Robią furorę w ogrodach Polaków. Oto nowe hity

Wierzba pleciona to absolutny hit
Wierzba pleciona to absolutny hit
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook

02.05.2024 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co pewien czas można zauważyć nowe trendy w ogrodach, które są "kopiowane" z innych krajów, promowane w mediach, na social mediach czy na forach internetowych. W rezultacie stają się coraz bardziej powszechne. Dotyczy to różnorodnych rozwiązań, technologii, a także roślin. Co uchodzi za modne w 2024 roku?

1. Grządki podwyższone – sposób uprawy, który Polacy lubią najbardziej?

Grządki podwyższone cieszą się niesłabnącą popularnością od lat, a trend nasila się. Zyskują coraz większe grono zwolenników. Zaletą uprawy w takich konstrukcjach jest łatwiejsza pielęgnacja, duża estetyka (chociaż to oczywiście kwestia gustu) i porządek. Najczęściej wykorzystuje się je w warzywniaku, dzięki czemu można rozdzielić poszczególne zagony z roślinami, a dane miejsce nie straszy swoim wyglądem.

Grządki podwyższone można kupić w sklepach lub zbudować samemu. Najczęściej używa się drewnianych desek lub listewek. Czasem używa się cegły i kamienia naturalnego, ale takie konstrukcje nie każdemu odpowiadają, np. kojarzą się z...miejscem spoczynku. Do budowy "samoróbek" można wykorzystać nieokorowane gałęzie drzew i krzewów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

2. Mini-szklarnie na balkonach i tarasach

Mini-szklarnie uchodzą za namiastkę szklarni, których zakup wiąże się z bardzo wysoką inwestycją. Dlatego pod uprawę warzyw zakłada się tańsze tunele foliowe, natomiast na balkonach czy tarasach instaluje się mini-konstrukcje ze szkła, pleksi czy folii. Pozwalają na eksperymentowanie z mniej znanymi, egzotycznymi gatunkami, uprawę warzyw ciepłolubnych i produkcję rozsady roślin, także ozdobnych. Nawet miniatury szklarni wydłużają sezon wegetacyjny o kilka tygodni.

3. Fotele podwieszane – wygodniejsze niż inne?

W ostatnich latach ogromne zainteresowanie budzą fotele podwieszane typu kokon. Zwykle mają kształt kosza i są bujane. Pozwalają na wygodny odpoczynek, np. przy lekturze książki. Ustawia się je na balkonie lub tarasie. Najczęściej są jednoosobowe, rzadziej spotyka się modele dla dwóch czy trzech osób. Wyglądają estetycznie, pasują do różnorodnej architektury. To prawdziwy hit w sklepach ogrodniczych i dużych marketach!

4. Dzikie zakątki w ogrodzie – to się ceni!

Jednym z najbardziej wartościowych trendów w ogrodach są dzikie zakątki w ogrodzie – piękne dla oczu, a pożyteczne dla fauny. Dużą furorę robią łąki kwietne, które są alternatywną dla trawników, a także nieużytków. Dodatkowo popularnością cieszą się ogrody roślin miododajnych, w których często montuje się hotele dla dzikich zapylaczy. Coraz większą popularność zyskują "dzikie" rabaty preriowe. Coraz więcej osób stawia na naturalność w ogrodach i pomaga zwierzętom, np. montując budki lęgowe czy domki do zimowania jeży.

5. Rośliny ogrodowe modne w 2024 roku

W ogrodzie można wyróżnić grupę modnych roślin, które cieszą się niesłabnącym uznaniem od dekad. To lawenda, róża, hortensja, magnolia, rododendron i wiele innych gatunków.

Czasem w ogrodach pojawia się "coś nowego". W poprzednim roku bardzo dobrze w sklepach sprzedawała się aksamitka rozpierzchła "Champion". To odmiana, która wytwarza oryginalne kwiaty o czerwonej barwie. Do łask wracają wierzby, ale w nietypowej formie.

W 2024 obserwuje się szał na wierzbę plecioną (kilka sadzonek łączy się taki sposób, aby ich pnie tworzyły atrakcyjny wzór). Rośnie popularność różnych odmian ozdobnej wiśni piłkowanej. W szczególności warto postawić na "Royal Burgundy", której dekoracją są nie tylko kwiaty, ale także osobliwe, ciemnobordowe liście. Jest powszechnie uprawiana w zieleni miejskiej, ROD i przydomowych ogrodach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także