Blisko ludziDlaczego koty mruczą? Na to pytanie niewiele osób zna odpowiedź

Dlaczego koty mruczą? Na to pytanie niewiele osób zna odpowiedź

Dlaczego koty mruczą? Na to pytanie niewiele osób zna odpowiedź
Źródło zdjęć: © fot. Aleksandra Hangel
Aleksandra Hangel
21.06.2018 19:58, aktualizacja: 21.06.2018 20:43

Możesz myśleć, że mruczenie kota to to samo, co ludzkie uśmiechanie się lub machanie ogonem u psa. Okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane.

Koty mruczą nie tylko wtedy, gdy są szczęśliwe, ale także wtedy kiedy są zestresowane lub boją się. Dowody wskazują na to, że mruczenie to nie tylko metoda komunikacji, ale także mechanizm obronny i sposób na zachowanie spokoju w sytuacjach stresowych lub w przypadku bólu, na przykład podczas wizyty u weterynarza lub porodu.

Ponieważ kocięta rodzą się ślepe i głuche, potrzebują wibracji, aby komunikować się z matką i rodzeństwem. Niska częstotliwość mruczenia powoduje serię wibracji wewnątrz ciała kota, które mogą ułatwić oddychanie, leczyć urazy i budować mięśnie, jednocześnie działając jako forma uśmierzania bólu. Ale koty pomagają nie tylko sobie, istnieją korzyści zdrowotne także dla ich właścicieli. Według The Independent, ludzie mieszkający z kotami mają o 40 procent niższe ryzyko zawału serca.

Jak to się dzieje, że koty mruczą?

Badania wykazały, że mięśnie kotów przesuwają struny głosowe. Podczas wdechu i wydechu powietrze uderza w te drgające mięśnie, co tworzy mruczący dźwięk. Prawdopodobnie nie wiedziałeś, że koty, które mruczą, nie mogą ryczeć, a koty, które ryczą, nie mogą mruczeć. Wszystko ze względu na małą kość, umiejscowioną wewnątrz strun głosowych, która u osobników ryczących jest elastyczna. Dlatego tygrys czy lew nie wydadzą z siebie tego rozczulającego dźwięku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (88)
Zobacz także