotrze do Polski szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy. Czy to przełom w walce z nowotworem?
Nie ma aktualnych badań epidemiologicznych szacujących ilość chorych na jaskrę w Polsce. W populacji kaukaskiej częstość występowania tej choroby wynosi 3-3.5%.
W nadwzroczności promienie świetlne skupiane są za siatkówką z powodu zbyt krótkiej osi gałki ocznej albo zbyt płaskiej rogówki. U niemowląt stan taki jest naturalny. W miarę wzrostu dziecka rośnie też gałka oczna by około 6 - 8 roku życia osiągnąć rozmiary zezwalające na skupianie promieni na siatkówce.
Choroba lokomocyjna należy do kinetoz, czyli schorzeń powstających w wyniku jednoczesnego pobudzenia różnych receptorów czuciowych, z których każdy dostarcza inne (sprzeczne ze sobą) informacje do naszego ośrodkowego układu nerwowego.
Duszność jest objawem spotykanym zaskakująco często. Stanowi zawsze alarmujący sygnał dla lekarza - i powinien być dokładnie zdiagnozowany. Jak szerokim jest zagadnienie duszności, niech świadczy zestawienie najczęstszych przyczyn (za wyjątkiem kardiologicznych)
Objawy bólowe mogą być ograniczone tylko do jednego stawu, dotyczyć grupy stawów (np. kręgów szyjnych) lub dotyczyć wielu stawów jednocześnie.
Ból kończyn jest objawem chorobowym stosunkowo często spotykanym. Na szczęście nie przedstawia zwykle większych problemów terapeutycznych. Proces chorobowy powodujący bóle kończyn może być dotyczyć nerwów lub naczyń zaopatrujących daną kończynę oraz mięsni, stawów i kości wchodzących w jej skład.
Zmniejszenie wagi, zwane jest także chudnięciem, jeżeli mamy na myśli proces zmniejszania wagi ciała, lub niedowagą, jeżeli chcemy podkreślić opisywany stan w momencie jego opisu. Za patologiczny uznajemy stan, w którym BMI obniża się poniżej 19.
Zmysł smaku jest nierozerwalnie związany ze zmysłem powonienia. Język ludzki jest zaopatrzony jedynie w receptory podstawowych smaków - słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Sztuka kulinarna mogła się jednak rozwinąć, ponieważ na odczucie smaku bardzo duży wpływ ma zapach pożywienia.
Nudności są to nieprzyjemne, niespecyficzne subiektywne odczucia chorego. Mogą występować bez wymiotów, często jednak stanowią objaw zapowiadający ich wystąpienie. Terminem wymioty określa się wydalenie treści żołądka przez usta pod wpływem siły skurczowej mięśniówki przewodu pokarmowego.
Po przeczytaniu artykułów na temat objawów bólów brzucha, które są jedynie skrótowym opisem najczęściej występujących przyczyn jasno wynika, że istnieje ogromna liczba chorób, których ból ten jest jednym z o objawów.
Bóle somatyczne są spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych umiejscowionych w ścianie brzucha, otrzewnej ściennej (błona surowicza pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną), przestrzeni pazaotrzewnowej. Bóle trzewne powstają na wskutek wzrostu napięcia ścian lub skurczu mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych, trzustkowych, moczowych lub wzrostu napięcia torebek otaczających narządy wewnętrzne (wątroba, trzustka, nerki itp.).
Przyczyny bólów przewlekłych mogą być podobne do tych, które powodują powstanie bólów ostrych. Umowna jest też granica między bólami ostrymi, a przewlekłymi. O tych drugich mówi się zazwyczaj wtedy, kiedy trwają one dni, tygodnie lub miesiące.
W warunkach prawidłowych zawsze występuje pewna ilość śluzu pochwowego i nie jest to oznaką choroby, ale prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Bolesność przy i po oddaniu moczu jest oznaką stanu zapalnego, kłopotów urologicznych, przepuklin i lub obniżenia narządu rodnego.
O przewlekłym bólu w miednicy mniejszej możemy mówić, kiedy stałe lub okresowo powtarzające się objawy bólowe utrzymują się przez dłuższy czas (powyżej sześciu miesięcy).
Nikt nie będzie lepiej kontrolował stanu swoich piersi niż sama kobieta. Poniżej przedstawiamy objawy, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu piersi. Objawy te mogą świadczyć też o innych chorobach. Jednak nie warto ich lekceważyć.
Brak pierwszego krwawienia miesiączkowego do 18 roku życia i słaby rozwój drugorzędowych cech płciowych powinien skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.
Ostre zapalenie jest najczęściej wywołane drobnoustrojami ze szczepów Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Escherichia colli, Streptococcus, Klebsiella, Proteus. Może powodować uogólniony ból w podbrzuszu, tkliwość okolicy przydatków.
Krwawienie z dróg rodnych jest poważnym problemem diagnostycznym. Zdrowa kobieta, jeśli nie jest w ciąży, doświadcza okresowego krwawienia tzw. miesięcznego. Jednakże zdarzyć się może, że krwawienie miesięczne będzie występowało nawet w czasie ciąży. Dlatego proponujemy zapoznanie się zarówno z objawami prawidłowego jak i patologicznego krwawienia z dróg rodnych kobiety.
Zawroty głowy to objaw, który często zmusza chorych do szukania fachowej pomocy medycznej. Zarówno lekarze "pierwszego kontaktu" jak i specjaliści (neurolodzy, laryngolodzy) często spotykają ten objaw w swojej praktyce.