Begonia królewska

Begonia królewska

Begonia królewska
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jerzy Opioła
03.08.2009 17:53, aktualizacja: 03.08.2009 20:43

Begonia królewska (Begonia rex) w naturze rośnie w Chinach oraz w północno-wschodniej części Indii (prowincja Assam), skąd w 1858 została sprowadzona do Anglii. Zaliczana jest do grupy begonii o ozdobnych liściach.

* Begonia królewska (Begonia rex) w naturze rośnie w Chinach oraz w północno-wschodniej części Indii (prowincja Assam), skąd w 1858 została sprowadzona do Anglii. Zaliczana jest do grupy begonii o ozdobnych liściach.*

W warunkach domowych, w doniczce, dorasta przeciętnie do 30 cm wysokości i 46 cm średnicy.

Jej łodygi są grube, mięsiste i mocno nawodnione. Całe pokryte są odstającymi włoskami. Duże, niesymetryczne, sercowate liście są pokryte meszkiem (w dotyku – aksamitne). W zależności od odmiany mogą mieć różną barwę - od różowej przez czerwień, brąz, zieleń, aż po czerń, często z widocznym, kontrastowym wzorem na wierzchniej stronie liścia. Spodnia strona przeważnie ma odcień czerwieni. U niektórych odmian liście mogą być zawinięte.

Kwiaty są drobne i mało dekoracyjne, w kolorze białoróżowym, słabo pachnące, kwitną od czerwca do sierpnia. Osobno wyrastają kwiaty męskie i żeńskie. Możemy je usuwać, aby nie osłabiały wzrostu ozdobnych liści.

Begonię powinniśmy ustawić w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Dobre jest okno północno-wschodnie lub północno-zachodnie. Poradzą sobie także w miejscach nawet bardzo zacienionych, ale wtedy ich rozrost jest wolniejszy.

Minimalna temperatura, jaką bez szkody zniesie nasza roślina wynosi 13°C zimą i 15°C latem. Jeśli będziemy nawilżać powietrze, będzie mogła rosnąć nawet w temperaturze do 25°C.

Latem begonię podlewamy 2 razy w tygodniu wodą bezwapniową. Zimą podlewamy co 10 dni, oszczędniej, żeby ziemia była lekko wilgotna. Trzeba uważać na liście, żeby ich nie zamoczyć.

Gdy jest ciepło, ustawiamy doniczkę na wilgotnych kamykach lub w osłonce z wilgotnym torfem. Gdy jest chłodno - zbyt dużo wilgoci w powietrzu może spowodować gnicie łodyg.

Od kwietnia do września, co 2 tygodnie, przy podlewaniu dokarmiamy roślinę płynnym nawozem.

Begonia królewska jest byliną kłączową. Szybko się rozrasta i dlatego co roku, wiosną, wymaga przesadzania. Przy tej czynności musimy uważać, żeby nie połamać jej kruchych liści. Podłoże powinno być lekkie, przewiewne - najlepsza będzie ziemia torfowa lub mieszanina gliny, torfu, ziemi liściowej i ostrego piasku w proporcji 2:2:1:1. Pamiętać musimy też o drenażu na dnie doniczki.

Rozmnażać możemy roślinę przez sadzonki liściowe lub przez podział kłączy. Późną wiosną przygotowujemy sadzonki liściowe, które ukorzeniamy w temperaturze 21°C, najlepiej w mnożarce. Przygotowujemy podłoże – warstwę drenażu, wilgotną warstwę ziemi i warstwę ostrego piasku. Zdrowy liść obcinamy wokół brzegów, dzielimy na 5-cm poprzeczne paski z nerwem głównym, wciskamy do połowy(stroną bliższą nasady liścia) w przygotowane podłoże. Gdy nowym roślinkom wyrosną 2-3 listki przesadzamy je pojedynczo do małych doniczek.

Możemy też uzyskać sadzonki z całego liścia. Trzeba ponacinać na jego spodniej stronie grube nerwy poniżej rozgałęzień, umieścić liść spodnią stroną na wilgotnym podłożu, żeby nerwy dokładnie dotykały podłoża (można przyczepić haczykami) i przykryć szklaną płytka lub folią. Przesadzamy je identycznie jak rośliny rozmnożone przez podział kłączy.

Oznaki choroby:

1)Brzegi liści zwijają się i podsychają - zbyt gorąco i sucho – roślinę podlewamy i przenosimy w chłodniejsze miejsce.

2)Zimą liście opadają - za zimno – przenosimy roślinę w cieplejsze miejsce.
3)Łodygi zwisają, liście więdną – spaliny gazowe – przenosimy roślinę w przewiewne miejsce, wolne od spalin.

4)Nowe liście drobne – brak składników pokarmowych – nawozimy roślinę.

5)Liście matowe, na spodzie pajęczynka – przędziorek – stosujemy derris, malation lub opryskujemy preparatem zwalczającym pajączka.

6)Łodygi gniją u podstawy - zbyt wilgotne podłoże – zmniejszamy wilgotność powietrza, podlewamy rzadziej.

7)Liście odbarwione, nabrzmienia na korzeniach – nicienie – trzeba wyrzucić roślinę.

8)Na liściach i kwiatach brązowoszare, pylące plamy - szara pleśń – opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, przestawiamy roślinę w suchsze, przewiewniejsze miejsce.

9)Na liściach i łodygach białe, mączyste plamy - mącznik właściwy - opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, przestawiamy roślinę w suchsze, przewiewniejsze miejsce.

10)Liście zniekształcone, z żółtymi pierścieniami i żyłkami - wirus mozaiki ogórka - brak skutecznych środków, trzeba roślinę natychmiast wyrzucić.

11)Korzenie sczerniałe, gnijące - czarna zgnilizna korzeni begonii - opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, ograniczamy podlewanie.

Begonie, które chcemy kupić powinny mieć całe, zdrowe liście, z widocznymi oznakami wzrostu. Wybieramy roślinę, której ubarwienie i wzór na liściach podoba się nam najbardziej, gdyż cechy te zachowują się przy rozmnażaniu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także