Są takie dania, które po dodaniu odpowiednich składników, zyskują nowy wymiar i smak. Przykładem jest potrawa przygotowana przez Dianę, autorkę "Mientablog". Kopytka z dodatkiem soczewicy i pomidorów smakują wyśmienicie.
Kawa to codzienny rytuał wielu osób. Sięgamy po ten napój, aby dostarczyć organizmowi pobudzającej dawki kofeiny. Warto jednak przygotować kawę zgodnie z założeniami Kuchni Pięciu Przemian, dzięki czemu nie tylko doda nam energii, ale i rozgrzeje. W dodatku doskonale smakuje. Jej sekret polega na dodawaniu składników w odpowiedniej kolejności przy użyciu tzw. pięciu elementów: ognia (smak gorzki), ziemi (smak słodki), metalu (ostry), wody (słony) oraz drzewa (kwaśny).
Blok czekoladowy to prosty deser, który większości kojarzy się z czasami PRL i sprytnymi słodkościami robionymi w domu. Warto odświeżyć ten rarytas, dodać kilka dodatkowych składników, a na nowo zaskoczymy bliskich.
Placuszki tak przygotowane i obsypane cukrem pudrem smakują naprawdę wybornie i zachwycają wprost puchową strukturą! Przepis poleca Monika z bloga "Kuchenny Kredens".
Pyszne, proste i sycące. Przepis z 1913 roku odświeżyła Monika, autorka bloga "Kuchenny kredens". Krokiety doskonale smakują jako dodatek do mięs lub - w okresie postu – jako samodzielne danie podawane z sosem.
Pizzowe bułeczki to hit wielu piekarni. Łatwo jednak możemy zrobić je w domu. Diana, autorka "Mientablog", podpowiada jak przygotować ciasto i aromatyczny farsz. Bułeczki są idealne na kolację lub przekąskę w ciągu dnia.
Rosnąca świadomość oddziaływania spożywanych produktów na zdrowie, wygląd i samopoczucie powoduje, że współczesny rynek spożywczy oferuje różnorodne artykuły „bio”. Czy żywność opatrywana etykietą „eko” jest taka naprawdę? Jak jej spożywanie wpływa na organizm?
Słodkie babeczki to idealna propozycja dla osób, które lubią wypieki, ale nie mają czasu na skomplikowane torty czy warstwowe ciasta. Zazwyczaj ozdabiamy je czekoladową polewą lub cukrem pudrem. Ale warto poeksperymentować z dodatkami i przygotować kruszonkę z mleka w proszku.
Jajka a la princesse to śniadanie na bazie jaj, ale w dość nietypowej odsłonie. Przepis pochodzi, jak już tytuł podpowiada, sprzed wojny i polecany był ówcześnie na wykwintne, proszone śniadania. Danie to sprawdzi się też na kolację. Najlepiej jeść je w wolny dzień, aby w pełni docenić jego walory smakowe i estetyczne. Przepis poleca Monika, autorka bloga "Kuchenny Kredens".
Domowej receptury mikstury od lat stanowią ważny element domowych apteczek i wykorzystywane są do leczenia różnych dolegliwości. Przykładem naszych babć warto przygotować nalewki. Większość z nich skuteczne wzmacnia układ odpornościowy, pysznie smakuje i pomaga w walce z infekcjami. Jedną z propozycji jest nalewka farmaceutów z trzech składników. Jej przygotowanie jest banalnie proste.
Fritatta to danie, które sprawdzi się zarówno w ramach obiadu, jak i na kolację. Zasmakuje wielbicielom ziemniaków i prostych połączeń. Przepis poleca Diana, autorka "Mientablog".
To jeden z deserów-klasyków. Delikatne ciasto i rozpływający się w ustach krem, a także dodatek czekolady sprawiają, że rurki to prawdziwa słodka uczta dla kubków smakowych.
Na widok niektórych słodyczy dosłownie ślinka cieknie. Zazwyczaj skupiają w sobie połączenie czekolady i orzechów, czyli jednych z ulubionych smaków w deserach.
Słodkie, puszyste z dodatkiem śliwek duszonych w miodzie z cynamonem. Można podać je na kolację, ale jak podpowiada autorka przepisu i "Mientablog" doskonale smakują także na śniadanie lub podwieczorek.
Aromatyczne nadzienie przykryte puszystym puree ziemniaczanym z dodatkiem sera i ostrych przypraw. Kilka kęsów tej pysznej potrawy i jesteśmy rozgrzani. Diana, autorka "Mientablog", proponuje zapiekankę pasterską w wersji wegetariańskiej.
Lara Gessler pasję do gotowania odziedziczyła po mamie - znanej restauratorce i tacie - cukierniku. Fachu uczyła się od największych mistrzów w akademiach kulinarnych i restauracjach w Londynie i Nowym Jorku. Jest współwłaścicielką restauracji U Fukiera oraz Słodki Słony. Uwielbia eksperymentować, „wychodzić poza swoją strefę komfortu”, poszukiwać nowych smaków i łączyć tradycję z nowoczesnością. 28 września ukaże się jej debiutancka książka „Słodki zielnik Lary”. W rozmowie z WP Kuchnia opowiedziała o kulisach powstawania książki, zdradziła jaki jest jej ulubiony deser z dzieciństwa i podpowiedziała, jak obchodzić się z ziołami.
Jest prawdziwą witaminową bombą i bogatym źródłem błonnika, ma niski indeks glikemiczny i niewiele kalorii (9 kcal w 100 g). Zawiera przeciwutleniacze i substancje łagodzące skutki stresu. Podobno działa odkwaszająco na organizm. Rabarbar, bo o nim mowa, to wymarzony składnik wypieków na pożegnanie lata. Na przykład aromatycznego, słodko-kwaśnego placka z bezą.
Sezon na śliwki trwa i warto wykorzystać go do przygotowania pysznego ciasta. Jest proste w wykonaniu i doskonale smakuje do popołudniowej kawy.
Jeszcze do niedawna zupa była obowiązkowym punktem dwudaniowego obiadu w wielu polskich domach. Dziś zup jadamy coraz mniej, a szkoda, bo to smaczna porcja witamin i dodatkowa porcja płynów. W ramach powrotu do czasów dzieciństwa, warto przygotować zupę pieczarkową, którą z pewnością każdy zje "z dolewką".
Sezon na grzyby to idealna okazja do przygotowania aromatycznych sosów z tymi skarbami lasu. Odpowiednie, łatwo dostępne dodatki sprawią, że proste grzyby zamienią się w wyśmienite danie.
Pyszne połączenie kokosowej bezy i słodko-kwaśnych owoców lata. Krajanka doskonale smakuje na drugi dzień i warto podać ją gościom do kawy lub herbaty.
Lody to zdecydowanie jeden z najsmaczniejszych deserów na lato - nawet to późne. Przygotowanie domowej wersji zmrożonego przysmaku wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Monika z bloga "Kuchenny kredens" podpowiada, jak wykonać samodzielnie orzechowe lody.
Grażyna Torbicka zachwyca stylem i perfekcyjną figurą. Jak się jednak okazuje dziennikarka przepada za słodkościami. Podczas konferencji French Touch w Ambasadzie Francji, specjalnie dla WP Kobieta zdradziła za co kocha kuchnię francuską i jakiemu deserowi nie może się oprzeć podczas pobytu w Paryżu.