Blisko ludziStrach przed seksem

Strach przed seksem

Strach przed seksem
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
04.01.2010 12:43, aktualizacja: 05.01.2010 15:33

W wieku 17 lat straciłam dziewictwo - zostałam wykorzystana. Nie przeszłam żadnej terapii, nikomu o tym nie powiedziałam i myślałam, że wszystko minie. Tak się nie stało. Mam 25 lat i boję się seksu.

W wieku 17 lat straciłam dziewictwo - zostałam wykorzystana. Nie przeszłam żadnej terapii, nikomu o tym nie powiedziałam i myślałam, że wszystko minie. Tak się nie stało. Mam 25 lat i boję się seksu. Moje pierwsze doświadczenie jest zarazem jedynym. Nie potrafię dawać pieszczot, boję się że się ośmieszę, wstydzę się, nie wiem, co może sprawić przyjemność. Z odbiorem ich nie mam żadnego problemu. Stosunek z kolei przeraża mnie, bo obawiam się odrzucenia po wszystkim, samotności, wybuchu płaczu, mojej ewentualnej oziębłości i nieporadności, śmieszności. A poznałam wreszcie naprawdę fajnego mężczyznę. Zdobywał mnie długo, aż wreszcie mu zaufałam. Chcę, żeby wszystko było dobrze, chcę mieć wreszcie jakiś związek, spokój duszy i ciała. Tylko nie wiem, co z tym wszystkim zrobić. Czy iść na jakąś terapię? Nie chcę mówić mu o tym, co było. Nie chcę być w jego oczach jakąś sierotką skrzywdzoną. Onieśmiela mnie też fakt, że on jest ode mnie starszy i naprawdę doświadczony. Co jest w tym wszystkim najśmieszniejsze
pozuję na niezwykle pewną siebie kobietę. Jestem zadbana fizycznie i umysłowo, ładna, zgrabna, wygadana i nikt nie przypuszcza nawet, co siedzi w mojej głowie i jak okropnie się z tym męczę.

Pierwsze doświadczenia seksualne mają znaczący wpływ na to, jak postrzegamy seks – czy kojarzy się nam z czymś przyjemnym i miłym, czy też z czymś ryzykownym i niebezpiecznym. Terapia seksuologiczna polega na przepracowaniu niepożądanych emocji i wspomnień i zmianie sposobu reagowania emocjonalnego na perspektywę zbliżenia. W tym celu stosuje zarówno klasyczne techniki psychoterapeutyczne mające na celu zmniejszenie intensywności przeżywanych emocji, jak też zadaje się parze ćwiczenia do wykonania w domu. Ćwiczenia te są następnie omawiane w gabinecie. Tam także ewentualnie wycisza się emocje z nimi związane. Proponuję, aby skorzystała Pani z pomocy seksuologa. Na pierwszą wizytę może Pani pójść sama – właśnie po to, aby zdecydować czy i w jaki sposób przedstawić sytuację Pani partnerowi. Zyska Pani również szerszy wgląd w swoją sytuację i w możliwe sposoby pomocy.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Źródło artykułu:WP Kobieta