Związki zawarte w cytrusach mogą minimalizować metaboliczne skutki tłustej i wysoce kalorycznej diety dla zdrowia - wynika z najnowszych badań. Informację na ten temat podaje serwis internetowy Medical Xpress.
Aktorka poleca zbieranie jabłek i przygotowanie z nich pysznego, domowego ciasta.
Kisiel to jeden z przysmaków, który wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem. Głębia owocowego smaku i brak sztucznych dodatków sprawiają, że taka propozycja nada się na rodzinny podwieczorek. Sprawdzony przepis poleca Monika, autorka bloga "Kuchenny Kredens".
Koktajle od kilku sezonów to jedne z najpopularniejszych płynnych przekąsek. Zazwyczaj miksujemy owoce z dodatkami jogurtu. Ale pyszną propozycją będą również smoothie w wersji wytrawnej. Miks warzyw z dodatkiem pikantnych przypraw można wypić w ramach drugiego śniadania. Najlepiej wykorzystać do tego sezonowe, świeże warzywa oraz podkręcające przemianę materii przyprawy. Na początek warto spróbować pomidorowego koktajlu z chili.
Sernik to jedno z ulubionych ciast Polaków. Jego sekretem jest idealnie zmielony ser twarogowy. Dla niektórych wypiek ten może być za słodki, dlatego warto dodać do niego kwaśny dodatek. Poniżej propozycja sernika na spodzie z białej czekolady i porzeczkowym wykończeniem.
Domowe pieczywo kusi zapachem, smakiem i tym, że wiemy, co dokładnie się w nim znajduje. Diana, autorka "Mienta blog", poleca pyszny, pikantny chlebek pomidorowy z hiszpańską kiełbasą chorizo. Ciasto przełożone odrobiną sera mozzarella i świeżymi ziołami smakuje niczym pizza. Taki chlebek nada się nie tylko na śniadanie czy przekąskę, ale również obiad.
Świeże owoce morza, aromatyczne chlebki pita z idealnie doprawioną baraniną i prawdziwa sałatka grecka. Najczęściej z tymi potrawami Polacy kojarzą kuchnię Grecji kontynentalnej i bajecznych wysp. Na nich jednak nie kończą się kulinarne możliwości i atrakcje tego kraju. O te mniej znane smakołyki oraz napoje prosto z Grecji Magdalena Pomorska podpytała znanego i cenionego przewodnika Marcina Pietrzyka, autora książki "Grecja po mojemu".
Ketchup znajdziemy w większości polskich kuchni. Zamiast jednak kupować gotowy produkt ze sklepu, pełen konserwantów i zbędnego cukru, lepiej zrobić ten przysmak własnoręcznie. Można użyć do tego pomidorów, ale sprawdzi się też cukinia. I taką wersję na ketchup poleca Diana, autorka "Mienta blog". Blogerka podkreśla, że cukinii w nim nie czuć, chociaż to główny składnik, a całość jest naprawdę przepyszna, słodko-pikantna
Są takie desery, na których widok ślinka cieknie. Lekkie i rozpływające się w ustach beziki to doskonała propozycja na podwieczorek w rodzinnym gronie lub przyjęcie dla znajomych.
Pierogi z kapustą to jeden z klasyków na polskich stołach. W pieczonej wersji proponuje podać je Monika, autorka bloga "Kuchenny kredens". Dla podkręcenia ich smaku wierzch pierożków posypała aromatyczną czarnuszką.
Tarta nie musi kojarzyć się jedynie ze słodkimi propozycjami. Jak udowadnia Diana, autorka "Mienta blog", tarta sprawdzi się też na obiad lub kolacje, w wytrawnym połączeniu. Wersja z porem, kurczakiem doprawionym papryką oraz ogórkiem kiszonym i serem feta to feria smaków, której przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych.
Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Od nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, przez hormony, stres czy złą dietę. Jak sobie z nim poradzić?
Są takie dania, których smak i popularność tkwi w prostocie przygotowania. Należą do nich z pewnością kluski saskie. Przepis na to mało znane danie postanowiła odświeżyć i przetestować Monika, autorka bloga "Kuchenny kredens". To pyszna propozycja na obiad dla całej rodziny, a wśród składników są produkty, które znajdziemy w większości polskich kuchni.
Ziemniaki to warzywa, które stanowią podstawę diety Polaków. Odpowiednio przygotowane z prostymi dodatkami stanowią sycące i zdrowe danie. Diana, autorka "Mientablog", proponuje podać je z aromatyczną wędzoną papryką, chorizo oraz szparagami i kukurydzą. To rozgrzewająca, aromatyczna i prosta w przygotowaniu potrawa dla całej rodziny.
Orzeźwiający i przyjemnie musujący. Ten drink podbija menu lokali i cieszy się popularnością wśród osób, które stronią od mocnych alkoholi. W domowej wersji z dodatkiem owoców smakuje wyjątkowo.
Zwykłe smoothie już nie wystarczy, fanatycy zdrowego odżywiania i kulinarnych eksperymentów w kuchni stawiają teraz ma smoothie bowles, czyli miski z odżywczymi koktajlami. Taka przekąska daje o wiele większe pole do popisu - można ją oryginalnie ozdobić, dzięki czemu staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Szaleństwo smoothie bowls na Instagramie trwa w najlepsze. Prezentujemy niektóre apetyczne propozycje.
„Dla człowieka pierwotnego las czy step były wielkim supermarketem, z którego mógł czerpać do woli (...), musiał jedynie wiedzieć, co brać, jak brać oraz poświęcić na zbieranie pożywienia trochę więcej czasu niż godzina, w ciągu której my robimy zakupy” – pisze Łukasz Łuczaj. Z czasem, gdy powstawał rynek żywności określany prawami, zaczęliśmy tracić umiejętność rozpoznania jadalnych roślin. Wiele z nich, dawniej często spożywanych, spadło do kategorii chwastów. Tymczasem coraz liczniejsi chwastolubni badacze pokazują, jak wiele darów ziemi przeoczamy.
Jagody, czyli jedne ze skarbów lata, doskonale smakują niezależnie od tego, w jakiej wersji je podamy. O ile jednak pierogi z jagodami wymagają większego nakładu pracy, o tyle przygotowanie koktajlu jagodowego zajmie nam maksymalnie 10 minut. Taki napój z kostkami lodu to doskonała propozycja na ochłodę.
W letnie weekendy doskonałą propozycją na obiad będzie tarta. Łatwo zapakować ją na wynos i zjeść na świeżym powietrzu. Jak podkreśla Diana, autorka "Mienta blog", tarta dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i zimno.
W Polsce fioletowa kukurydza jest produktem dość mało znanym, jednak przypuszcza się, że to właśnie ona zdominuje rynek żywnościowy w przyszłości. Choć w smaku w niewielkim stopniu różni się od popularnej odmiany żółtej, zawiera o wiele więcej cennych dla zdrowia wartości odżywczych, które warunkują jej lecznicze działanie. Co warto wiedzieć na temat fioletowej kukurydzy?
Nie musisz być znawcą flory polskich łąk, by odkryć uroki potraw z roślin, które do tej pory nie kojarzyły ci się z obiadem. Oswajanie się z chwastną kuchnią zaczynamy od tego, co jest pod ręką: duszonych liści kalafiora (przyznaj, że wyrzucasz) według przepisu Małgorzaty Kalemby-Drożdż i czerwonej koniczyny (pierwsza lepsza łąka dostarczy jej aż nadto) w tempurze według Łukasza Łuczaja.
Łosoś bardzo pasuje do stylu kuchni tex-mex, a grillowany jest tak pyszny, że rozpływa się w ustach. Jeśli nie lubicie pikantnych dań, zrezygnujcie z ostrych sosów. Szparagi z dodatkiem pigmentonu ciekawie komponują się z resztą składników, więc warto wypróbować ten dodatek.
Kołaczyki z cebulą to wypiek jak najbardziej tradycyjny. To także jeden z tych specjałów, który albo się kocha, albo nienawidzi, jeśli nie zaliczamy się do fanów cebuli.