Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Duda-Gmurczyk Elżbieta / 09.06.2010
 
 AAA
Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy, nie mam pojęcia co mogę jeść tak krótko po zabiegu. Lekarz mówił, że wszystko, oprócz tłustych i smażonych potraw, ale ja się panicznie boję. Wczoraj spróbowałam napić się mleka (0 proc.), ale zemdliło mnie. Bardzo proszę o listę produktów, które mogę bezpiecznie jeść. Jak długo mam się tak odżywiać?

W diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć ilość tłuszczu. W krótkim okresie po operacji (zwłaszcza jeśli tak jak w Pani przypadku, w dalszym ciągu pojawia się dyskomfort) należy starać się wprowadzać do diety głównie niewielkie ilości chudego mleka 0,5-1,5% i chudego nabiału. Należy natomiast wstrzymać się ze spożyciem kwaśnych napojów jak kefir i maślanka oraz tłustych serów (żółtych, pleśniowych, innych). Można cienko smarować masłem jednak całkowicie należy pominąć śmietanę. Z mięs należy wybierać drób i cielęcinę oraz chude ryby.
Poza ograniczeniem tłuszczu, dieta powinna mieć cechy diety lekkostrawnej. Oznacza to, że posiłki powinny być głównie gotowane lub przygotowywane na parze, rzadziej duszone, ze smażenia należy zrezygnować. Należy odstawić produkty pobudzając wydzielanie soku żołądkowego takie jak: mocne wywary mięsne i warzywne, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Poza tym trzeba:

- wykluczyć z diety produktów wzdymających: warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por,
- warzywami i owocami dozwolonymi są: marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie,
- należy ostrożnie wprowadzać do diety pozostałe warzywa i owoce sprawdzając reakcję organizmu,
- warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w formie ugotowanej, obrane ze skórki,
- razowe przetwory zbożowe należy zstąpić jasnym,
- posiłki nie powinny być zbyt gorące ani za zimne,
Ważne jest aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dietę taką należy stosować przez kilka tygodni po operacji. W tym czasie można próbować wprowadzać nowe produkty jednak tylko po jednym, po czym obserwować reakcję organizmu.

Elżbieta Duda

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 5 62.5%
nie 3 37.5%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 15.09.2014

Baran 21.03-20.04

Trójka Mieczy. Dzisiaj już od rana czuć się możesz osłabiony, zniechęcony i nie będziesz miał siły na trudne sprawy. Dzień będzie niespokojny, ciężki, pełen sporów, nieporozumień i kłótni. Dbaj o siebie, szanuj nerwy i nie pozwól się wciągnąć w żadne konflikty. Słuchaj intuicji, a znajdziesz odpowiedź na ważne pytania.

\\ codzienny 15.09.2014

Byk 21.04-20.05

Dwójka Buław. Zwracaj uwagę na szczegóły, a bez problemów uporasz się ze wszystkimi dzisiejszymi zadaniami. Powinieneś częściej zaglądać do kalendarza, wtedy o niczym nie zapomnisz. Popołudniu humor poprawi Ci spacer, albo kawa z przyjaciółmi. Z pewnością będzie miło.

\\ codzienny 15.09.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Królowa Buław. Dzisiaj będziesz wyjątkowo atrakcyjny dla otoczenia, gdyż wykazywać się będziesz wielkim urokiem osobistym, szykiem, wdziękiem i czarem. Nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie. Ktoś ważny i wpływowy zleci Ci jakieś istotne zadanie. Bądź uprzejmy i pomocny, a wyrobisz sobie dobrą opinię.

\\ codzienny 15.09.2014

Rak 22.06-22.07

Sprawiedliwość. Dziś pilnuj wszelkich tajemnic i sekretów, które zostały Ci powierzone. Uważaj na swoje słowa i gesty. Pilnuj dokumentów i płatności, gdyż mały błąd może Cię bardzo dużo kosztować. Nie ufaj pewnej starszej osobie, bo może chcieć Cię ona oszukać, wykorzystując Twoje dobre serce i wiarę w ludzi.

\\ codzienny 15.09.2014

Lew 23.07-23.08

Czwórka Denarów. Na pierwszy plan wysuną się dziś kwestie finansowe. Będziesz szukał oszczędności, ucinając wszelkie koszty. Możesz poszukiwać drobnych po kieszeniach, torebkach i w skarbonce. Dziś możesz mieć problemy, aby wyrobić się z wszystkimi obowiązkami i zadaniami na czas.

\\ codzienny 15.09.2014

Panna 24.08-22.09

Gwiazda. To będzie udany dzień, zwłaszcza dla spraw zawodowych i osobistych. Możesz zapisać się na kurs języka obcego lub szkolenie podnoszące Twoje zawodowe kwalifikacje. Pojawi się dziś szansa na dodatkowy zarobek albo uda Ci się przekonać kogoś ważnego do swoich pomysłów lub racji. Działaj szybko, niczego się nie obawiaj, a odniesiesz wielkie zwycięstwo.

\\ codzienny 15.09.2014

Waga 23.09-23.10

Świat. Licz się dziś z uczuciami innych osób. Nikogo nie obrażaj ani nie krytykuj, bo takie zachowanie może tylko przysporzyć Ci wrogów. Pamiętaj, że takie działania bardzo szybko wracają i uderzają z podwójną siłą. Zamiast agresywnych i negatywnych emocji, postaraj się wzbudzić w innych ludziach życzliwość i sympatię.

\\ codzienny 15.09.2014

Skorpion 24.10-22.11

Śmierć. Dzisiaj doskonale radził sobie będziesz z wszystkimi problemami i kłopotami. Szybko uda Ci się pozałatwiać wszelkie zaległe sprawy, pozamykać nic nie znaczące relacje. Dzięki temu staniesz się bardziej spokojny i zaczniesz snuć plany na przyszłość. Obierzesz sobie nowe cele i otworzysz się na wszelkie wyzwania oraz projekty.

\\ codzienny 15.09.2014

Strzelec 23.11-21.12

Ósemka Buław. Dziś już od rana będziesz w doskonałym humorze. Zapragniesz brać z życia to co najlepsze. Będziesz czerpał z niego pełnymi garściami. Czekają Cię miłe niespodzianki, wiadomości, informacje i liczne zaproszenia, a Twoje życie towarzyskie nabierze przyspieszenia.

\\ codzienny 15.09.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Cesarz. Postaraj się trzymać nerwy na wodzy i nie pakuj się w kłótnie, bo niesmak po nich zostanie na długo. Nadmiar energii wyładuj w tańcu lub szybkim marszu. Czekają na Ciebie nowe, inspirujące znajomości i kontakty biznesowe. Nie odrzucaj zaproszeń na spotkania, bo czeka na Ciebie miłość lub namiętny romans.

\\ codzienny 15.09.2014

Wodnik 21.01-19.02

Gwiazda. Zapowiada się dla Ciebie inspirujący i intrygujący dzień. Zmiany, które nadejdą sprawią Ci wiele radości i satysfakcji. Będą one dotyczyły kwestii uczuciowych. Postaraj się nie przegapić szansy na wspaniałą, długotrwałą przyjaźń.

\\ codzienny 15.09.2014

Ryby 20.02-20.03

Król Buław. Dzisiaj czeka Cię wiele zadań, obowiązków i spraw, które przyjdzie Ci załatwić. Nie będziesz miał czasu na marudzenie i nudę. Będziesz niezwykle energiczny, aktywny i pewny siebie. Odniesiesz zamierzony cel w każdym aspekcie życia.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco