Kawa jest kobietą. Polska dołącza do projektu "Women in Coffee"

Kawa jest kobietą. Polska dołącza do projektu "Women in Coffee"

Projekt "Women in Coffee" to inicjatywa stworzona z myślą o kobietach.
Projekt "Women in Coffee" to inicjatywa stworzona z myślą o kobietach.
Źródło zdjęć: © materiały partnera | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEZONE
Monika Rosmanowska
14.06.2023 11:36

Równość, różnorodność i szacunek zaczynają się przy filiżance aromatycznej kawy. To wtedy rodzą się najlepsze inicjatywy prowadzone przez kobiety i skierowane do kobiet. Tak jak stworzony przez Caffé Vergnano oraz charyzmatyczną szefową marki Carolinę Vergnano "Women in Coffee".

O sytuacji kobiet w rozmaitych przestrzeniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, powiedziano wiele. I choć nasza pozycja: społeczna, finansowa czy zawodowa poprawia się (oczywiście w zależności od kraju dzieje się to w różnym tempie i stopniu), to wciąż w tym temacie jest wiele do zrobienia.

Wyzwania – co ciekawe, wspólne dla krajów leżących w różnych szerokościach geograficznych – długo można wymieniać: niższe zarobki kobiet i mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach, trudności w godzeniu roli matki i pracownicy, szklany sufit i przeszkody w awansie, na co wpływ ma także nieadekwatna ocena kompetencji, ograniczony dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej oraz postrzeganie przez pryzmat stereotypów.

Za powstaniem inicjatywy stoi Carolina Vergnano, prezeska Caffé Vergnano.
Za powstaniem inicjatywy stoi Carolina Vergnano, prezeska Caffé Vergnano.© materiały partnera | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEZONE

Wiele mówi się też o siostrzeństwie i konieczności wspierania kobiet przez inne kobiety. Bo kto wyciągnie do nas pomocną dłoń, jeśli my same nie będziemy zauważać dotykających nas problemów? Drzemie w nas ogromna siła, a zwielokrotniona skala działania daje moc, która może zmienić świat. Doskonale wie o tym Carolina Vergnano, prezeska Caffé Vergnano, najstarszej włoskiej palarni kawy z ponad 140-letnim doświadczeniem, która od niedawna, za sprawą nowego strategicznego partnera – firmy Coca-Cola HBC – zwiększa swoją obecność na polskim rynku. Carolina Vergnano w 2018 r. zapoczątkowała skoncentrowaną na kobietach inicjatywę Women in Coffee.

– Mam walizkę pełną marzeń, Women in Coffee jest jednym z nich. Jak wszystkie marzenia, tak i to musi być pielęgnowane oraz rozwijane z pasją i poświęceniem – nie ma wątpliwości Carolina Vergnano.

Równość to przyszłość

I tak też się dzieje. Wsłuchana w głos innych kobiet Carolina Vergnano z powodzeniem rozwija swój społeczny projekt. Cel? Realizacja i wspieranie skierowanych do kobiet projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem społecznym.

Jak szacuje International Coffee Organization, partner projektu, co czwartą farmą kawową na świecie zarządzają kobiety. Panie stanowią też aż 70 proc. pracowników na plantacjach kawy. Pomimo tak dużego wkładu w kształtowanie łańcucha dostaw wciąż jednak mają znacznie mniejszy niż mężczyźni dostęp do edukacji, finansowania oraz rynku. To właśnie z tej dysproporcji wzięła się idea Women in Coffee, która na początku miała wspierać kobiety z małych plantacji kawy.

Do inicjatywy dołączają kolejne kawiarnie.
Do inicjatywy dołączają kolejne kawiarnie.© materiały partnera | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEZONE

Projekt szybko ewoluował i dziś to przede wszystkim platforma, która organizuje oraz skupia różnego rodzaju inicjatywy wspierające kulturę i edukację z myślą o kobietach. To także miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i rozmów o wspólnych wartościach.

Women in Coffee działa na rzecz wyrównywania szans, uwydatniając rolę kobiet w społeczeństwie oraz wspierając ich marzenia i aspiracje. Promuje poszanowanie płci, co jest podstawą sprawiedliwego społeczeństwa, przeciwstawia się przemocy i dyskryminacji. Wspiera projekty, które pozwalają zniwelować nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Zwraca uwagę na edukację i prawo do nauki, które w żaden sposób nie może zależeć od płci (w Polsce więcej kobiet ma wyższe wykształcenie, co niestety nie przekłada się na ich pozycję na rynku pracy czy w przestrzeni publicznej). Inicjatywa Caffe Vergnano wspiera też młode pokolenia, wierząc, że obecny dialog zapewni lepszą przyszłość młodym ludziom. Likwidacja nierówności wynikających z płci i promowanie równości to dwa podstawowe aspekty budowania społeczeństwa, które zapewni wszystkim lepszą jakość życia.

O kobietach przy kawie

Konkretne działania? Women in Coffee wspólnie z organizacją International Women in Coffee Alliance wspiera projekty związane z kobietami pracującymi na plantacjach kawy. Wspiera też projekt edukacyjny Funtasia Digital, którego celem jest promocja samoświadomości i równości płci w szkołach. W końcu sposób myślenia, często stereotypowego i krzywdzącego dla kobiet, kształtuje się już u dzieci.

Likwidacja nierówności wynikających z płci i promowanie równości to cele, do których dąży "Women in Coffee".
Likwidacja nierówności wynikających z płci i promowanie równości to cele, do których dąży "Women in Coffee".© materiały partnera | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEZONE

Dzięki pieniądzom zgromadzonym ze sprzedaży (online i w kawiarniach na całym świecie) produktów z różowej kolekcji, w tym mieszanek kaw Women in Coffee, udało się sfinansować m.in. budowę biblioteki społecznej w Marcali w Hondurasie. Powstała wyjątkowa przestrzeń do dzielenia się pomysłami i marzeniami w damskim gronie. To także miejsce, w którym dzieci mogą się uczyć i bawić.

Co ważne, Women in Coffee zaczyna stawiać pierwsze kroki również w Polsce. W Krakowie, w samym sercu Kazimierza, działa pierwsza w Polsce kawiarnia, w której przy dobrej kawie podanej w różowych filiżankach można toczyć długie rozmowy, także o tym, co nas kobiety cieszy czy uwiera. Usytuowany w dawnej synagodze Hevre jako pierwsze miejsce w Polsce dołączyło do projektu Women in Coffee. Na początek klienci Hevre będą wspierać kobiety pracujące na plantacjach kawy.

Hevre jako pierwsze miejsce w Polsce dołączyło do projektu "Women in Coffee".
Hevre jako pierwsze miejsce w Polsce dołączyło do projektu "Women in Coffee".© materiały partnera | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEZONE

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest to projekt i jak dużo jest do zrobienia w kwestii poprawy sytuacji kobiet w społeczeństwie, także na rodzimym polu, można być pewnym, że wkrótce do inicjatywy Women in Coffee dołączą kolejne miejsca w Polsce.

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć tutaj. Dołączajcie i działajcie na rzecz kobiet.

Źródło artykułu:WP Kobieta