Blisko ludziBezdzietne kobiety dyskryminowane w pracy

Bezdzietne kobiety dyskryminowane w pracy

Bezdzietne kobiety dyskryminowane w pracy
Źródło zdjęć: © WP.PL
18.05.2009 13:26, aktualizacja: 25.05.2010 21:12

Według stereotypu, to pracujące mamy są w dyskryminowane w miejscu pracy. Okazuje się jednak, że nie tylko one spotykają się z brakiem tolerancji i zrozumienia. Według ostatnich badań podobny los spotyka także kobiety bezdzietne.

Według stereotypu, to pracujące mamy są w dyskryminowane w miejscu pracy. Szefowie traktują je jak zło konieczne, ale pozbawiają często możliwości awansu, podwyżki, nie dają szans na rozwój zawodowy. Okazuje się jednak, że nie tylko one spotykają się z brakiem tolerancji i zrozumienia. Według ostatnich badań podobny los spotyka także kobiety bezdzietne.

Badania przeprowadziła doktor Caroline Gatrell z Lancaster University Management School w Wielkiej Brytanii, a ich wyniki opublikowała gazeta „Daily Mail”. Przeprowadzenie badań zajęło Gatrell 6 lat, w tym czasie przeprowadziła ona 120 szczegółowych wywiadów z kobietami w miejscach pracy, przeanalizowała 1400 postów zamieszczonych na forach internetowych, korzystała także z przeprowadzonych już ankiet i istniejących prac badawczych. Wyniki swoich badań zamieści w książce „Embodying Women's Work”.

Okazuje się, że szefowie często uważają kobiety bezdzietne za dziwne i zimne, emocjonalnie ubogie. Nie przyznają im stanowisk kierowniczych, ponieważ – ich zdaniem – brakuje im zwykłych, ludzkich odruchów. Czasami panie nie posiadające dzieci, a będące w wieku, który uważany jest za ostatnią szansę na zajście w ciążę, pomijane są podczas przyznawania awansów, ponieważ pracodawcy nie chcą ryzykować. Po co inwestować w kogoś, kto może w każdej chwili odejść na zwolnienie?

Gatrell zaznacza, że niezależnie od tego czy kobiety są pracującymi mamami czy nie, zawsze są na przegranej pozycji. - Kobiety, które mają dzieci są krytykowane za to, że łączą macierzyństwo z pracą zawodową, a kobiety bezdzietne są spychane na bok i pomijane, ponieważ nie są matkami – podsumowuje.

Ciekawe badania dotyczące kobiet w pracy przeprowadzono także ostatnio na potrzeby programu BBC „The Trouble With Working Women”. Okazuje się, że dwie trzecie odpytywanych pracujących matek kontynuuje karierę zawodową bardziej z konieczności niż z chęci pracy. Tylko 7 procent mężczyzn zgodziłoby się zostać w domu z noworodkiem, gdyby mieli możliwość skorzystania z urlopu „macierzyńskiego”. I zaledwie 4 procent pań zgodziłaby się, żeby to partner zastąpił ją w opiece nad dzieckiem w pierwszych miesiącach życia maleństwa.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także