Kolagen to pielęgnacyjny hit. Jak działa i w jakiej formie go stosować?

Kolagen to pielęgnacyjny hit. Jak działa i w jakiej formie go stosować?

Kolagen to pielęgnacyjny hit. Jak działa i w jakiej formie go stosować?
Źródło zdjęć: © Pexels | Min An
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
20.03.2023 14:49, aktualizacja: 07.02.2024 15:40

W płynie, kapsułkach, a nawet w formie światła… Kolagen możemy dostarczyć skórze na wiele sposobów, zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Dlaczego tak bardzo go lubimy?

O kolagenie słyszał chyba każdy. Ale czy rzeczywiście wiemy, jakie spełnia funkcje? Zacznijmy od tego, czym jest kolagen. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa kolla, które oznacza po prostu "klej". Można więc powiedzieć, że kolagen jest jednocześnie spoiwem i budulcem ludzkiego organizmu. To białko o długich łańcuchach aminokwasów – jedna z głównych części, z której składa się m.in. skóra, mięśnie, chrząstki czy kości.

Kolagenowe sposoby na młodość

Ogólnie wyróżniamy kilka rodzajów kolagenu – dla naszego wyglądu największe znaczenie ma typ I, ponieważ jest zawarty w skórze. Wraz z wiekiem poziom kolagenu zaczyna się zmieniać. Im więcej mamy lat, tym mniejsza jest jego ilość. Gdy włókna kolagenowe powoli zanikają, skóra traci jędrność i staje się bardziej wiotka. Aby utrzymać kolagen na właściwym poziomie, dobrze jest dostarczać go organizmowi z zewnątrz.

Na rynku kosmetycznym mamy różne formy kolagenu – suplementy, hydrolizaty, shoty do picia. W niektórych urządzeniach fitness czy anti-aging stosuje się nawet specjalne lampy kolagenowe, które potęgują efekt szczupłej, młodzieńczej i elastycznej skóry. Taka terapia światłem może działać przeciwzmarszczkowo i detoksykująco. Chcąc zadbać o skórę warto też stosować kosmetyki z kolagenem – nie tylko kremy, ale też sole i płyny do kąpieli. Dzięki nim możemy zadbać o lepszą jakość skóry w zaciszu własnej łazienki.

Nawilżające kosmetyki z kolagenem

Każdego dnia nasza skóra jest narażona na przesuszenie i odwodnienie, przez co szybciej się starzeje. Aby przywrócić jej jędrność możemy sięgnąć po kosmetyki z kolagenem, np. sól do kąpieli. Działa regeneracyjnie i przywraca sprężystość poprzez wnikanie do głębszych warstw skóry. Dodatkowo silnie ujędrnia, poprawia krążenie i likwiduje obrzęki. Stosowana regularnie przyczynia się do korekty ubytków w naskórku i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Tego rodzaju produkty są oparte na naturalnych składnikach, przez co nie powodują uczucia suchości, a przy okazji są świetną terapią antycellulitową.

Po kąpieli możemy użyć kolagenowego mleczka do ciała, które sprawdza się na każdej skórze. Na rynku kosmetycznym znajdziemy też wiele produktów, które łączą kolagen z innymi składnikami, np. proteinami jedwabiu – dzięki nim skóra stopniowo odzyskuje aksamitną miękkość i elastyczność. Kombinacja kolagenu z wyciągiem z aloesu i lnu odpowiada za intensywne nawilżenie naskórka i łagodzenie podrażnień. Duet w postaci kolagenu i witaminy E będzie z kolei hamował proces starzenia, odmładzał skórę i zabezpieczał ją przed wolnymi rodnikami. Efekt? Po ciężkim dniu skóra będzie zrelaksowana, nawilżona i wyraźnie młodsza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także