Blisko ludziCo nowego dla kobiet?

Co nowego dla kobiet?

Co nowego dla kobiet?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.12.2009 10:01, aktualizacja: 24.06.2010 12:30

Częstość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny kształtuje się w Polsce na poziomie 19% - wynika z raportu ONZ. W krajach Unii Europejskiej wynosi: w Wielkiej Brytanii 81% , na Węgrzech 68,4% a za Odrą w Niemczech 71,8%.

Częstość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny kształtuje się w Polsce na poziomie 19% - wynika z raportu ONZ. W krajach Unii Europejskiej wynosi: w Wielkiej Brytanii 81% , na Węgrzech 68,4% a za Odrą w Niemczech 71,8%.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stoi na stanowisku, że nowoczesna antykoncepcja jest jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania niepożądanym ciążom i ich przerywania. Dlatego tak ważna jest w naszym kraju edukacja społeczeństwa dotycząca sposobów planowania rodziny. Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego poważnym problemem w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej są niepowodzenia w wyniku błędów jej stosowania. Aż 47% kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub więcej tabletek w ciągu jednego cyklu. Zaś 22% nie pamięta o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl. PTG podaje szacunki, według których co piąta niepożądana ciąża jest wynikiem błędu w stosowaniu doustnej metody antykoncepcyjnej.

Od roku na rynku polskim dostępny jest nowy środek antykoncepcyjny - NuvaRing - stosowany dopochwowo w sposób ciągły przez trzy tygodnie. Jest to elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i bezbarwny pierścień o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4 mm. Metoda ta łączy wysoką skuteczność z łatwością stosowania. Jest ona alternatywą dla doustnej tabletki antykoncepcyjnej. Kobieta nie musi pamiętać o jego przyjmowaniu jak ma to miejsce w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, które są stosowane codziennie. Innowacyjność dopochwowego pierścienia antykoncepcyjnego NuvaRing polega na tym, że po umieszczeniu w pochwie uwalnia on hormony progestagen (etonogestrel) i estrogen (etynyloestradiol). Łatwo się go zakłada i usuwa – jak tampon higieniczny. Precyzja położenia pierścienia w pochwie nie wpływa na jego skuteczność. W przeciągu trzytygodniowego okresu, w którym pierścień powinien znajdować się w pochwie, dopuszcza się jego wyjęcie lecz nie na dłużej niż 3 godziny.

Specjaliści zalecają NuvaRing wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Pierścień jest dobrze tolerowany przez kobiety i akceptowany przez ich partnerów. Kobieta planując ciążę sama może zadecydować o zaprzestaniu jego stosowania, gdyż jest to metoda w pełni odwracalna. NuvaRing jest pierwszym środkiem antykoncepcyjnym na rynku polskim zawierającym najmniejszą ilość estrogenów (15 µg, a inne dostępne preparaty antykoncepcyjne zawierają od 20 do 50 µg). Dzięki tak małej dawce estrogenów zawartej w pierścieniu NuvaRing kobiety stosujące ten preparat nie cierpią z powodu bólu głowy, nudności, bolesnych piersi i nie tyją. Mimo tak niskiej dawki estrogenów nieprawidłowe krwawienia i plamienia są niezmiernie rzadkie.

Skuteczność antykoncepcyjna pierścienia jest porównywalna do tabletek. Dzięki niemu kobieta nie musi pamiętać codziennie o antykoncepcji, bowiem swój pierścień wkłada raz w miesiącu.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także