Blisko ludziPrawo do urlopu macierzyńskiego

Prawo do urlopu macierzyńskiego

Prawo do urlopu macierzyńskiego
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

10.12.2009 13:46, aktual.: 11.12.2009 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jestem w 9. miesiącu ciąży, a umowę o pracę mam do końca tego roku. Czy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy moja umowa wygasa?

Jestem w 9. miesiącu ciąży, a umowę o pracę mam do końca tego roku. Czy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy moja umowa wygasa?

Warunkiem nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego, zgodnie z art. 180 Kodeksu pracy, jest fakt urodzenia dziecka w czasie pozostawania w stosunku pracy. Jeżeli więc urodzi Pani przed końcem roku, zakładając że stosunek pracy nie ustanie z innej przyczyny, będzie przysługiwać Pani prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze od 20 do 37 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie). Ponadto, zgodnie z art. 180§3 Kodeksu pracy, co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przez przewidywaną datą porodu. Fakt przebywania na urlopie macierzyńskim nie ma wpływu na wygaśnięcie umowy o pracę na czas określony, nawet jeżeli termin wygaśnięcia umowy przypada w okresie urlopu macierzyńskiego. Natomiast przysługujący Pani zasiłek macierzyński za pozostały okres po ustaniu zatrudnienia będzie wypłacany przez właściwy dla Pani miejsca zamieszkania oddział ZUS.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także