Blisko ludziPodróż na Słowację, czyli Ahoj na Slovensku!

Podróż na Słowację, czyli Ahoj na Slovensku!

Podróż na Słowację, czyli Ahoj na Slovensku!
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
19.11.2009 13:07, aktualizacja: 09.06.2010 07:47

Jeśli marzy Ci się podróż poślubna z klasą, coś odmiennego, zamiast zwykłego leżakowania w słońcu, co powiesz na wyprawę szlakiem pięknych zamków i gotyckich warowni, połączoną z degustacją win i kąpielą pod gołym niebem w środku zimy?

* Jeśli marzy Ci się podróż poślubna z klasą, coś odmiennego, zamiast zwykłego leżakowania w słońcu, co powiesz na wyprawę szlakiem pięknych zamków i gotyckich warowni, połączoną z degustacją win i kąpielą pod gołym niebem w środku zimy? I to taką, na którą na pewno Cię stać? Nasz południowy sąsiad, Słowacja, ma coraz więcej do zaoferowania turystom, także tym, którzy chcą się wybrać w romantyczną podróż poślubną.*

Na Słowacji znajdziesz i malownicze Tatry Wysokie z wieloma wyciągami dla amatorów sportów zimowych, i przepiękne jeziora, wodospady, jaskinie i przepaści, tysiące tras rowerowych dla początkujących i zaawansowanych prowadzących przez regiony górskie oraz liczne uzdrowiska i ośrodki rekreacyjne z wodami termalnymi, a także zabytkowe miasta, przepiękne zamki i winnice.

Wielkomiejska podróż poślubna

Położona nad Dunajem stolica Słowacji - Bratysława, liczy ponad dwa tysiące lat i należy do najstarszych miast Europy. Jednym z pierwszych plemion, które się tu osiedliły byli Celtowie, już w I wieku przed Chrystusem ich osada stanowiła ważny ośrodek kultury. Od XVI wieku miasto było stolicą Księstwa Węgierskiego, wtedy też nastąpił jego rozkwit. Tu, w Katedrze Św. Marcina przez trzy wieki odbywały się ceremonie koronacyjne królów węgierskich i ich małżonek. Jeśli zamierzasz wybrać się w podróż poślubną na początku września, koniecznie odwiedź Bratysławę, gdzie na pamiątkę tamtych wydarzeń, co roku w pierwszy weekend września inscenizowana jest koronacja królów węgierskich. I koniecznie odwiedź też wtedy pobliskie Małe Karpaty, słowackie centrum winiarstwa, gdzie jesienią odbywają się święta winobrania. Wybierz się Małokarpackim Szlakiem Wina, który prowadzi do otoczonych winnicami zabytkowych miasteczek o średniowiecznym rodowodzie położonych po wschodniej stronie Małych Karpat. Tuż obok wzgórza zamkowego
znajduje się historyczne centrum Bratysławy, romantyczne kręte uliczki, liczne galerie, muzea, bulwary, kawiarnie i otwarte do późna restauracje. Na Stare Miasto prowadzi Brama Michalska, ze szczytu której roztacza się wspaniała panorama zabytkowej części słowackiej stolicy. Warto spróbować wina w jednej z najstarszych i najlepszych winiarni w mieście - znajdującej się na Placu Franciszkańskim, w starych piwnicach o gotyckich sklepieniach - Velky Frantiszkani. Zobacz najstarszą zachowaną budowlę, pochodzącą jeszcze z czasów rzymskich twierdzę Gerulata. Wjedź windą do odrestaurowanej właśnie restauracji UFO znajdującej się na szczycie pylonu Nowego Mostu, skąd roztacza się wspaniały widok nie tylko na stolicę, ale też na pobliską Austrię oraz okoliczne Małe Karpaty.

I wybierz się statkiem z Bratysławy na jeden z najstarszych zamków w Europie - Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa spotyka się z Dunajem. Już przed dwoma tysiącami lat znajdowały się tu osady celtyckie i rzymskie. W 1809 roku wojska Napoleona wysadziły go w powietrze. Dziś monumentalne ruiny znajdują się na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W środku znajdują się muzea.

A jak już nacieszysz się Bratysławą, możesz na chwilę wyskoczyć do pobliskiego Wiednia - oddalonego od niej o niecałe 60 km. Bratysławę ze stolicą Austrii łączy szybkie połączenie kolejowe lub autobusowe, a latem możesz także popłynąć tam wodolotem!

Romantycznym szlakiem zamków i warowni

A może wolisz raczej wyprawę szlakiem zamków i warowni? Na Słowacji znajduje się wiele zachowanych zamków, w tym gotycki zamek królewski Czerwony Kamień, zaprojektowany przez słynnego artystę Albrechta Durera. Ten romantyczny i magiczny zamek położony jest w Małych Karpatach i pochodzi z XIII wieku. Warto odwiedzić też zamek w Starej Lubowni, który przez szereg wieków należał do Polski i gdzie przez kilka lat przechowywane były polskie klejnoty koronacyjne. Zobacz również Zamek Orawski, zespół trzech średniowiecznych zamków tak niezwykłych, że posłużyły za scenerię pierwszego filmu o Drakuli. Natomiast historia zamku w Trenczynie sięga Imperium Rzymskiego - na podwórcu znajduje się studnia, z którą wiąże się słynna romantyczna legenda o wielkiej miłości tureckiego księcia Omara i pięknej Fatimy, którą książę wykupił z niewoli przez wykopanie studni w skale.

Podróż po zdrowie i urodę

Jeśli jesteś amatorką śnieżnych sportów i planujesz podróż poślubną w sezonie zimowym, Słowacja oferuje Ci blisko 200 km zaśnieżanych tras narciarskich w blisko stu ośrodkach. Ceny dziennych karnetów narciarskich wynoszą od 35 do 70 zł. Bardzo atrakcyjne są także karnety wielodniowe i tzw. pakiety narciarskie obejmujące zakwaterowanie, wyżywienie i dodatkowe usługi. Nowością jest Slovakia Ski Region, czyli połączenie pięciu najlepszych słowackich ośrodków narciarskich - Jasna Niskie Tatry, Snowparadise Veka Raca, Park Snow Donovaly, Park Snow Wysokie Tatry, które wraz z Tatrzańskimi Kolejami Linowymi przygotowały wspólny 15-dniowy karnet narciarski, ważny w każdym z wyżej wymienionych ośrodków. Słowackie centra narciarskie podzielone są na pięć kategorii. Najwięcej, pięć gwiazdek otrzymały ośrodki: Jasna - Niskie Tatry, Park Snow Sztrbskie Pleso, Park Snow Donovaly, Snow Paradise Wielka Racza, Skipark Ruzomberok oraz Vratna w Małej Fatrze.

Na Słowacji istnieją też wspaniałe warunki do uprawiania turystyki zimowej, narciarstwa biegowego, skitouringu oraz snowboardingu. A także dla miłośników sportów ekstremalnych takich jak: skialpinizm, paragliding, snowrafting, kitewing - windsurfing narciarski, bungee jumping i innych. Wreszcie, w ofercie zimowej jest także wspinaczka po lodowcach, na szczęście z przewodnikiem górskim!

A kiedy Twój Mąż będzie dzielnie pokonywał ekstremalne trudności, Ty zafunduj sobie kąpiel w basenach termalnych. Na Słowacji znajduje się blisko 1,5 tysiąca źródeł termalnych i wód mineralnych, z których większość ma charakter leczniczy. Po całodniowym szusowaniu po stokach Zachodnich, Wysokich i Niskich Tatr, Małej i Wielkiej Fatrze relaks w basenach termalnych w Tatralandii koło Liptowskiego Mikulasza, Beszeniowej, Oravicach, Rajeckich Teplicach, Vysnych Ruzbachach lub w Aquacity w Popradzie to prawdziwa przyjemność. Wybraź sobie kąpiel w naturalnych gorących wodach termalnych o temperaturze 32-38o C, pod gołym niebem i to w środku zimy, z widokiem na zaśnieżone szczyty gór...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także