Jajka są wartościowym źródłem składników odżywczych i mają wiele korzyści dla zdrowia. Zawierają zdrowe tłuszcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, a do tego są niskokaloryczne. Jak je jeść, aby najlepiej nam służyły? Zasada jest prosta.
Rosół to nie tylko ulubiona zupa Polaków. Uważa się go również za najlepsze remedium na wszelkie choroby: przeziębienie, gorączkę, osłabienie. Warto jednak wiedzieć, że nie każdemu aromatyczna zupa pomaga, a niektórym osobom wręcz może zaszkodzić.
Kefir to wyrób mleczny, który ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób ceni go nie tylko za kwaskowaty smak, ale również z powodu jego właściwości. Okazuje się, że najlepiej pić go o jednej konkretnej porze.
Jeśli ktoś bliski trafi do szpitala, zależy nam na tym, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki. Dostarczamy prowiant oraz przedmioty, które umilą mu to trudne doświadczenie. Warto jednak wiedzieć, że niektóre sprawiają tylko problemy.
Jest jednym z produktów, który często ląduje w sklepowych koszykach Polaków. Zachęca niską ceną i smakiem, jednak dietetycy zwracają uwagę na sztuczne dodatki. Dlaczego serek topiony uważany jest za niezdrowy i jak zrobić jego zdrowszą wersję w domu?
Odpowiedni sposób żywienia wspomaga nie tylko proces dbania o sylwetkę, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko zachowań m.in. na choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory. Zupą z tego przepisu zatroszczysz się o jelita i zwalczysz stany zapalne.
Biedronka musi uporać się z niezadowoleniem klientów, którzy skarżyli się na dużą ilość SMSów z promocjami, a także z kwestią plakatów reklamowych. To niejedyny problem. Tym razem w internecie pojawiły się niepokojące nagrania dotyczące produktów spożywczych.
Pieczarki to pyszny dodatek do wielu potraw, jednak gdy kupimy ich za dużo, często pojawia się problem – co z nimi teraz zrobić? Na szczęście nie trzeba ich wyrzucać ani smażyć i dojadać na siłę. Pieczarki z powodzeniem można zamrozić na później.
Są dania, którymi przed laty zajadał się każdy, a o których dziś niewielu z nas pamięta. Z całą pewnością można zaliczyć do nich zacierki. W PRL-u jedli je wszyscy, bowiem były nie tylko tanie, ale przede wszystkim bardzo smaczne.
To nie żart. Wiele produktów spożywczych legalnie i oficjalnie zawiera w sobie sproszkowane robaki lub części innych zwierząt. Dodatki tego rodzaju najczęściej skrywają się pod tajemniczą literą E w składzie. Jak je rozpoznać?
Zdarza się, że psy wykazują skłonność do jedzenia trawy. Wielu właścicieli zastanawia się, dlaczego ich - z natury mięsożerne - pupile zachowują się w ten sposób. Niestety, może to być oznaka problemu zdrowotnego.
To idealna potrawa na dobry początek dnia. Pożywna i pyszna dodaje energii, jak również zapewnia długie uczucie sytości. Można ją przygotować na wiele sposobów, jednak tylko jeden specjalny trik zapewnia wyjątkową kremowość.
Kurczak jest jednym z najczęściej spożywanych mięs w Polsce. Aby jednak w pełni cieszyć się jego korzyściami zdrowotnymi, istotne jest zwrócenie uwagi na pewien aspekt. Jeśli jest on widoczny, lepiej unikaj zakupu tego konkretnego kawałka.
Dieta śródziemnomorska po raz kolejny została okrzyknięta najlepszą dietą roku! Stoją za tym lata badań i obserwacji najlepszych specjalistów z dziedzin medycyny i dietetyki. Naukowcy dowodzą, że dieta śródziemnomorska nie tylko wydłuża życie, ale także chroni przed rozwojem wielu współczesnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu II czy nowotwory.
Nie ma niedzieli bez ulubionej zupy Polaków – tradycyjnego rosołu, który powinien być idealny. Nie tylko smaczny, ale też przejrzysty i pozbawiony szumowin. Jak to osiągnąć? Wystarczy zastosować sprawdzony myk doświadczonych kucharek.
Niektóre produkty spożywcze potrzebują chłodnego otoczenia, aby przetrwać jak najdłużej. Z tego względu na półkach w lodówce lądują nie tylko nabiał, lecz także niektóre warzywa i owoce. Nie wszystkim jednak służą niskie temperatury.
Alternatywne metody rozmrażania mięsa nie zawsze są bezpieczne. Jedna z kobiet postanowiła rozmrozić mięso na kaloryferze. Było szybko... i bardzo groźnie.
Dieta odgrywa kluczową rolę, gdy pragniemy poprawić swoje zdrowie. Niezależnie czy chcemy mieć smukłą sylwetkę, czy zadbać o prawidłową pracę jelit, warto sprawdzić ten zamiennik mąki pszennej, który pozytywnie wpływa na cały organizm.
Niektóre napoje wręcz trudno sobie wyobrazić bez kostek lodu. Pyszna kawa na zimno w gorący dzień albo kolorowy drink na pociechę w piątek wieczorem nie smakowałyby bez nich tak samo. A jednak kostki kryją w sobie mroczne tajemnice.
Dlaczego Polacy tak kochają kebab? Czy Polska odstaje na tle Europy, jeśli chodzi o dietę wegańską i wegetariańską? Zapytaliśmy ekspertkę w temacie żywienia, Basię Starecką.
To, że alkohol ma negatywny wpływ na wątrobę, wie większość z nas. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na złą kondycję tego narządu mają wpływ także inne napoje. Zwłaszcza gdy są one spożywane w dużych ilościach.
Czym się różni margaryna miękka od twardej? Okazuje się, że te dwa produkty mają odmienne przeznaczenie i jeden z nich nigdy nie powinien lądować na kanapce. Smarując w ten sposób chleb, możemy sobie zaszkodzić.
W PRL-u pito ją, bo była tania i łatwo dostępna. Mało kto zdawał sobie sprawę z jej rewelacyjnych właściwości. Długo zapomniana, dziś powoli znów wraca do łask. Czym jest "smocza herbata" i dlaczego warto włączyć ją do swojej diety?
Jajka to idealna opcja na pożywne śniadanie. Można z nich przygotować wiele prostych i smacznych dań. Kiedy je smażymy, musimy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniego tłuszczu. Dietetyczka radzi, co sprawdzi się najlepiej.