UrodaJaki wpływ na włosy ma solarium?

Jaki wpływ na włosy ma solarium?

Jaki wpływ na włosy ma solarium?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.09.2011 22:43

Czy solarium szkodzi włosom? Jeśli odwiedzasz je okazjonalnie nic nie grozi Twojej fryzurze, ale jeśli jesteś regularną bywalczynią solarium, to Twoje włosy z pewnością potrzebują pomocy. Jak zabezpieczyć je podczas wizyt w solarium i jak pielęgnować, kiedy szkodliwe promienie lamp wysuszą je na wiór?

Czy solarium szkodzi włosom? Jeśli odwiedzasz je okazjonalnie nic nie grozi Twojej fryzurze, ale jeśli jesteś regularną bywalczynią solarium, to Twoje włosy z pewnością potrzebują pomocy. Jak zabezpieczyć je podczas wizyt w solarium i jak pielęgnować, kiedy szkodliwe promienie lamp wysuszą je na wiór?

Lampy w solarium działają na włosy identycznie jak promienie słoneczne w upalny dzień. Mała ilość promieniowania nie ma dużego wpływu na zdrowie włosów. Musisz jednak wiedzieć, że 15-minutowy seans w solarium jest jak dwugodzinne plażowanie. Najmniej odporne na szkodliwe działanie promieniowania UV są włosy blond, siwe i rozjaśniane, czyli pozbawione lub zawierające mniejszą ilość melaniny (stanowiącej naturalną barierę ochronną dla promieni UV).

Za zniszczenie włosów odpowiedzialne jest promienie UVA, które uszkadzają naczynia krwionośne zaopatrujące skórę głowy w substancje odżywcze. Gorzej odżywione włosy stają się słabsze, suche, matowe, kruche i łamliwe. A jeśli wcześniej poddawane były intensywnym zabiegom chemicznym, takim jak rozjaśnianie czy trwała, to uszkodzenia powstałe na skutek opalania widoczne są niemal natychmiastowo.

Ponadto promienie ultrafioletowe rozrywają niektóre z wiązań białkowych we włosach, prowadzi to do osłabienia ich struktury, a w konsekwencji do utraty wilgotności i odwodnienia łodygi włosowej. Promienie UV wpływają również niekorzystnie na żywotność koloru, na skutek częstych wizyt w solarium kolor włosów płowieje.

Jak zabezpieczyć włosy podczas wizyty w solarium?

Związuj włosy. Idąc do solarium zabieraj ze sobą ręcznik, którym owiniesz fryzurę, on ochroni nie tylko włosy, ale również mieszki włosowe i skórę głowy. Pamiętaj o zabezpieczających przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych kosmetykach do włosów, powinny zawierać filtry UV, proteiny oraz substancje nawilżające.

A jeśli twoje włosy cierpią z powodu częstego opalania...

To konieczna jest ich regeneracja, odżywcze preparaty zawierające ceramidy, witamin E, A i B, pantenol, proteiny i keratynę. One pomogą Ci odbudować uszkodzoną strukturę włosa.

Dla zwolenniczek naturalnych metod pielęgnacji

Suchym włosom dobrze zrobi oliwa z oliwek, która znana jest ze swoich właściwości regenerujących i wygładzających. Jeśli chcesz ochronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem, to wykorzystaj w tym celu olej sezamowy, posiadający w swoim składzie SPF (sun protection factor), naturalny czynnik chroniący przed promieniowaniem UV. Dobre efekty uzyskasz stosując olej z nasion marchewki, bogaty w przeciwutleniacze.

(bb)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także