UrodaKredka do oczu – jaki rodzaj i kolor wybrać?

Kredka do oczu – jaki rodzaj i kolor wybrać?

Kredka do oczu – jaki rodzaj i kolor wybrać?
Źródło zdjęć: © 123RF
14.06.2018 11:58, aktualizacja: 02.07.2018 15:40

Kredka do oczu to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko wieczorowy makijaż, ale też i ten codzienny. Ładnie podkreśla naturalny kolor i kształt oka, może je wyeksponować i zatuszować niedoskonałości. Jaka kredka do oczu będzie najlepsza?

Kredka do oczu – rodzaje

Rynek kosmetyczny przepełniony jest różnymi rodzajami kredek do oczu. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, należy wybrać odpowiedni rodzaj kredki. Oto lista najważniejszych rodzajów i informacji na temat kredek do oczu.

  • twarda kredka do oczu – przypomina nieco kredkę do brwi. Dzięki niej uzyskamy precyzyjne i cienkie linie, które jednak nie dają się łatwo rozetrzeć. W zasadzie można jej używać do każdego rodzaju makijażu, choć nie poleca się jej stosowania na wewnętrznej krawędzi powieki;
  • gruba i miękka kredka do oczu – po naniesieniu jej na powiekę, wygląda jak pomalowana cieniem. Nawet swoim kształtem może przypominać cień w sztyfcie. Służy do malowania linii rzęs i zewnętrznego kącika oka. Można ją stosować również jako podkład do kolejnych etapów makijażu. Dostępna jest w największej palecie barw;
  • kredka do oczu kajal – jest bardzo miękka, łatwo można ją rozetrzeć i równie łatwo się ściera, dlatego lepiej zdecydować się na wodoodporny wariant.

Jaki kolor kredki do oczu będzie najlepszy?

Kredka do oczu to ten kosmetyk, który występuje w szerokiej gamie kolorów. W zależności od okazji, potrzeb, a nawet fantazji można sięgnąć po klasyczną czarną kredkę do oczu albo taką w neonowym odcieniu. Ogranicza nas tak naprawdę estetyka i okoliczności. Warto również pamiętać o dostosowaniu koloru do barwy naszej tęczówki. Panie o brązowych oczach powinny częściej sięgać po ciemniejsze odcienie – granatowy, szary, chłodna zieleń. Dla zielonookich dziewczyn najlepszą opcją będzie brązowa lub fioletowa kredka do oczu. Szczęśliwe posiadaczki czarnych tęczówek powinny zaopatrzyć się w zieloną, brązową, niebieską, a nawet fioletową kredkę – tu wybór jest zdecydowanie największy.

Kredka do oczu a kolor włosów

Jeśli chcemy naturalnie podkreślić naszą urodę, kredka do oczu dopasowana nie tylko do tęczówki, ale i do koloru włosów świetnie nam w tym pomoże. Dowolność w stosowaniu różnych barw oczywiście nie jest niczym ograniczona. Profesjonaliści jednak trzymają się zdania, że czarna kredka do oczu, choć uniwersalna, nie pasuje do wszystkich. Szatynki i brunetki mogą co prawda swobodnie ją stosować, ale blondynki, rude powinny ją zastąpić wszelakimi odcieniami brązu. Dzięki temu zarówno oko, jak i makijaż będą wyglądać naturalniej.

Kredka do oczu na powiece – gdzie wygląda najlepiej?

Choć tradycyjna czarna kredka do oczu świetnie prezentuje się na dolnej części powieki ruchomej (tworząc linie podobne do eyelinera)
, to nie jest jej jedyne zastosowanie. W zależności od rodzaju makijażu i kredki, może też z powodzeniem zastąpić cień do powiek. Nie ma konkretnych instrukcji, co do jej stosowania, ale warto pamiętać o jednej zasadzie. Jasna kredka do oczu (np. biała, jasnoszara) świetnie sprawdzi się wewnątrz dolnej powieki. Delikatne kolory optycznie powiększą oko i nadadzą mu wyrazistości. Ciemne barwy lepiej zostawić na wypełnienie lub konturowanie górnej części oka. Chociaż, do odważnych świat należy!