FitnessZa szybko chcemy schudnąć po ciąży

Za szybko chcemy schudnąć po ciąży

Za szybko chcemy schudnąć po ciąży
Źródło zdjęć: © WP.PL

23.06.2009 09:37, aktual.: 25.05.2010 16:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety odczuwają zbyt silną presję, by szybko schudnąć po ciąży. Tymczasem nadmierne wysiłki w tym kierunku mogą negatywnie wpłynąć na karmienie piersią - ostrzegają naukowcy niemieccy.

Kobiety odczuwają zbyt silną presję, by szybko schudnąć po ciąży. Tymczasem nadmierne wysiłki w tym kierunku mogą negatywnie wpłynąć na karmienie piersią - ostrzegają naukowcy niemieccy. Informację na ten temat zamieszcza serwis internetowy EurekAlert.

Po porodzie wiele mam chce szybko wrócić do swojej poprzedniej wagi - tak jak gwiazdy filmowe, które już kilka tygodni po urodzeniu dziecka paradują w kostiumach kąpielowych.

Niemieccy naukowcy z Institut fuer Qualitaet Wirtschaflichkeit im Gesundheitswesen w Kolonii zaznaczają jednak, że normalnie, większości kobiet zajmuje to od 3 do 6 miesięcy.

Przybieranie na wadze w ciąży jest nie tylko normalnie, ale i niezbędne. Organizm mamy musi przecież odżywiać rosnące dziecko. Poza tym zatrzymuje on większe ilości płynów, aby zapewnić prawidłowe krążenie w łożysku i zaspokoić potrzeby płodu. Zazwyczaj, część tej dodatkowej masy ciała kobiety gubią natychmiast po urodzeniu dziecka.

- Wysiłek, jaki młode mamy muszą wkładać w opiekę nad noworodkiem oraz karmienie piersią często sprawia, że nadliczbowe kilogramy znikają bez większych starań - mówi dyrektor Instytutu prof. Peter Sawicki. Ale około połowy kobiet nie schudnie aż tak szybko.

Na podstawie analizy wyników różnych badań oraz amerykańskich zaleceń medycznych naukowcy z Instytutu przedstawili na swojej stronie internetowej najzdrowsze sposoby odchudzania się po ciąży (www.informedhealthonline.org).

Ich zdaniem, dowody wskazują, że pomocna w tym jest zbalansowana dieta. Natomiast, bardzo forsowny program ćwiczeń wkrótce po porodzie nie przynosi specjalnie dużych efektów, a może źle wpłynąć na możliwość karmienia piersią. Dlatego kobiety nie powinny zbyt szybko ulegać pokusie wrócenia do figury sprzed ciąży.

Prof. Sawicki zwraca również uwagę, że niezdrowe jest jedzenie w ciąży "za dwóch". Kobiety ciężarne muszą dobrze się odżywiać - dla siebie i dziecka, ale nie jest to dobry czas do przejadania się, zwłaszcza jeśli ma się już nadwagę, podkreśla.

- Aby uniknąć problemów z wagą po porodzie trzeba stosować zdrową i zbalansowaną dietę już w czasie ciąży - mówi prof. Sawicki. Kobiety, które w tym okresie tyją za bardzo będą później bardziej narażone na ciągłe problemy z nadwagą, zwłaszcza gdy nie uda im się wrócić do normalnej masy ciała w ciągu pół roku lub roku od porodu, wyjaśnia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także