FitnessCiężarna może uprawiać sport?

Ciężarna może uprawiać sport?

Ciężarna może uprawiać sport?

16.01.2012 10:46, aktual.: 16.01.2012 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla kobiet aktywnych i lubiących sport ciąża i zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności może być trudnym doświadczeniem. Tymczasem nie wszystkie dyscypliny szkodzą i nie wszystkie są zabronione w tym okresie. Wręcz przeciwnie - lekarze zalecają ruch. Radzimy, jaki rodzaj sportu można uprawiać w ciąży, a z czego należy zrezygnować.

Dla kobiet aktywnych i lubiących sport ciąża i zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności może być trudnym doświadczeniem. Tymczasem nie wszystkie dyscypliny szkodzą i nie wszystkie są zabronione w tym okresie. Wręcz przeciwnie - lekarze zalecają ruch. Radzimy, jaki rodzaj sportu można uprawiać w ciąży, a z czego należy zrezygnować. Zmienia się podejście lekarzy do kobiet w ciąży.

Niegdyś zalecano w tym okresie niemal całkowity bezruch, przekonywano, że to dla dobra dziecka. Dziś jest to nieaktualna teoria. Współczesne kobiety są aktywne i coraz częściej powtarzają: „ciąża to nie choroba”. To nie znaczy oczywiście, że przyszłe matki mogą skakać na bungee, czy wyczynowo uprawiać jazdę konną. Jeśli jednak ćwiczenia są dobrze dobrane i bezpieczne, nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają w zachowaniu dobrej kondycji, szczupłej sylwetki po narodzinach.

Przygotowują ciało na ostatnie miesiące ciąży, kiedy kobieta potrzebuje kondycji i siły, żeby nosić kilka kilogramów więcej. Dzięki ćwiczeniom poród może być mniej bolesny i znacznie szybszy. Poza tym ruch wpływa na samopoczucie i kondycję psychiczną, podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny.

Hormony wydzielane przez organizm ciężarnej znajdują się na czarnej liście substancji dopingowych. Wspomagają bowiem zachodzące w organizmie procesy energetyczne, zapewniają komórkom lepsze przyswajanie substancji odżywczych, poprawiają krążenie krwi i wspomagają przemianę materii. A mięśnie rozwijają się szybciej. Dzieje się tak, bo organizm przygotowuje się do wysiłku, jakim jest ciąża i poród. Teoretycznie jest to więc wyjątkowo dobry czas na sport. W praktyce z ćwiczeń należy korzystać rozsądnie.

Co warto wiedzieć?

Zanim jednak zadecydujesz o rodzaju aktywności, porozmawiaj o tym z lekarzem. Przeciwwskazaniami są: krwawienia, zagrożenie przedwczesnym porodem, poronienia poprzednich ciąż, nadciśnienie, cukrzyca, niedokrwistość dużego stopnia, zapalenie nerek, infekcje bakteryjne i wirusowe, anemia, ciąża mnoga, choroby serca. Jeśli tylko zdrowie na to pozwala, a ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz ciągle leżeć.

W pierwszych miesiącach kobiety bardzo często skarżą się na mdłości, zmęczenie. Najlepszy okres na ćwiczenia jest w drugim trymestrze, kiedy samopoczucie jest już znacznie lepsze. Od piątego miesiąca nie są wskazane ćwiczenia wymagające leżenia płasko na plecach, kiedy to macica może wywierać ucisk na naczynia krwionośne, utrudniając krążenie.

Trzeba też uważać na przesadne prostowanie stóp - może ono powodować bolesne skurcze łydek. Dlatego podczas ćwiczeń stopy zginamy tak, żeby kierować palce w stronę twarzy. Sport nie jest polecany w ostatnich tygodniach ciąży, co najwyżej nie za długie i nie za szybkie spacery.

Czego unikać?

Oczywiście należy zrezygnować ze sportów, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, a także mogą powodować kontuzje. Dlatego narty, czy rolki schowaj do piwnicy, przydadzą się, kiedy dziecko będzie już na świecie. Na te kilka miesięcy zaprzestań też jazdy konnej. Wykluczone są oczywiście wszelkie sporty ekstremalne, nie wolno nurkować. Niewskazane są gry zespołowe, bo najczęściej wymagają dużego wysiłku i łatwo o kontuzję.

Co jest dobre w ciąży?

Lekarze polecają przede wszystkim spacery, które pomogą zachować kondycję, a w żaden sposób nie będą niebezpieczne dla dziecka i jego mamy. Dobre jest także pływanie, ale tutaj trzeba uważać, żeby się nie przeforsować. Najlepiej wybrać basen ozonowany, czyli bez chloru. Jeśli jednak masz tendencje do nawracających infekcji dróg moczowych, to lepiej na czas ciąży w ogóle zrezygnować z tego rodzaju aktywności. Można uprawiać jogę, ale tylko pod okiem doświadczonego instruktora, który wie, co wolno kobiecie spodziewającej się dziecka.

Niektóre kluby fitness organizują specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych. Podczas tych lekcji jest inne tempo i zestaw ćwiczeń. Siłowania, podobnie jak aerobic, jest wskazana, ale z pewnymi ograniczeniami. Nie wolno podnosić ciężarów, najlepiej niech zestaw ćwiczeń przygotuje instruktor. W pierwszych miesiącach można wybrać się na rower, w ciąży bardziej zaawansowanej będzie ci przeszkadzał brzuch. Należy jednak zdecydować się na łatwą trasę. Dobry jest też rower stacjonarny.

mos/(kg)

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)