FitnessSeks w związku jest ważny

Seks w związku jest ważny

Seks w związku jest ważny
Źródło zdjęć: © thinkstockphotos.com
31.10.2013 16:18, aktualizacja: 13.11.2013 20:34

Seks to istotny element życia. W miłości jest jednym z najważniejszych filarów udanego związku. Jeśli między kochającymi się ludźmi sfera seksualna przestaje istnieć, traci na tym jakość ich relacji, a więź, jaka między nimi była, zaczyna słabnąć. Jak zatem postępować, by seks w związku nie tylko istniał, ale przede wszystkim satysfakcjonował, nawet po wielu latach bycia razem?

Seks to istotny element życia. W miłości jest jednym z najważniejszych filarów udanego związku. Jeśli między kochającymi się ludźmi sfera seksualna przestaje istnieć, traci na tym jakość ich relacji, a więź, jaka między nimi była, zaczyna słabnąć. Jak zatem postępować, by seks w związku nie tylko istniał, ale przede wszystkim satysfakcjonował, nawet po wielu latach bycia razem?

Bliskość między kochającymi się ludźmi ma nie tylko działanie prozdrowotne, ale również terapeutyczne. Z jednej strony seks pozwala na zachowanie dobrej formy fizycznej, dodaje energii, rozładowuje nagromadzone napięcie, z drugiej zaś pogłębia więź miedzy kochankami, wzmacnia ich poczucie wartości i uszczęśliwia. Mówi się nawet, że seks najlepiej regeneruje – mężczyzn fizycznie, a kobiety emocjonalnie. Jest jednym z najlepszych antydepresantów, bo skutecznie obniża poziom stresu. To wszystko to tylko niektóre powody, dla których warto dbać o sferę seksualną na każdym etapie związku. Ale jak to robić?

Zadbaj o własną atrakcyjność

Utrzymanie namiętności w związku to podstawa udanego pożycia. Bez wzbudzania podniecenia, intrygowania drugiej osoby, trudno mówić o podgrzewaniu temperatury związku. Z tego powodu zachowanie atrakcyjnego wyglądu powinno być niemal koniecznością, jeśli chcemy by było skutecznym impulsem inicjującym zbliżenie. Dbanie o swój wizerunek to między innymi codzienne zwracanie uwagi na swój ubiór i higienę. Bycie w związku nie powinno rozleniwiać i usprawiedliwiać niechlujnego wyglądu, braku dbałości o swoje ciało, zaprzestania aktywności. Powinno raczej motywować do nieustannego podobania się i wywoływania w swoim partnerze ciągłego podziwu. Co może w tym pomóc? Inwestycja w ładne ubrania, a szczególnie w bieliznę, regularne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, używanie dobrych kosmetyków, staranny makijaż, czyli wszystko to, czym można podkreślić swoje kobiece atuty.

Zadbaj o swoje zdrowie

Jeśli jesteśmy przy atrakcyjności fizycznej, nie sposób pominąć tutaj kwestii dbania o swoje zdrowie. Atrakcyjny wygląd bowiem to również zdrowe i pięknie wyglądające ciało. Jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia sfery seksualnej między kochającymi się ludźmi są problemy ze zdrowiem intymnym. Na stany zapalne układu moczowego zapada co druga kobieta przynajmniej raz w życiu, a sam seks potrafi tylko nasilać nieprzyjemne objawy. Dyskomfort związany na przykład z zakażeniem układu moczowego (ZUM) skutecznie zniechęca do bliskości, wręcz ją wyklucza, co skutecznie spycha sferę seksu na dalszy plan. To, jak wiadomo, nie sprzyja temperaturze w związku, dlatego warto dbać o profilaktykę i w porę ustrzec się przed ewentualną chorobą. Co może okazać się w tym przypadku skuteczne? By uniknąć zakażenia układu moczowego należy m.in. dbać o właściwą higienę miejsc intymnych, pić duże ilości zdrowych płynów (najlepiej wody), nie powstrzymywać moczu, a w razie potrzeby stosować preparaty zawierające ekstrakt z owoców
żurawiny. A jeśli nie uda się nam ustrzec przed chorobą, nie wolno bagatelizować pierwszych objawów i w porę zgłosić po pomoc, gdyż nieleczony stan zapalny może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, które już nie tylko będą mieć znaczenie dla sfery seksualnej, ale odbiją piętno na całym naszym życiu.

Rozmawiaj i zwierzaj się

Szczerość w związku jest podstawą właściwej, bliskiej relacji z ukochaną osobą. Umiejętność rozmowy na intymne tematy to ważna kwestia także bezpośrednio dla udanego seksu. Pozwala na przykład dowiedzieć się o własnych potrzebach seksualnych, oczekiwaniach czy problemach. Dzielenie się ze sobą odczuciami dotyczącymi seksu może jedynie ułatwić porozumienie na tym gruncie. Szczera rozmowa to m.in. początek zmian w sferze seksu na lepsze, to także świetna gra wstępna przed aktem seksualnym. Każdy z nas ma swoje fantazje, pragnie urozmaicenia i nie powinien się tych pragnień wstydzić. Nie bójmy się zatem poruszać w rozmowie najbardziej intymnych kwestii, gdyż często jest to pierwszy krok do lepszego porozumienia się w sypialni.

Walcz z rutyną

Rutyna to zabójca namiętności. To realny wróg wieloletnich związków, gdy mija faza „gorąca”, a zaczyna się miłość dojrzała. Rutyna, która wkrada się do łóżka kochających się ludzi, może zniszczyć najpierw ich udany seks, a następnie udany związek. To, do czego powinniśmy nieustannie dążyć w związku, to walka z nudą, także w sferze seksualnej. Podtrzymanie wysokiej temperatury uczuć powinno opierać się na ciągłej potrzebie zdobywania. Kobieta powinna nieustannie uwodzić swojego mężczyznę, a on walczyć o nią i zabiegać o jej względy. Stałość związku nie powinna być żadnym gwarantem stałości uczuć, o czym niestety często zapominamy. Zapewniajmy sobie ciągle poczucie ekscytacji, stawiajmy sobie plany i wspólne cele, zmieniajmy przyzwyczajenia. W sferze seksu szukajmy urozmaicenia, oczywiście na własnym poziomie tolerancji. Dla jednych ekscytujące będzie bowiem przeniesienie aktu seksualnego z sypialni do kuchni, dla drugich wprowadzenie do niego gadżetów seksualnych czy nowych pozycji. By seks były udany, nigdy
nie powinien być nudny.

Jeśli myślisz, że z upływem czasu seks przestaje mieć znaczenie – jesteś w błędzie. Seks dla związku jest tym, czym jedzenie dla życia. Warto zadbać o to, by nie tylko zaspokajał apetyt, ale był również smakowitą ucztą.