Detoks sypialni. Wyrzuć z niej 6 rzeczy, przez które źle śpisz

Detoks sypialni. Wyrzuć z niej 6 rzeczy, przez które źle śpisz

Detoks sypialni. Wyrzuć z niej 6 rzeczy, przez które źle śpisz
Źródło zdjęć: © Toa Heftiba / Unsplash
Monika Zonenberg
22.03.2019 15:34

Pęd życia i liczba obowiązków po pracy sprawiają, że funkcje pomieszczeń zacierają się. Sypialnia czasem staje się naszym gabinetem, garderobą, miejscem pracy i nadrabiania wszelkich zaległości. Aby dobrze w niej wypocząć, pozbądź się wszystkiego, co w niej zbędne.

Wyznacz priorytety

W momencie, w którym narzucamy sobie duże tempo życia, powinniśmy także dokładnie wyznaczyć czas na odpoczynek. Wyczerpanie, brak snu i chwili na relaks mogą skutkować spadkiem produktywności, ciągłą ospałością, rozdrażnieniem, a nawet problemami zdrowotnymi. Oprócz oczywistej liczby godzin, które powinniśmy przespać, ważne jest także miejsce wypoczynku. Sypialnia to pomieszczenie szczególne, w którym nie może być miejsca na stres. Pozbycie się niektórych przedmiotów, a nawet ozdób czy elementów wystroju, może pomóc ci wprowadzić się w spokojniejszy stan, który ukoi twoje ciało i psychikę oraz przygotuje cię do zapadnięcia w zdrowy sen.

Duży dywan

Jeśli budzisz się rano z łzawiącymi oczami lub suchym gardłem, istnieje duża szansa, że jesteś uczulony na coś, co znajduje się w pobliżu łóżka. Winowajcami często są roztocza, które uwielbiają panoszyć się w kurzu i pokrytych nim tkaninach. Mimo że każdy z nas lubi po zejściu z łóżka położyć stopy na czymś miękkim i ciepłym, a nie na zimnej podłodze, prawdziwym rajem dla roztoczy może być dywan. Jeśli nie wyobrażasz sobie jednak sypialni bez czegoś na podłodze, postaw na mały dywanik, który łatwo i często wypierzesz.

Soczyste kolory

Wybierając paletę kolorystyczną dla swojego domu, często wplatamy tam jaskrawe i angażujące barwy, które podpatrzyliśmy w sieci lub magazynach wnętrzarskich. To, co doskonale wygląda na zdjęciach, nie zawsze sprawdzi się w realnym mieszkaniu. Ostre, jaskrawe barwy aktywują naszą energię i zdecydowanie nie koją, na czym przecież zależy nam w sypialni. Chcąc stworzyć sypialnie idealną, postaw na pastele, stonowane barwy lub beże czy szarości, które nigdy ci się nie znudzą. Takie pomieszczenie nie musi być nudne - wyrazistość osiągniesz za pomocą niedominujących dodatków.

Obraz
© Logan Nolin / Unsplash

Cienkie zasłony

Piękne, lekkie zasłony, które poruszają się wdzięcznie z każdym powiewem wiatru i przepuszczają wpadające przez okno światło są idealne, jednak nie do sypialni. Wykorzystaj je w salonie czy w kuchni oraz wszędzie tam, gdzie nie śpisz. Kluczem do dobrego snu jest ciemność, która rzadko zdarza się w miastach - latarnie, świecące witryny pobliskich sklepów, a nawet jasny księżyc mogą utrudniać nam zaśnięcie. Wybierz grubsze i piękne zasłony, które odetną zewnętrzne światło w nocy, a o poranku z przyjemnością je odsłonisz.

Intensywne przekazy

Coraz modniejsze stają się sypialnie, w których ściany przyozdobione są wyrazistymi obrazkami, gadżetami i hasłami. O ile w salonie twoi goście z uznaniem zerkną na motywujące plakaty, lekko cyniczne zdania na obrazkach lub mocne, graficzne zawieszki, w sypialni zadbaj o zen. Motywujące slogany czy motta nawiązujące do niezbyt przyjemnych wspomnień nie pozwolą ci się do końca zrelaksować. Jeśli nie wyobrażasz sobie sypialni bez ozdób i sztuki, wybierz takie, które mają miękkie linie i spokojne kolory.

Obraz
© Nicole Honeywill / Unsplash

Technologia

Nie ma co się oszukiwać - bez nowoczesnych gadżetów i technologii ciężko funkcjonować. Telefon, który jest naszym małym centrum dowodzenia, mamy przyklejony na co dzień do ręki. Smartfon, telewizor czy laptop nie powinny mieć jednak stałego miejsca w sypialni. Ich światło wybudza nasz organizm, a nieodparta chęć na nadrobienie w łóżku dawno nieoglądanego serialu na pewno nie ukołysze do snu. Proponujemy dwa kompromisy - wchodząc do sypialni możesz wnieść smartfona, jednak wyłącz w nim sieć, by nie przeglądać bezsensownie internetu przed snem. Jeśli z kolei uwielbiasz oglądanie filmów w łóżku, zamiast oglądania go na monitorze, zaopatrz sypialnię w projektor. Ma łagodne i regulowane światło, więc nie wpłynie tak bardzo na twoją senność.

Niepotrzebne przedmioty

Rzucający się w oczy bałagan w sypialni nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Kiedy położysz się w łóżku i masz przed sobą stos ubrań do wyprasowania, książki, których znów nie oddałeś do biblioteki oraz pudło z rzeczami, które już dawno miałeś przejrzeć, błyskawicznie popsujesz sobie humor. Pokój, w którym stoi łóżko nie powinno aspirować do roli piwnicy lub garażu, więc najwyższy czas na porządki. Chwila wystarczy, byś poczuł mniejszy ciężar i lepiej spał. Pozostałe przedmioty, które chcesz przechowywać w sypialni, włóż do ładnych pudełek. Nie będą się rzucać w oczy, a pudełka mogą ozdobić wnętrze.

Źródło artykułu:WP Kobieta