FitnessTrudniej karmi się dziecko nieplanowane

Trudniej karmi się dziecko nieplanowane

Trudniej karmi się dziecko nieplanowane
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.02.2012 09:16, aktual.: 13.02.2012 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety, które zaszły w nieplanowaną ciążę częściej przestają karmić piersią w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka oraz doświadczają większego dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego.

Kobiety, które zaszły w nieplanowaną ciążę częściej przestają karmić piersią w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka oraz doświadczają większego dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego - wynika z badań przeprowadzonych w Brazylii. Badania opisuje pismo "Current Anthropology".

Alanna Rudzik, antropolog z brytyjskiego Uniwersytetu Durham, analizowała problemy z karmieniem piersią wśród kobiet mieszkających w ubogich dzielnicach Sao Paulo. Ponad 40 proc. z nich przestało karmić piersią przed upływem trzech miesięcy od momentu narodzin dziecka.

Gdy badaczka przyjrzała się bliżej tej grupie, okazało się, że dziesięciokrotnie częściej zdarzało się to kobietom, których ciąża nie była planowana. Problemy częściej występowały też u kobiet starszych i tych, które były w mniejszym stopniu zadowolone ze swojego związku.

Ze wszystkimi uczestniczkami Rudzik przeprowadzała szczegółowe wywiady przed narodzinami dziecka, a następnie co dwa tygodnie przez pierwsze trzy miesiące po narodzinach.

"Kobiety, które zaszły w nieplanowaną ciążę doświadczały trudności z zaakceptowaniem swojej nowej roli, co powodowało opór przed niezwykle bliską więzią fizyczną z dzieckiem, jakiej wymaga karmienie piersią - mówi Rudzik. - Kobiety, które planowały ciążę, uważały karmienie piersią za ucieleśnienie matczynej miłości i poświęcenia, a także cieszyły się z tak bliskiego kontaktu fizycznego z potomstwem".

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także