Jak przetrwać weekendy majowe w czasie inflacji?

Jak przetrwać weekendy majowe w czasie inflacji?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
09.05.2023 16:45

Weekendy majowe to wyjątkowy czas, kiedy większość z nas wybiera wypoczynek na łonie natury. Gdzie i kiedy zrobić zakupy na tradycyjnego grilla w dobie inflacji i drożyzny?

Majówka - urlop i odpoczynek 

Na początku maja rozpoczyna tak zwana "majówka" – jest to okres obejmujący jednocześnie dwa świąteczne dni wolne. 1 maja to Święto Pracy, a 3 Maja to Święto Konstytucji. W tym okresie wiele osób wyjeżdża, ale warto dodać, że wtedy rozpoczyna się także sezon grillowy.

Zakupy na tego rodzaju przyjęcia w czasie inflacji nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto zapoznać się z promocjami dostępnymi w praktycznie każdym sklepie: https://blix.pl/sklep/polomarket.

Kiedy robić zakupy na weekend?

Ponieważ sklepy w Polsce są otwarte od poniedziałku do soboty przez cały rok (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, które mogą wypadać w dni będące w środku tygodnia), w polskich sklepach można zaobserwować kolejki w dniach poprzedzających weekend. Dlatego, jeśli chcesz ich uniknąć, powinieneś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Kupuj od środy do czwartku. Szczególnie przed święta. Z reguły w piątek i sobotę w sklepach są tłumy, bo większość z nas robi zakupy na weekend.
  • Jeśli to możliwe, odwiedzaj sklepy w środku dnia. Dzień roboczy w większości przypadków kończy się o godzinie 16-17. Dlatego właśnie w tych godzinach można zaobserwować kolejki w sklepach.
  • Jeśli masz niewielką ilość zakupów, skorzystaj z kas samoobsługowych. Przy tych kasach również mogą być kolejki, ale poruszają się one znacznie szybciej niż zwykłe kolejki do kas.
  • Jeśli planujesz zakupy w sobotę, lepiej wybrać się do sklepu rano. Z reguły mniej osób odwiedza sklepy w godzinach porannych. Wyjątkiem są te soboty, w które sklepy pracują według obniżonego grafiku.

Lista zakupowa na majówkę

Wyjazd na tradycyjnego grilla to nie tylko zakup mięsa. Konieczne jest zadbanie o produkty dla wszystkich uczestników majówki - zakup warzyw, przekąsek, sosów. Oto orientacyjna lista produktów na grilla:

  • Marynata - do grilla, kurczaka, grilla. Jeśli planujesz grillować kilka rodzajów mięs, odpowiedni jest zestaw przyprawowy, zamarynuj kawałki mięsa w przeddzień wyjazdu.
  • Grzyby i świeże warzywa (ogórki, pomidory, ziemniaki, papryka i inne), warzywa różnych odmian.
  • Sery, wędliny, kiełbasy.
  • Przyprawy - ketchup, majonez, sosy różnego rodzaju (np. słodko-kwaśny z borówki brusznicy i jałowca, sos śmietanowy z derenia, naturalny warzywny).
  • Mięso, kurczak, ryba - do smażenia na grillu.
  • Kulki serowe

Warzywa przydadzą się nie tylko jako świeża sałatka na stole. Niektóre można smażyć z mięsem - bakłażan, cukinia, papryka. Do niektórych przepisów stosuje się całe główki cebuli i czosnku. Przydadzą się kiełbaski i wędliny, gdy grill nie jest jeszcze rozpalony.

Woda jest niezbędnym elementem, o którym często zapominamy. Trzeba zabrać jej jak najwięcej. Służy nie tylko do picia, ale w przypadku pikniku także do innych zadań - mycia warzyw, naczyń, rąk.

Alkohol jest opcjonalny. Piwo i wino są często spożywane z mięsem. Popularny staje się zdrowy tryb życia i sposób spędzania wolnego czasu nie do pogodzenia z alkoholem. Na takie pikniki sprawdzi się wino bezalkoholowe, które będzie świetnym dodatkiem do soczystego mięsa. Możesz delektować się degustacją kombinacji czerwonego (lub białego) wina i grilla. Przydadzą się też:

  • Lemoniady.
  • Bezalkoholowe napoje gazowane (pomarańczowe, bez cukru i inne).
  • Soki, kompoty.

Często zapomina się o drobiazgach typu:

  • Jednorazowe naczynia (lepiej użyć zestawów).
  • Pledy i koce (miękkie, do chowania, leżenia, okrycia dmuchanego materaca), narzuty na taborety.
  • Serwetki, ręczniki (ważne jest, aby wziąć papierowe i zwykłe, do naczyń i rąk, zwłaszcza w pobliżu wody).
  • Zapalniczki, zapałki.
  • Worki na śmieci (lepiej używać szczelnych, aby nadawały się do wszystkich form odpadów).

Gdzie szukać promocji?

Promocje w sklepach najczęściej zaczynają się np. kilka dni przed długim weekendem. Najkorzystniej zakupy zrobimy w sklepach sieciowych. Jeśli chcemy wcześniej zapoznać się z konkretnymi upustami należy dokładnie obejrzeć gazetki promocyjne dostępne w internecie. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. 

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także