ModaGotowanie ziemniaków

Gotowanie ziemniaków

Gotowanie ziemniaków
Damiesa
14.04.2011 23:10, aktualizacja: 15.04.2011 01:10

Pyry – jak określa się kartofle w Wielkopolsce, to u nas jeden z popularniejszych dodatków obiadowych. Polacy jadają je chętnie i pod każdą postacią. Tylko czy zawsze przynoszą nam moc składników odżywczych, czy raczej pewne metody ich przygotowania nie są zbyt zdrowe?

Gotowanie ziemniaków w mundurkach

Ziemniak zawiera w sobie dużo wapnia, magnezu, a także witamin z grupy B. Nawet dziecko wie, że najwięcej składników odżywczych występuje zawsze pod skórką danego warzywa i tu także ta reguła się potwierdza. Zasada prawidłowego gotowania ziemniaka jest zatem prosta – zakazane jest krojenie bulwy na kawałki. Należy nie obierać jej ze skórki, bo dzięki temu zatrzymamy witaminy, które we wrzącej wodzie pod wpływem wysokiej temperatury zwyczajnie wyparowują. Ziemniaki gotujemy zatem w mundurkach, a po wyjęciu z garnka delikatnie oddzielamy skórkę.

Cenne witaminy warzywo traci także w czasie smażenia w głębokim tłuszczu. Frytki czy ziemniaczane talarki, zamiast składników odżywczych dostarczają nam raczej wiele zbędnych kalorii.

Gotowanie ziemniaków na parze

Czas przygotowania to około 15 minut. Ziemniaki należy w tym przypadku obrać i pokroić na cząstki, a następnie umieścić nad wrzącą wodą w naczyniu z dziurkami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także