Wycięcie pieprzyka jest bezpieczne?

Osuch Piotr / 16.03.2011
 
 AAA
Dzień dobry. Jestem umówiona na wycięcie pieprzyka. Moje pierwsze pytanie może wydać się głupie, ale czy to jest bezpieczne? Nasłuchałam się opowieści różnych ludzi, którzy twierdzili, że wycinając mogę sprawić, że "otrzymam" czerniaka. Moje drugie pytanie: czy rosnący pieprzyk musi okazać się czerniakiem? Pewnego razu myślałam, że to strupek i zaczęłam "skrobać i grzebać tam". Okazało się, że to był świeżo najprawdopodobniej rosnący pieprzyk, tak mi się wtedy wydawało. Był taki delikatny za 1,5-2 tygodnia odrósł nowy, ale od momentu odrośnięcia do teraz (jakieś 2 lata) wydaje się być większy. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Sylwia.
Usuwanie znamion jest bezpieczne pod warunkiem, że znamię zostanie usunięte w całości. Każda zmiana usunięta ze skóry powinna być zbadana histopatologicznie, tak, aby każdy miał pewność, że nie byłą ona wcześniej np. czerniakiem. Szczególnie należy zwracać uwagę na pieprzyki zlokalizowane w miejscach drażnienia, tj. na karku, w okolicy pach, pachwin, w rzucie paska i stanika. Drażnienie mechaniczne może urażać i pobudzać takie zmiany do wzrostu. W takich sytuacjach należy zmiany skórne usunąć. Podobnie jeżeli w przeszłości zmiana została usunięta tylko częściowo, a w skórze pozostał fragment dający teraz jej odrost. Taką zmianę również należałoby usunąć.

dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyk, www.drplastyk.pl
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 23.12.2014

Ryby 20.02-20.03

Dzisiejszy układ planet może Ci przynieść niewielkie straty - na skutek nieudanego zakupu lub źle wykonanej usługi. Nie znosisz fuszerki i nieodpowiedzialności, więc dojdzie do ostrej wymiany zdań. Nie pij dziś alkoholu (pod żadną postacią) i nie przyjmuj niesprawdzonych lekarstw.


\\ codzienny 23.12.2014

Wodnik 21.01-19.02

Doskonały dzień dla Wodników żyjących z upiększania innym świata, bo z pewnością dopisze im wena. Ale ciekawe pomysły mogą zostać zmarnowane, gdy ogarnie Cię niechęć do ich realizacji. Zapisz więc je sobie, niech poczekają na lepsze czasy. Koniunkcja Księżyca z Wenus pozwoli Ci się cieszyć przyjaźnią i serdecznością innych ludzi.


\\ codzienny 23.12.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Dzień podobny do wczorajszego. Dzięki sympatycznej planetarnej aurze ludzie będą dla siebie mili i życzliwi. Wykorzystaj to i zajmij się takimi sprawami, których pomyślne załatwienie zależy od przychylności innych.


\\ codzienny 23.12.2014

Strzelec 23.11-21.12

Koniunkcja Księżyca z Wenus podziała na twórczą wyobraźnię Strzelców parających się zawodowo lub amatorsko sztuką. Warto dziś pisać, malować, grać na instrumentach i ćwiczyć się w śpiewaniu kolęd. Niestety pojawią się przejściowe kłopoty z dziećmi, które będą miały humorki. Radzę nie robić afery.


\\ codzienny 23.12.2014

Skorpion 24.10-22.11

Czas sprzyja załatwianiu ważnych spraw finansowych, urzędowych lub prawnej natury. Możesz liczyć na czyjąś bezinteresowną pomoc. Dzięki radom kogoś lepiej od Ciebie zorientowanego podejmiesz dobrą decyzję - np. ulokowania oszczędności.


\\ codzienny 23.12.2014

Waga 23.09-23.10

Obłęd! Telefon się rozdzwoni, drzwi nie będą się zamykały. Po pracy pewnie wybierzesz się na wielkie zakupy. Nie przeceniaj swoich możliwości finansowych, bo się spłuczesz do suchej nitki. Wieczorem młode Wagi mają bardzo dobry czas na randki, a te zaobrączkowane - na dopięcie w rozmowie z partnerem świątecznych planów na ostatni guzik.


\\ codzienny 23.12.2014

Panna 24.08-22.09

Twoja kondycja fizyczna i psychiczna nadal jest dość kiepska, więc niełatwo Ci się będzie uporać z zaplanowanymi na ten dzień obowiązkami. Na szczęście ludzie będą bardzo serdeczni i życzliwi - możesz liczyć na pomoc i słowa otuchy. Po pracy sporo czasu spędzisz na zakupach.


\\ codzienny 23.12.2014

Lew 23.07-23.08

W pracy sporo zamieszania, ale mimo to planetarny klimat będzie sprzyjał odnoszeniu sukcesów i załatwianiu spraw. W firmie niewykluczona jakaś oficjalna uroczystość. Możesz podczas niej nawiązać ciekawe znajomości. Doskonały dzień dla artystów zajmujących się filmem lub grafiką komputerową.


\\ codzienny 23.12.2014

Rak 22.06-22.07

Powinieneś dziś bardzo zadbać o swoje zdrowie, bezwzględnie zrezygnować z używek, szczególnie z alkoholu. Niesprawdzone leki uspokajające, mikstury wzmacniające, a także potrawy jedzone w barach grożą poważnymi zatruciami. Unikaj też pesymistów i osób niezrównoważonych psychicznie.


\\ codzienny 23.12.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Planetarna aura sprzyja Bliźniętom, które nie samym chlebem żyją. Co prawda będziecie trochę bujać w obłokach, ale dzięki rozbudzonym potrzebom estetycznym możecie kupić piękny przedmiot albo napisać świetny artykuł czy namalować wspaniały obraz. Jest to również dobry dzień na stawianie horoskopu, wizytę u wróżki.


\\ codzienny 23.12.2014

Byk 21.04-20.05

Trygon Księżyca do twojego znaku natchnie Cię wspaniałymi pomysłami. Poza tym możesz zrobić furorę w towarzyskich kręgach, zyskać sympatię i popularność - jeśli występujesz publicznie. Byki marcowe niech ostrożnie robą interesy, podpisują umowy i wchodzą w spółki. Możecie zostać oszukane!


\\ codzienny 23.12.2014

Baran 21.03-20.04

Wokół Ciebie pojawi się wielu sympatycznych ludzi. Być może czeka Cię ważne służbowe spotkanie, prowadzenie negocjacji lub załatwianie spraw urzędowych. Ze wszystkim znakomicie sobie dziś poradzisz.


inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco